Home Tudástár Technika, kommunikáció Tudta, hogy melyik weblap eszi meg a gépét?

Tudta, hogy melyik weblap eszi meg a gépét?

Az internetes csalók egyre gyakrabban használják fel a gyanútlan felhasználók számítógépeinek erőforrásait kriptopénz bányászathoz. Most megmutatjuk, hogy a Chrome segítségével miként lehet kiszűrni az ilyen nemkívánatos ténykedéseket.

A kriptopénz bányászat minden korábbinál nagyobb teret hódít magának. Ebből pedig a kiberbűnözés sem marad ki, amely számos módszer révén próbál minél több erőforráshoz jutni. Napjainkban már komplett kártékony hálózatok (botnetek) működnek fertőzött számítógépek bevonásával. A felhasználók PC-jére olyan nemkívánatos programok kerülnek, amelyek a számítógépek erőforrásainak felhasználásával, gyakorta távolról vezérelt módon bányásznak Bitcoint, Monerot vagy bármilyen más kriptopénzt.


Azonban a csalók a számítógépes vírusok mellett más eszközöket sem restek bevetni. Egyre több problémát okoznak azok a webes megoldások, amelyek a webböngészőkön keresztül teszik lehetővé a bányászatot. Ez a módszer a kártékony programoknál is alattomosabb, és biztonsági szoftverekkel is nehezebb a kimutatásuk. Már csak azért is, mert gyakorta teljesen ártalmatlan és legális kódokat fordítanak a saját javukra a csalók, amiből a felhasználó sokszor semmit nem vesz észre. Pedig egy ilyen problémás weboldal látogatásakor a háttérben sok minden történik.

A kiberbűnözők a kriptopénz bányászat szempontjából elsősorban azokat a weboldalakat igyekeznek célkeresztbe állítani, amelyeken a felhasználók sokat időznek. Tipikusan ilyenek a videós webhelyek. Amíg a felhasználó megnéz egy filmet, addig a számítógépe pénzt keres a csalóknak. Közben pedig a processzor csúcsra járatva működik. Ilyenkor azt lehet tapasztalni, hogy a számítógép lelassul, a processzor elkezd melegedni, ezáltal a ventilátor mind hangosabb lesz. Rosszabb esetben pedig a PC instabillá válik, vagy a túlmelegedés elkerülése érdekében akár le is áll. Ekkor jöhetnek jól azok az eszközök, amelyek segítségével kideríthető, hogy pontosan mi is emészti fel a rendszer kapacitásait.

Az egyik legkézenfekvőbb eszköz a Windows Feladatkezelője, amellyel felfedhető, hogy mely alkalmazás, illetve folyamat terheli a processzort. A Google Chrome webböngészője azonban ennél tovább megy, és a beépített feladatkezelő funkciójának segítségével mélyebb szintű betekintést biztosít a teljesítmény vonatkozásában. A szoftver menüjéből vagy a SHIFT+ESC billentyűkombináció segítségével előhívható egy kis ablak, amelyben láthatók a böngészőben megnyitott fülek (weblapok), illetve az esetlegesen futó kiegészítők. Itt megtekinthető az egyes weboldalakhoz tartozó erőforrásfelhasználás, és felderíthetők, illetve be is zárhatók a problémás weblapok. Ha pedig egy bővítménnyel van gond (mert, hogy azok is felhasználhatók lehetnek kriptopénzek bányászatához), akkor az a böngésző kiegészítői közül törölhető.

Fontos megjegyezni, hogy ha a Chrome, illetve az abban megjelenő valamely weblap „eszi a processzort”, akkor attól még nem biztos, hogy bányászkodás áll a háttérben. Ettől függetlenül a böngészős feladatkezelő révén könnyebben szűrhetjük ki a problémás webhelyeket. Azt is lényeges megemlíteni, hogy a módszer nem helyettesíti a biztonsági alkalmazásokat és a megfontolt netezést.

Forrás: biztonsagportal.hu

Képek: pecsma, biztonsagportal

ElőzőGoogle-adó: itt az Európai Bizottság javaslata
KövetkezőVisszavonulóban a brutális járvány Magyarországon: egyre kevesebb a megbetegedés
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás