A Balatontól északra és északnyugatra egymástól nem messze több vár is épült, melynek romjai a mai napig fennmaradtak. Ezek egyike a Tapolcától nyugatra Zalaszántó külterületén, a Keszthelyi-hegységben, egy 413 méteres magas hegy tetején található Tátika vára.
A hegy fennsíkjának nyugati szélén már a tatárjárás előtt erődítményt épített a névadó Tátika nemzetség. A tatárjárást követően azonban a veszprémi püspök sérelmére elkövetett hatalmaskodásaik miatt IV. Béla elkobozta az erősséget és a várheggyel együtt Zaland püspök birtokába juttatta. Az egyházfő – figyelembe véve a mongol támadás tanulságait – a hegy legmagasabb pontján új kővárat emeltetett, mely 1257-ben már készen állott. 1262-ben bekövetkezett halálakor azonban rokonai kerítették hatalmukba a kettős erődítményt. A hosszú pereskedés végén az uralkodó ismét a püspökség birtokjogát erősítette meg.
A Kőszegi nemzetség hatalmának megtörése során I. Károly 1321-ben szerezte vissza – az ezt követően már egységesen – Tátikának nevezett alsó és felső várat, melyet fia, I. (Nagy) Lajos a Lackfiaknak adományozott. Miután a gyorsan felemelkedett família Zsigmond király ellen fordult, vezetőik legyilkolása után birtokaikat is elkobozta az uralkodó.
A következő években különböző birtokosok kezén ment át az uradalom, majd 1438-ban Albert király a Gersei-Pethő családnak juttatta. A Pethők azonban nem tarthatták háborítatlanul birtokukban, mert a veszprémi püspökség többször is erőszakot alkalmazott annak érdekében, hogy visszaszerezze. Így 1538-ban Kecsethy Márton püspök ostrommal foglalta el Tátikát, megszerezve a környékbeli nemesi családok által a török veszély miatt oda menekített értékeket is, mely mintegy százezer forintot tett ki.
Tátika korszerűsítésére nem került sor, így idő kérdése volt, hogy török hódítók mikor pusztítják el. Sorsa végül 1589-ben teljesedett be, és a feldúlt, kifosztott erődítményt többé már nem építették újjá. A császári hadsereg a megmaradt épületrészeket 1713-ban hadgyakorlat során rombolta le és gyújtotta fel.
Az utóbbi években azonban régészeti feltárások, helyreállítások történtek a területen, így a túrájuk során ide felkapaszkodó látogatók megtekinthetik mind a felső vár megmaradt falait, mind az alsó korai erődítmény sáncait.
Vár: N 46° 54,3440′ E 17° 15,4960′
Cím: Nem köthető városhozZalaszántó külterület
Tel: (+36) 92 316-160
E-mail: zalaegerszeg@tourinform.hu
Web: http://mars.elte.hu/varak/zalaszantotatika/tatikat