A Magyar Hisinki Bizottság kapta az Európai Unió idei civil szolidaritási díját a koronavírus-járvány negatív társadalmi következményei elleni civil tevékenységéért.

Öt éven belül ez már a kilencedik jelentős nemzetközi elismerés, amit a hazai civil jogvédő szervezet kapott.

Az EU egyebek mellett azt értékelte, hogy a magyar civil szervezet többnyelvű, közérthető tájékoztatókat készít a gyakran változó jogszabályokról, ingyenes jogi segítséget ad az orvosoknak, illetve a rendkívüli helyzettel kapcsolatos önkényes rendőri eljárások sértettjeinek, a drasztikus kórházkiürítések áldozatainak, a járványintézkedések miatt még inkább kiszolgáltatottá váló csoportoknak, például a fogvatartottaknak, vagy a külföldi diákoknak.

A Magyar Helsinki Bizottság a járvány ideje alatt a szokásosnál is szorosabban követi nyomon a jogalkotó tevékenységet, és nyilvánosan fellép az ellen, ha a kormány pusztán ürügyként használja a veszélyhelyzetet az illiberális hatalomkoncentrációjához, a jogállam leépítéséhez és szabadságjogok szükségtelen vagy aránytalan korlátozásához – olvasható a szervezet honlapján.

Az Európai Unió civil szolidaritási díjára – amelyet 2006 óta osztanak ki – ezúttal 25 tagállamból 250 szervezet pályázott, ebből 23-at díjazott a zsűri.

A Magyar Helsinki Bizottságot is jelölték Nobel-békedíjra

A Nobel Intézet előadói pulpitusa 2020. december 10-én
A Nobel Intézet előadói pulpitusa 2020. december 10-én   –   Szerzői jogok  Heiko Junge/NTB via AP

A norvég parlamenti képviselők régóta jó arányban találják el, kik lehetnek esélyesek a Nobel-békedíjra. A Reuters idén is összegyűjtötte, kiket javasoltak az északi törvényhozók. Világszerte több ezer ember jelölhet embereket és szervezeteket a Nobel-békedíjra: törvényhozók, de az egykori nyertesek tehetnek javaslatot.

A Norvég Nobel Bizottság dönt a díjazottakról, de nem kommentálja a jelölteket, 50 évig titkosan kezeli a jelölők és a sikertelen jelöltek neveit is. de azt semmi sem tiltja, hogy a jelölők nyilvánosságra hozzák javaslataikat.

A Reuters megkérdezte a norvég parlamenti képviselőket, ők kiket javasolnak. A válaszok szerint a jelöltek között van Greta Thunberg klímaaktivista, Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus, az Egészségügyi Világszervezet, a szegény országoknak koronavírus-vakcinát juttató Covax szövetség.

Az egyik jelölő, Geir Sigbjoern Toskedal szerint a listán szerepelnek a belarusz ellenzék vezetői: Szvetlana Cihanouszkaja, Veronika Cepkalo és Maria Kolesznyikova is. Jette Christensen pedig a lengyel IUSTITA jogvédő szervezetet és a Magyar Helsinki Bizottságot nevezte meg. Christensen szerint ez a két szervezet sokat tett azért, hogy „Európában a demokrácia maradjon a fennálló kormányzati rendszer”.

A sajtószabadságért és az újságírók védelméért dolgozó szervezetek is szerepelnek a jelöltek között: az amerikai Committe to Protect Journalists, a párizsi Riporterek Határok Nélkül (Reporters sans Frontiers), a Charlie Hebdo egykori újságírója, Zineb el Rhazoui, és a Hong Kong Free Press nevű híroldal is.

A jelöltek között szerepel még Donald Trump egykori amerikai elnök, a NATO és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága is.

euronews

Hirmagazin.eu