Hirmagazin
Image default
Csillagászat, űrkutatásKülföld

Vészhelyzet! Meteoroitbecsapódás miatt mentőakció indul a Nemzetközi Űrállomásra – videó

Oroszország űrügynöksége, a Roszkozmosz rendkívüli mentőakciót indít a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), az ott rekedt két űrhajós és amerikai asztronauta hazahozatalára, akik a Föld körüli pályán rekedtek, miután a lakókapszulájuk megsérült egy meteoroitbecsapódás következtében.

A dokkolt Szojuz MS-22 űrhajót kis léptékű meteoroiteső érte, ami a múlt hónapban súlyos hűtőfolyadék-szivárgást okozott, ez pedig egy űrhajóspárt arra késztetett, hogy megszakítsák az űrsétájukat.

E mikrometeoroitok, a természetben előforduló kőzet- vagy fémdarabok, amelyek akár homokszemnyi méretűek is lehetnek, jelentős veszélyt jelentenek az emberek részvételével végrehajtott űrrepülésekre. Ezek a kis kőzetszemcsék 17 000 mérföld/órás (27 400 km/órás) sebességgel száguldanak a Föld körül, sokkal gyorsabban, mint egy lövedék sebessége.

(A legfrissebb hírek itt)

Bár az orosz űrügynökség, a Roszkozmosz szerint a becsapódás nem jelentett közvetlen veszélyt az űrállomás legénységére, viszont aggodalmat kelt, hogy vészhelyzetben mindenki vissza tud-e térni a Földre az űrállomásról – foglalta össze a jelenlegi helyzetet a theguardian.com.

Mivel a szivárgás miatt a kabin hőmérséklete megemelkedett, az MS-22-es űrhajót sérültnek és repülésre alkalmatlannak minősítették, így csak egy működőképes „mentőkabin” dokkolhat az ISS-en – a SpaceX Crew Dragon űrhajója. Az űrállomáson hét ember tartózkodik, de a SpaceX kapszulájában csak négy hely van.

Mérlegelés után a Roszkozmosz azt közölte, hogy a Szojuz MS-23-as tervezett márciusi indítását február 20-ra előrehozzák, hogy az asztronautákat, az orosz Szergej Prokopjevet és Dmitrij Petelint, valamint az amerikai Francisco Rubiót visszaszállíthassák a Földre.

Ha az ezt megelőző hetekben különösen kritikus helyzet alakulna ki az ISS-en, a Roszkozmosz szerint megfontolják annak lehetőségét, hogy a sérült Szojuz MS-22-t használják a legénység kimentésére.

Az MS-23-at eredetileg három legénységi tag felvételére tervezték, de mentőhajóként üresen indul majd el Bajkonurból. A Roszkozmosz vezetője, Jurij Boriszov nem közölte, hogy Prokopjev, Petelin és Rubio mikor tér vissza a Földre a tartalék Szojuzban. A sérült MS-22 viszont legénység nélkül indul vissza, amint megérkezik a csere – tette hozzá a az igazgató.

(A legfrissebb hírek itt)

A Roszkozmosz szerint a dokkoló Szojuzba csapódott mikrometeoroit átmérője igen kicsi volt, így mindössze 1 mm átmérőjű lyukat ejtett a kapszulán. Ám a kis mérete ellenére jelentős károkat okozott, ugyanis ezen a résen távozott a hűtőfolyadék. A NASA TV felvételein is jól látszik, amint a hűtőfolyadék részecskéi – mint amolyan hópelyhekre emlékeztető fehér párafelhő – az MS-22-es hátsó részből áramlanak ki.

Az ISS-től a kínai Mennyei Palotáig

Az ISS az amerikai–orosz űregyüttműködés keretében szakaszosan indult 1998-tól, és jelenleg is tart, dacára annak, hogy tavaly Oroszország megtámadta Ukrajnát. A tervek szerint az elöregedő űrállomást 2031-ben Föld körüli pályára állítják, és egy csendes-óceáni távoli pontra irányítják. Eközben új űrverseny folyik az Egyesült Államok és Kína között. 2021-ben a pekingi űrprogram létrehozta első Föld körül keringő legénységi űrállomását. A 70 tonnás Tiangong, azaz „Mennyei palota” várhatóan legalább 10 évig működik majd.

béikk

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Kolera világjárvány fenyeget, Ukrajna felől is betörhet hozzánk..

Géza

Az Europol, az Európai Unió bűnüldözési együttműködési ügynöksége, kiemelt figyelmet fordít a lakosság bűnmegelőzési tájékoztatására..

Géza

Zelenszkij és a kormánya felsővezetése, valamint Putyin és bizalmi emberei kemény üzeneteket küldözgetnek egymásnak, ebből egyhamar nem lesz béke, de még tűzszünet sem..

Géza