Magyarország mind természetes tisztaságú karsztvizekben, mind termálvizekben gazdag. Mindkét vízforrásra kincsként érdemes tekintenünk.

Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
Vöröskői-alsó-forrás © Kozma Attila

A mészkőből álló területeken a csapadék körülbelül egyharmada szivárog be a kőzet résrendszerébe, és a felszín alatt karsztvízzé válik. A beszivárgó víz rövidebb vagy hosszabb ideig a mélyben csörgedez, és különféle karsztforrásokban tör a felszínre. Ezek zöme a hegység peremén található.

Kozma Attila, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának ökoturisztikai referense elmondta, hogy a Vöröskői-alsó-forrás is egy ilyen időszakos karsztforrás a Bükk-hegységben. Ezek a források nagyon sok csapadék lehullása után, de általában a téli hóolvadást követően indulnak be, és felfelé törnek ki a föld mélyéből.

Ez óriási mennyiségű vízkészlet, amelynek védelme csak rajtunk múlik – magyarázta Kozma Attila. Kiemelte, hogy ez a terület látja el Miskolc vagy Eger térségét is ivóvízzel. Kozma Attila hozzáfűzte, hogy jelentős vízkivételi forrás származik a földkéreg mélyebb rétegeibe beszivárgó vizekből is, amelyek akár ezer méter mélyre is leszivároghatnak, és lent felmelegednek, termálvizekké válnak. Így jött létre a könyéken többek között Egerben, Kácson vagy Miskolctapolcán is a gyógyászati és turisztikai célokat egyaránt kiszolgáló termálforrások is.

Hazánk nemcsak édesvízben, hanem termálvízben is gazdag, méghozzá olyan mennyiségben, amely ötödik a világon a Kárpát-medence geológiai adottságainak köszönhetően. Magyarországon a föld szilárd kérge kicsit vékonyabb, mint a világátlag. Ennek köszönhető az, hogy ezek meleg vizek – minderről már Kaltzer Sölétormos István, a Duna–Ipoly Nemzeti Park barlangi túravezetője beszélt a Kék bolygó stábjának. A túravezető a témában megjegyezte, hogy felül az országot és a környező területeket is olyan kőzetréteg borítja, amelyen könnyen be tud szivárogni a víz a mélybe, és termálvíz formájában tér vissza.

Mivel a földkéreg a Kárpát-medencében mintegy tíz kilométerrel vékonyabb a világátlagnál, ezért a forró magma közelebb van a felszínhez. A Föld középpontja felé haladva a Kárpát-medencében átlagosan húsz, de előfordul, hogy tizenöt kilométerenként is nő egy Celsius-fokkal a hőmérséklet, szemben Európa többi részével, ahol harminchárom méterenként növekszik. Ezért nálunk sokkal kisebb mélységekből lehet hévizet nyerni, mint a kontinens más pontjain.

A víz oldó, azaz korróziós, illetve eróziós hatása barlangokat, barlangrendszereket képez. A lentről feljövő vízben lévő szén-dioxid tudja kioldani ezeket a járatokat. De olyan eset is előfordul, hogy a forró víz és a hideg karsztvíz keveredése hozza létre a járatokat – tette hozzá a túravezető.

A fentiekből adódóan sem véletlen tehát, hogy az országban fellelhető vízkincs és a víz eróziós hatása által létrejött barlangok törvény által védett természeti értékeknek számítanak.

A Bükk-hegység belső területeit 1977. január 1-jén nyilvánították nemzeti parkká, és már akkor is kiemelten fontosnak tartották a karsztvízkincs megőrzését. A karsztvíz a mészkőhegységek belsejében mozgó és felhalmozódó felszín alatti víz. A felszínről részben beszivárgással, részben víznyelőkön át jut a hegység hasadékaiba és járataiba. A felgyülemlő karsztvíz a völgyek oldalán bő vizű, állandó vagy időszakos karsztforrásokon át ér a felszínre.

Forrás: Hiradó

Videók: YouTube, Kovács Karolina

Köszönetnyilvánítás: Köszönjük a YouTube közösségi médiának, az Eger TV-nek és Kovács Karolinának, hogy lehetőséget biztosítottak olvasóink számára e gyünyürű természeti kincsünknek a bemutatására.

Forrás: Hirmagazin.eu

ElőzőA farmertanga lesz az új rövidnadrág?
KövetkezőEz a nő már nagymama, de akár szépségkirálynő is lehetne!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza