Home Hírek NASA Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda

Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda

Getty

Földi párhuzamok is afelé mutatnak, hogy folyékony víz fenyegetést jelenthet az extrém száraz környezethez alkalmazkodott életformák számára – írja az Index.

A marsi élet lehetőségének kérdése azóta izgatja a tudományt, hogy Giovanni Cassini olasz csillagász és matematikus 1666-ban felfedezte a bolygó sarki jégsapkáját. Bizonyítékunk évszázadokkal később sincs mai életre, vagy a vörös bolygó nedves korszakában egykor élt organizmusok létezésére.

A hatvanas évek óta közel ötven eszköz közelítette meg a Marsot, keringett körülötte, vagy szállt le rajta. Az első időkben a szovjet és amerikai szondákat sorozatos kudarcok kísértették. Az emberiség az amerikai Viking–1 szondával, 1976 nyarán érkezett meg igazán a vörös bolygóra. 

Néha még a Földön sem tudjuk kimutatni.

A Viking szonda nem csak látványos képeket küldött a kietlen felszínről, de több mint 6 évig működött – rekordját az Opportunity rover döntötte meg már a 21. században. A leszállóegység az élet jeleit vizsgálva olyan eredményt adott, amit jelenlegi álláspont szerint hamis pozitív volt. Ez rávilágít arra a helyzetre, hogy az élet felfedezésére ismeretlen terepen a technikánk gyerekcipőben jár. Az egykori módszerekkel itthon az ismerős földi életet sem sikerült kimutatni az Atacama-sivatagban. A Chilében található legrégebbi és legszárazabb sivatag a legközelebbi párhuzama Földön a marsi viszonyokkal – nem meglepő módon beszámolónkban később újra előkerül majd.

Élet a sószóróban

A Vikingről érkező adatok zavarba ejtő történetéhez a Berlini Műszaki Egyetem asztrobiológus munkatársa, Dirk Schulze-Makuch Nature-ben közölt megfejtése tett hozzá váratlan csavart. Eszerint a NASA műszere arra az előfeltételezésre épült, hogy a Marson vízalapú élet lehet, ezért a vizsgálat az eredeti szándékkal szemben csak nem tudta kimutatni az életet, hanem egyenesen elpusztította azt.

A Mars felszínéről készített első színes fotó, a Viking–1 szondától 1976 július 21-én

Fotó: NASA / JPL

A szonda a marsi talajból vett mintát vízzel és tápanyagokkal keverve vizsgálta. Ez a folyékony vizet alapvetőnek tételező stratégia azonban Schulze-Makuch szerint téves, mert a Mars szélsőségesen száraz környezetében élő organizmusok potenciálisan a lerakódott só köré szerveződnek. A sók képesek megkötni a légköri nedvességet, a marsi élet így juthat vízhez. A víz tehát itt is fontos elem, folyékony víz hozzáadása azonban 

túl sok a jóból,

a sókra specializálódott élőlények végét jelenti.

A német kutató a Space.com-nak beszélt róla, hogy az Atacama sivatag élővilágát tanulmányozva találkozott a só nedvességet megkötő, higroszkópos tulajdonságát kihasználva létező mikroorganizmusokkal. 

Ez ugyanaz, mint amikor a sószóróba tett rizsre gondolunk, ahol a rizsszemek szárazon tartják a sót, hogy ne álljon össze rögökké. A rizsszemek higroszkóposabbak, vagyis jobban megkötik a légköri nedvességet

– szemléltette a helyzetet Schulze-Makuch.

A Marson szintén a nátrium-klorid a leggyakoribb só, a dolog tehát úgy működhet, ahogy nálunk. A sók kiszáradt tavak és tengerek helyén rakódtak le, így a terület felett még mindig magasabb légköri nedvesség tarthatja fenn az életet.

Az Atacama-sivatagban nagyon ritkán esik az eső, de egy ritka esőzés hatásait vizsgálva a tudósok megállapították, hogy az itt honos baktériumok 70–80 százalékát elpusztította a hirtelen jött sok víz. A Mars talajának vizsgálata során is ez történhetett.

Schulze-Makuch hangsúlyozta, hogy a Viking kísérleteit tervező emberek nem voltak hülyék, sőt a koruk legfmodernebb ismeretei alapján közelítették meg a kérdést. Kollégáival most egy alternatív felderítési módszeren dolgozik, amelyben egy mesterséges intelligencia a mozgásuk alapján képes különbséget tenni a talaj szemcséi és a mikroorganizmusok között.

Nyitókép

Hirmagazin.eu

ElőzőA háború két legveszélyesebb hónapja következik
Következő„Minden gyermekem megszenvedte” – Angelina Jolie bevallotta, gyermekeinek sokszor voltak nehéz napjai miatta..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás