Vajon hízlal-e a bor?

Kép: Stockphoto

Egy brit mondás szerint: a „glass of wine a day keeps the doctor away”, azaz (szó szerinti fordításban) napi egy pohár bor távol tartja az orvost. Nos, ez remekül hangzik, de sajnos kb. 100 éves okos gondolatról van szó és a XXI. század embereként nem dőlhetünk hátra egy pohár borral a kezünkben, hogy ezzel megtettünk mindent az egészségünkért. Tulajdonképpen aki napi rendszerességgel megiszik 2-3 pohár bort az jelentős kalóriamennyiséget visz be a szervezetébe, de ez persze nagyban függ a pohárban lévő bor cukortartalmától, minőségétől, sőt még a fajtájától is. Ha figyelünk az egészségünkre (és miért ne tennénk?), úgy jó, ha tudjuk: kerülnünk kell a testes, tartalmas, magas alkoholtartalmú, valamint – természetesen – az édes borokat  is (aszú, szamorodni, kései szüret, doux pezsgő, stb). Ez utóbbiak esetében egy pohárban annyi energia van, mint négyszer ennyi könnyű, üde, reduktív, száraz fehérborban.

hizlal1.pexels wildlittlethingsphoto 696218
Kép: Stockphoto


Száraz tényként érdemes megemlíteni a Magyar Nemzeti Szívalapítvány tanulmányának eredményét, mely szerint egy irodában ücsörgő, dolgozó, 21-30 év közötti férfinak aktuális testsúlyának megtartásához a napi kalóriaigénye kb. 2400 kalória, míg egy nőé hasonló pozícióban úgy 1800-2000.

Egy kis biológia

Biológia órán tanultuk, hogy az emberi szervezetnek naponta három nagy kategóriából származó tápanyagra van szüksége az életfunkciók fenntartásához: szénhidrátra, fehérjére és zsírra. A cukor tulajdonképpen szénhidrát, az alkohol viszont nem sorolható egyik kategóriába sem, nem zsír, nem szénhidrát, nem fehérje, tulajdonképpen üres – hulladék – kalória. A szervezet nem tud vele mit kezdeni, mihamarabb igyekszik tőle megszabadulni, elégeti, és így a többi bevitt, biológiailag értékesebb tápanyag előtt először az alkoholból származó kalóriát használja fel.

Tehát aki napi egy pohár bort is megiszik, annak a szervezete először az abban lévő energiából fedezi a működési szükségleteket, azaz az élelmiszerek előtt fogja azt hasznosítani. Ez első olvasatra jó, de akkor mi ezzel a baj? Sajnos, ha a szükséges és persze szintén jóleső energiamennyiségünket minden nap bevisszük mondjuk a kolbászos fehérkenyér jóvoltából, és még 2 pohár villányi franc bort  is iszunk rá, akkor a testünk a bort elégeti, a vacsorából származó, fennmaradó kalóriát elraktározza, amiből szinte biztosan zsírpárna lesz és szinte biztosan olyan helyen, ahol ezt nem szeretnénk.

Kép: Stockphoto

Egy kis matematika

1 g alkohol tulajdonképpen 7 kalóriának felel meg, míg 1 g cukor 4 kalóriának.

Egy pohár borból származó kalória mennyiségét megtudjuk, ha összeadjuk az alkoholból és a cukorból származó kalóriát.

Az italok alkoholtartalma (Európában) térfogatszázalékban (V/V%) van megadva. Azaz mindegy, hogy egy pohárról vagy egy egész palackról beszélünk, mindkét esetben ugyanannyi térfogatszázaléknyi alkohol van benne.

Az 1 dl borban lévő alkoholt annak fajsúlyával tudjuk kiszámolni, mely 0,8 g/ml.

Egy 12,5 V/V%-os egyszerű, reduktív fehérbor minden 100 ml-ében (=1 dl) így 12,5 ml alkohol van. Ezt grammban úgy kapjuk meg, ha megszorozzuk a fajsúlyával, tehát 12,5 ml alkohol x 0,8 g/ml = 10 g alkoholt ad 1 dl 12,5 V/V% alkoholtartalmú bor.

Fentebb megtudtuk, hogy minden grammnyi alkoholban 7 kalória van, így: 10 g alkohol x 7 kalória = 70 kalória

Ez akkor azt jelenti, hogy egy pohár bor, ami 1,5 – 2 dl 100-140 kalóriát tartalmaz. Mivel könnyű, száraz, egyszerű reduktív borról beszélünk, ezért a cukorból származó kalória gyakorlatilag elhanyagolható. Ezt az energiamennyiséget egy 70 kg-os személy 15 perc közepes tempójú kerékpározással égeti el. Szintén első olvasatra nem hangzik teljesíthetetlen feladatnak, de gondoljunk bele, mi van a szintén vacsorára felfalt kolbászos kenyérrel, ahhoz mennyi tekerés kell(ene)?

A bornak és más alkoholtartalmú italnak is van egy másik – a mi szempontunkból kellemetlen – tulajdonsága: egy-két pohár után jobban esik az étel, mert enyhíti az alkohol bódító hatását, és mert a testünk ivás közben kifejezetten kívánja a sós, zsíros ízeket.

Szóval a fenti, tényleg csak ízelítőként taglalt tényeket szem előtt tartva tudatosan fogyasszunk alkoholt és vigyázzunk az egészségünkre kalória szempontjából is!

Kép: Stockphoto

Néhány tipp, ha bort szeretnék ugyan fogyasztani, de nagy feneket semmi esetre sem

1. Brut nature, zero dosage pezsgők (Champagne, Crémant, Cava) viszonylag kicsi energiatartalommal (110 kalória/pohár) bírnak, ám a nálunk száraznak (sec, dry) nevezett kategória már akár 17-32 g/liter cukrot is tartalmazhat.

2. Kistestű, friss, illatos, száraz reduktív fehérborok: a Királyleányka, Sauvignon blanc , a Chardonnay, az Irsai Olivér, a Zenit, egyszerűbb házasítások csak 150 kalória/pohár energiát tartalmaznak.

3. A magyarok számára megunhatatlan, száraz és gyümölcsös (magyar stílusú) rosé is megfelelő választás ebből a szempontból, hiszen csak 150 kalóriát tartalmaz egy pohár.

4. A vörösök közül a legkisebb kalóriát tartalmazókat inkább fajta szerint tudnánk meghatározni: a Pinot noir, a Kadarka, egyes (mátrai, soproni) Kékfrankosok vagy az olasz Piemont borvidék borai  ilyenek. Kistestű, ám annál elegánsabb vörösborok, rengeteg gyümölccsel és nem utolsó sorban jó, – energia szempontjából is releváns – ételpárosíthatósággal.

5. Víz, víz, víz! Vagyis gondoljunk arra, hogy a szomjunkat ne a borral oltsuk, inkább az élvezetért igyunk belőle, lehetőleg mértékkel!

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőMár általános iskolában bevezetnék a drónképzést
KövetkezőÁrvíz: bajba került a Budapestre tartó óriási luxushajó, 140-en rekedtek a fedélzeten a tajtékzó Dunán – videó
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás