Tavasszal a nappalok hosszabbodásával a növények több fényenergiát kapnak, ezáltal több tápanyagot tudnak előállítani
– így gyorsan növekedésnek indulnak.
2020-ban különösen enyhe telet tudunk magunk mögött, a meteorológiai mérések szerint a sokéves átlaghoz képest 2-3 Celsius fokkal volt magasabb a téli átlaghőmérséklet, s a tavasz első napjai is jóval melegebbek voltak az átlagosnál. Az enyhe idő következtében a növények korán fejlődésnek indultak, virágok és rügyek sokasága tárul elénk az erdőkben, kertekben. Az ismert, kora tavaszi virágok, mint a hóvirág, a téltemető, vagy a tőzike már el is virágoztak, a sáfrányok is virágzásuk végén járnak. A hagymások ideje azonban nem járt le – már gyönyörködhetünk a nárciszokban, és nemsokára szirmot bontanak a tulipánok és a jácintok, virágzásnak indultak az egyes gyümölcsfák is.
A Vácrátóti Botanikus Kertben, az ország leggazdagabb élőnövény-gyűjteményében, 27 hektáron közel 12 000 faj fejlődése követhető nyomon. Tematikus séták, s a hónap érdekességeit tartalmazó információs füzetek segítenek abban, hogy minden látogatás során új ismeretekkel gazdagodjunk. A Kert jelenleg egészségvédelmi okokból zárva tart, így személyesen nem kísérhetjük végig a kerti növényzet változásainak talán leggazdagabb, legszínpompásabb időszakát.
Kora tavasszal egy időben virágoznak a hagymások (hóvirág, tőzike, nárcisz), a hagymagumósok (krókusz), a fénykedvelő erdei virágok (tüdőfű, szellőrózsa, tyúktaréj), a korai virágzású fás szárúak (egyes gyümölcsfák, húsos som), és a sokszor már télen is virágzó, általában keleti eredetű cserjék (aranycserje, díszmogyoró). Képválogatásunk a Botanikus Kert kora tavasszal nyíló virágai közül mutat be néhányat, melyek pompája így mégsem marad észrevétlenül.