Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Új nevet kapott a NASA Nap-súroló missziója

Új nevet kapott a NASA Nap-súroló missziója

Napkitörés az SDO szemén át. (Fotó: NASA’s Goddard Űrrepülési Központ/SDO)

A NASA következő Nap-figyelő missziója új nevet kapott május 31-én, ezentúl Parker-napszondának nevezik.

Az új név a Chicagói Egyetem asztrofizikusa, Eugene Parker előtt tiszteleg, aki 1958-ban megjósolta a napszél – töltött részecskék folyamatosa árama a Napból – létezését.

A NASA közleménye szerint az ötvenes években Parker számos koncepciót vázolt fel azzal kapcsolatban, hogy a csillagok – beleértve Napunkat is – miként adnak le energiát. Ezt az energiakaszkádot nevezte napszélnek, a jelenséghez hozzájáruló plazmák, mágneses mezők és energikus részecskék egészen komplex rendszerét írta le. A napszél létezését azóta több közvetlen megfigyeléssel is igazolták.

Az űrügynökség eddig mintegy 20 űrmisszióját nevezte el emberek után, ezek közül kétségtelenül a Hubble-űrteleszkóp a leghíresebb. A 89 éves Parker viszont az első tudós, aki előtt még életében így tisztelegnek. Az egyetem szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, nagy megtiszteltetés neki, hogy ilyen hősies, tudományos küldetéshez kötik nevét.

Új nevet kapott a NASA Nap-súroló missziója
Dr. Eugene Parker a Chicagói Egyetem sajtóeseményén a Parker-napszonda modelljével, 2017. május 31-én. (Fotó: EPA/Tannen Maury)

Az ambiciózus, 1,5 milliárd dolláros Parker-szonda a United Launch Alliance Delta IV Heavy rakétáján indul majd útnak a Kennedy-űrközpontból, 2018. július 31-én.

A következő hét évben 24 közeli elrepülést végez majd el központi csillagunknál, némelyik csupán 6,2 millió kilométerre viszi a napfelszíntől. Ez jóval a Merkúr pályáján belüli távolság, és hétszer közelebbi pont a korábban bármely más szonda által elértnél.

A környezet ebben a régióban már nagyon szélsőséges: a legközelebbi randevúk folyamán a háromméteres szonda 1370 Celsius-fokos hőmérséklettel találkozhat, a napsugárzás pedig 475-ször intenzívebb lesz, mint amit a Földön tapasztalunk meg.

A szakemberek ennélfogva a Naphoz közelítve bevonják majd a szonda napelem paneljeit, és távolodván ismét kibontják, ezáltal elkerülhető, hogy azok energiaszintje és hőmérséklete túlságosan ne ingadozzon. A Parker-szonda emellett 2,3 méter hosszú, 11,4 centiméter vastag hőpajzsot is kap, amelyet korszerű szén kompozitból készítettek. Mindez lehetővé teszi, hogy négy tudományos műszere szoba hőmérsékleten munkálkodjon.

A misszió számos feladatot végez majd el, többek között felméri a Nap elektromos és mágneses mezejét, fotókat készít szerkezetéről és szemügyre veszi a napszelet is. Ha minden a tervek szerint megy, megfigyeléseivel a kutatók két hosszú ideje fennálló rejtélyt oldhatnak meg: hogyan gyorsul fel a napszél, illetve, a Nap külső atmoszférája, a korona, miért jóval forróbb felszínénél? (1,7 millió Celsius-fok, míg a felszín 5500 fokos).

Ezt a két kérdést csak helyszíni vizsgálattal lehet a szakemberek szerint megválaszolni, ráadásul az adatok nemcsak a tudósokat segítik majd. A Johns Hopkins Egyetem szakemberei szerint figyelmeztetés nélkül egy nagyobb szoláris esemény akár 2 billió dolláros kárt is okozhat csak az Egyesült Államokban, a keleti part akár egy évig áram nélkül maradhat. A korona rejtélyeinek feltárásához és az egyre inkább a technológiára támaszkodó társadalom védelmében is fontos az űridőjárás veszélyeinek feltérképezése – írják.

A szondán egy chip is helyet kapott Eugene Parker fotóival, illetve 1958-as tanulmányának másolatával.

Az Európai Űrügynökség is tervez egy Nap-missziót, a Solar Orbiter a tervek szerint 2019 februárjában indul útnak.

forrás: Space.com/NASA/BBC

 

Exit mobile version
Megszakítás