A Hold megfigyelése tehát elősegítette a földi meteoritkráterek kozmikus eredetének széles körű tudományos elfogadását. De térjünk vissza a lengyel krátermezőhöz.

A MORASKÓT LÉTREHOZÓ IMPAKT ESEMÉNY KÖZÉP-EURÓPA EZ IDEÁIG ISMERT LEGNAGYOBB METEORITHULLÁSA:

a németországi Tabarz és a lengyelországi Seeläsgen meteoritok egyazon eseményből erednek, a szórásmező teljes mérete így körülbelül 600 km-t tesz ki.

A moraskoi 1. számú sztroblém krátertava. FORRÁS: REZSABEK NÁNDOR

A MORASKO-METEORIT (ÉS KRÁTERMEZŐ) FELFEDEZÉSE 1914-RE DATÁLHATÓ.

Egy hozzáértő, geológus képesítésű német katona első világháborús lövészárkok kiásása közben, 5 méter mélységben találta meg az legelső, 77,5 kg-os meteorit példányt. Az 1960-as évek közepéig 211 kilogrammnyi mennyiséget gyűjtöttek össze a becsapódó vasmeteoritból.

Egy vasmeteorit darab a Morasko-krátermező területéről. FORRÁS: RESERACHE GATE

A meteoritok utáni kutatás az elmúlt években is nagy lendülettel folyt. Ennek során kutakodott a Meteorite Men televíziós ismeretterjesztő sorozatból közismert amerikai Steve Arnold és Geoffrey Notkin páros, illetve ennek eredményeképpen fedezte fel Magda Skirzewska és Łukasz Smuła meteoritkutató 2012-ben az eddigi legnagyobb darabot: az orientált, amelynek 261,2 kg-os példánya a valaha volt negyedik legméretesebb európai vasmeteorit.

Látványos természetvédelmi park lett a krátermezőből

A stílszerűen a városszéli Meteorytowa nevet viselő úton át megközelíthető krátermező a védett természeti területek és értékek kategóriáin belül „Rezerwat przyrody”, azaz magyarországi terminussal élve természetvédelmi terület (TT). Hivatalos elnevezése „Meteoryt Morasko”, azaz „Morasko-meteorit”.

A természettudományos és természetvédelmi jelentőség, valamint a látogatók számossága miatt jól kiépített infrastruktúrával rendelkezik: közel a betonozott főút, ahol a gépkocsiforgalom mellett tömegközlekedés is zajlik, továbbá parkoló, mellékhelyiség, információs táblák, kiépített sétautak várják ez erre járó tudománybarátokat, vagy egyszerűen a levegőre vágyó egyszeri kirándulókat.

A Morasko- krátermező területén kiépített útvonalak és látogatóközpont várja az érdeklődőket. FORRÁS: REZSABEK NÁNDOR

A kráterek többségében, valamint az összekötő sétány mentén régebbi és friss kutatóárkokat lehet felfedezni, amelyek a folyamatos geológiai-meteoritikai vizsgálatokat szolgálják. A krátermező területén még napjainkban is két helyen találni első világháborús lövészárkokat – a krátermező felfedezésének egyfajta mementójaként.

Száz méteres átmérőjű a legnagyobb kráter

Az eltérő méretű és alakú kráterek közül a nagyobbak „adják magukat”, a kisebbek térképek segítségével azonosíthatók. Részben ovális, részben körszimmetrikus, vagy tál alakú, a típusukat tekintve egyszerű kráterek.

AZ ALAPKŐZET SEHOL NEM BUKKAN A FELSZÍNRE, A BECSAPÓDÁS PUHA, AGYAGOS VÁLYOG ERDEI KÖRNYEZETBEN TÖRTÉNT

– talajtani viszonyai az eltelt több ezer esztendő alatt lényegileg nem változtak.

A Magyar Meteoritkráter Expedíció felméri az egyik becsapódási krátert a Morasko-krátermezőn. FORRÁS: REZSABEK NÁNDOR

A legnagyobb, 100 m-t megközelítő egyes, valamint az alig kisebb hármas jelzetű asztroblémet krátertó tölti ki. A víz forrása főként csapadék, valamint a talajvíz utánpótlása. A domború békalencse színpompás jelenléte, valamint az áradó bűzös szag az eutrofizáció jelenségének bizonyítéka; ahogyan az is jól jellemzi a krátertó nem éppen barátságos környezeti viszonyait, hogy abban nem élnek halak. A természetvédelmi terület (valamint közvetlen környezete) értelemszerűen az egykori becsapódás meteoritokban gazdag szórásmezejét is jelenti.

Egy meteorit darab a Morasko-krátermezőről. FORRÁS: WKIMEDIA COMMONS /MINERALOGICAL MUSEUM, WROCLAW, POLAND.

Ebből következően szakemberek által végzett kutatások mellett kedvelt helyszíne a meteoritvadászok keresőakcióinak,

MELYEK SOKSZOR AZ ILLEGALITÁS HATÁRÁN MOZOGNAK, VAGY ÉPPEN FEKETEKERESKEDELEMBE TORKOLLNAK.

A legális meteoritpiac azonban szerencsére ellátja a hazai gyűjtőket is, így a releváns közgyűjtemények mellett az IAB-MG csoportba tartozó Morasko vasmeteoritok magyarországi magánkollekciókban is fellelhetők.

A Morasko kutatásának hazai szála, hogy 2018 júliusában a cikk szerzője által vezetett Meteoritkráter Expedíció a terület környezettudományi szemléletű vizsgálatát végezte el. Ennek során felszínalaktani, hidrológiai, talajtani, állat- és növénytani, valamint természetvédelmi illetve kultúrtörténeti megfigyelések folytak a krátermezőn.