A vajdasági konyhát több évtizede formálják a helyi szerb és balkáni behatások, így napjainkra a hagyományos magyar konyha mellett, a délvidéki éttermek kínálatában és a családok vasárnapi asztalán egyaránt megjelennek a klasszikus, magyaros fogások, a helyi hagyományos ételek, és a balkáni konyha legjobb megoldásai is.

Csevapcsicsa

Csevapcsicsa

Halászlé, vajajja és csevapcsicsa – ezek mind érdemes megkóstolni, ha Magyarkanizsán járunk.

Kanizsán nem csak állomás, halászlé is van

Magyarországon Szeged és Baja hallatán mindenkinek a halászlé jut eszébe, pedig van egy település a délvidéken, ahol hasonló hagyományokkal és népszerűséggel készül a helyi kanizsai halászlé. A frissen fogott dévér, kárász és ponty mind kiváló az alapléhez, amit harcsával főznek készre, és gyufatésztával tálalnak.

Balkáni fogás a magyar konyhában

A balkán térség egyik, ha nem a leghíresebb étele a csevap, amit a török hódoltság hagyományozott a délszáv népekre. A darálthúsból készült fogás mára azonban a helyi magyar családok számára sem idegen, és a vajdasági éttermekben is kapható a népszerű szerb fogás. Az igazi bosnyák recept szerint marha- és birkahúsból készítik, a délvidéki verzióban viszont sertés dagadóra cserélik a bárányt, de a szerbekhez hasonlóan lilahagymával, ajvárral is tálalják. Aki viszont a hagyományosabb ízeket kedveli, kérheti a csevapot kajmakkal, ami egy jellegzetes szerbiai túró.

Vajalja vagy vajajja?

Reggelire, kolbásszal és kenyérrel, vagy csak önmagában fogyasztva, igazi hagyományos kanizsai étel a vajaljaReggelire, kolbásszal és kenyérrel, vagy csak önmagában fogyasztva, igazi hagyományos kanizsai étel a vajalja

Az egyszerű ételhez semmi más nem kell, csak vaj, liszt és só – előbbit lassú tűzön olvasztják meg, majd hozzáteszik a lisztet, megpirítják benne, majd ízlés szerint sózzák. A sűrű, lisztes-vajas keveréket ezután hidegen, szeletelve tálalják. A vajalját (amit délvidéken sokan vajajjaként emlegetnek) a legtöbben a piacon szerzik be, ahol a sajtpultokból kapható.

A pirospaprika por és pehely

A magyaros ételek alapvető alkotóeleme a pirospaprika, amit a vajdaságban sem hanyagolnak az emberek. A szerb konyhában viszont a por állagú fűszer mellett csípős papirkapelyhet használnak, amit szudzsuknak hívnak, és ami mára a délvidéki magyarság fűszerespolcáról sem hiányozhat.

SzudzsukSzudzsuk

Íme Szajkó Ferenc, mesterszakács receptjei, Magyarkanizsáról

Csevapcsicsa recept

4 személyre

Hozzávalók:

60 dkg marha hús (nyak vagy lapocka)

40 dkg sertés hús (dagadó)

2 dkg só

bors ízlés szerint

1 tk. szódabikarbóna

2 gerezd fokhagyma

Elkészítés: A húsokat felcsíkozzuk, összekeverjük a fűszerekkel és 6 órán keresztül hideg helyen pihentetjük. A pihentetés után a fűszeres húsokat ledaráljuk, először nagyobb lyukú húsdarálón, majd utána egész apró lyukú rostán. A darálás után még kb. 20 percen keresztül gyúrjuk és össze dolgozzuk, majd kb. 3 dkg-os henger formákat gyúrunk. Grillen kb. 4-5 perc alatt készre sütjük.

Ajvárral és lila hagymával tálaljuk.

Ez eredeti bosnyák recept szerint 80 dkg marhahúst és 20 dkg birka húst használunk.

Tiszai halászlé recept

4 személyre

Alaplé recept:

50 dkg apró hal (dévér, kárász, ponty halvég)

3 fej vöröshagyma (400 gr)

1 db csípőspaprika

1 db paradicsom

A hozzávalókat mind össze főzzük (kb. 1 óra alatt lassú tűzön), majd a megfőtt alaplevet szűrőn keresztül lepaszírozzuk. A megkapott alaplevet meghintjük 1 kanál őrölt pirospaprikával, amennyiben szükséges még sóval és borssal ízesítjük és újra forraljuk.

Elkészítés:

Miután az alaplé felforrt, bele rakjuk a 2×2-es kockára vágott halfiléket (ponty, harcsa 80 dkg). Majd 20 perc alatt lassú tűzőn össze főzzük. Gyufatésztával tálaljuk.

Jó étvágyat kívánunk! Hirmagazin.eu

blikk, Hirmagazin.eu