Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy, a Belügyminisztérium (BM) Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója az új járműveket bemutatva elmondta: a tíz darab Heros Aquadux-X4 000 gépjárműfecskendők beszerzése uniós forrásból, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (Kehop) keretében történt. A programban 2014 és 2020 között összesen 108, teljesen felszerelt jármű beszerzését hajtják végre.
A Renault-Rába-BM Heros együttműködésben előállított gépjárműfecskendők Renault-fődarabok felhasználásával, Rába gyártmányú futóművekkel, a hazai útviszonyokhoz igazított beállításokkal készülnek. A járművek 4 ezer liter névleges térfogatú beépített víztartállyal és négyszáz liter habképző tartállyal rendelkeznek. A menettulajdonságoknak, a beépített oltástechnikai berendezéseknek és a korszerű felszereléseknek köszönhetően akár városi körülmények, akár nehéz terepviszonyok között gyorsan és hatékonyan tudnak beavatkozni – emelte ki, hozzátéve, hogy a járművek egy modern és egységes védelmi rendszer alappillérét képezik.
Góra Zoltán közölte azt is, hogy a négy önkéntes tűzoltó egyesületnek most átadott 4 felújított, Steyr típusú középkategóriás tűzoltóautó értéke 43,1 millió forint, és teljes egészében alkalmasak arra, hogy az egyesületek ellássák feladataikat. A járművek 2 ezer liter névleges űrtartalmú víztartállyal és 200 liter habképző tartállyal rendelkeznek.
A mostani átadással Magyarország mentő tűzvédelmének lefedettsége tovább erősödik – mutatott rá Kontrát Károly, a BM miniszterhelyettese, aki Pintér Sándor belügyminiszter üdvözletét is tolmácsolta. A miniszterhelyettes kiemelte, hogy ma a világban és Európában a biztonság a legfontosabb közösségi érték, ez határozza meg mindennapjainkat, s a nemzetközi mérések szerint Magyarország a 15. legbiztonságosabb ország a világban. „Ebben a katasztrófavédelem hivatásos állományának a munkája is benne van” – hangsúlyozta.
A miniszterhelyettes köszönetét fejezte ki, mert – mint fogalmazott – az eszközök fontosak, de a személyi állomány elkötelezettsége és eredményes szolgálatteljesítése a legfontosabb. Felidézte: a kormány 2015-ben indította el az új szolgálati törvény hatályba lépésével az új életpálya-programot, amelynek része volt az előmeneteli és illetményrendszer. Ennek eredményeképp 2015 júniusához képest ma átlagosan 45 százalékkal emelkedett a hivatásos állomány illetménye, és a napokban kapták meg a teljesítményjuttatás 2018 első fél évre vonatkozó részét azok, akik a feltételeknek megfeleltek. 6 milliárd forint kifizetésére került sor – mondta –, s ez kifejezi a kormány elkötelezettségét az illetmények további javításának érdekében. „Nagyon fontos, hogy érezzék: az ország, a társadalom megbecsüli a hivatásos állományt” – közölte.
A miniszterhelyettes köszönetét fejezte ki az önkéntes tűzoltóknak is, „hiszen ők a szabad idejüket feláldozva járulnak hozzá a magyar emberek biztonságához, együttműködve a hivatásos állománnyal”.
Elkötelezettek vagyunk, hogy ezt a programot tovább folytassuk – közölte Kontrát Károly, kiemelve annak fontosságát is, hogy az új járművek előállításában magyar emberek munkája is benne van, s jelentős részben magyar termék.
A tűzoltók gépjárműparkjának fejlesztése 2015 óta zajlik, a mostani átadással a gépjárműfecskendők egyharmada lesz hazai gyártású. A tíz új jármű Kisbéren, Balassagyarmaton, Barcson, Budapest III. kerületében, Szombathelyen, Székesfehérváron, Lentiben, Berettyóújfalun, Egerben és Jászberényben áll szolgálatba. A mostani beszerzéssel az összes tűzoltóautó átlagéletkora tizenkét évre csökkent.
A Katasztrófavédelmi rendszerek fejlesztése – tűzoltógépjármű-fecskendők rendszerbe állítása nevű KEHOP-projekt összesen 108 új tűzoltógépjármű beszerzését teszi lehetővé, összesen 14,5 milliárd forint értékben.
Az új járművek átadásával egy időben a katasztrófavédelem 4 önkéntes tűzoltó egyesület részére adott át egy-egy használt, de a kor elvárásainak a mai napig megfelelő tűzoltójárművet.
Forrás: magyaridok.hu