A tudósok szerint szokatlanul erős a naptevékenység.
Egy X1.8 osztályú napkitörést rögzített a NASA Solar Dynamics Obszervatóriuma október 24-én az AR3873 jelű napfoltból – írta a Space.com a kitörésről készített felvételhez.
A tudósok a napkitöréseket röntgenfényességük alapján az egytől nyolc angstromig tartó hullámhossz-tartományba sorolják, amiben három kategória van:
- Az X osztályú kitörések a legnagyobbak, ezek olyan jelentősek, hogy akár az egész bolygóra kiterjedő rádiókimaradást és hosszan tartó sugárzási viharokat idézhetnek elő.
- Az M osztályú kitörések közepes méretűek, rövid rádiós kimaradásokat okozhatnak, amelyek hatással lehetnek a Föld sarki régióira. Az ebbe az osztályba sorolható kitöréseket időnként követhetik kisebb sugárzási viharok.
- A legkisebbek a C osztályú kitörések, ezeknek kevés észrevehető következménye van a Földön – ismerteti a Spaceweather.com.
A Magyar Nemzet korábban már beszámolt róla, hogy a tudósok a Nap ciklusához képest szokatlanul erős naptevékenységet mértek, ami a ciklus végéhez, azaz 2025 második feléhez közeledve egyre csak fokozódik. Jelenleg a Nap a tizenegy évig tartó ciklusának félidejében tart, folyamatosan közelítve a csúcspontjához, ám
a geomágneses viharok ereje már most megdöbbentő.
Az erős napkitöréseket előidéző napfoltok száma a tudósok szerint rekordszintet ért el, bár nem minden napfoltokhoz köthető napkitörés jelent komoly gondot.