Egy új, az eddiginél legalább 70 százalékkal fertőzőbb koronavírus-mutációt észleltek az Egyesült Királyságban.
Az új fertőzést – amely valamikor az ősz elején bukkant fel először – egyelőre nem sikerült ellenőrzés alá vonni, vagyis a tudósok is keveset tudnak róla. Egyre több ország próbál meg azonban védekezni a fertőzés ellen: többek között Olaszország, Németország, Franciaország és Írország sem fogad utasszállító gépeket az Egyesült Királyságból. Londonban és környékén vasárnaptól jelentős szigorítások léptek hatályba.
A BBC hétfő reggeli összefoglalója szerint az új koronavírus-mutációt még szeptemberben fedezték fel, novemberre pedig a fertőzések negyedét ez a variáció okozta Londonban. Jelenleg az új vírustörzs a megbetegedések több mint feléért felel.
A tudósok is annyit tudnak eddig, hogy a mutáció
RENDKÍVÜL GYORSAN TERJED, LEGALÁBB 70 SZÁZALÉKKAL FERTŐZŐBB, MINT AZ EDDIG ISMERT TÖRZS,
viszont arra még nincs bizonyíték, hogy halálosabb is lenne. Úgy sejtik, hogy a már engedélyezett és fejlesztés alatt álló koronavírus elleni védőoltások a mutálódott vírus ellen is hatásosak lehetnek.
Matt Hancock brit egészségügyi miniszter vasárnap azt mondta, eddig nem sikerült ellenőrzésük alá vonni az új, fertőzőképesebb vírust, ezért Londonban és a környező országrészekben
AZONNALI HATÁLLYAL JELENTŐS SZIGORÍTÁSOK LÉPTEK ÉLETBE.
Az eddigi háromfokozatú járványkészültségi szintet még eggyel, egy negyedik szinttel is megemelték – közölte Boris Johnson miniszterelnök.
A mutáció elsősorban Londonban és Délkelet-, illetve Kelet-Angliában terjed. Erre a világ több országában is az Egyesült Királyságból érkező utasszállító gépek kizárásával reagáltak. Már nem engedi leszállni repülőterein a brit gépeket Hollandia és Belgium, valamint Olaszország, Németország, Franciaország, Írország, Kanada, Románia, Bulgária, Kuvait és Salvador sem.
A CSATORNA-ALAGÚTON A VONATKÖZLEKEDÉS IS LEÁLLT, illetve leállt a Franciaországba tartó járműforgalom a délkelet-angliai Dover kikötőjében.
Az Európai Tanács várhatóan hétfő délelőtt ül össze, hogy megvitassák az új koronavírus-mutációval kapcsolatos lépéseket, és hamarosan döntés várható az Európai Gyógyszerügynökségtől is, amelyben jóváhagyhatják a Pfizer-BioNTech-vakcinát. Ezt az oltóanyagot az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban már használják. A leginkább veszélyeztetett csoportokat kezdték el vele beoltani.
origo