Körülbelül negyven regisztrált menekült gyűlik össze 13 héten át minden szombaton a Közép-Európai Egyetemen, hogy tanuljon. Van köztük szomáliai, szír, perzsa, pakisztáni, szudáni is. Több szinten tartanak nekik angolórát, de választhatják emellé a “Short guide to Hungary” tanfolyamot, avagy mit is kell tudni a magyarországi életről, ha valaki itt szeretne boldogulni.
Az egyik “diák”, Basil Hararah egy palesztin mérnök, Gázából menekült Európába, miután összedőlt a háza. – El kellett jönnöm onnan – mondta az Euronewsnak.
A palesztin férfi számára a CEU által szervezett tanfolyam azért hasznos, mert dolgozni és egyetemre járni is szeretne Magyarországon. Az angolórákon kívül tanul az emberi jogokról, van matek továbbképzése, és nagyon várja azokat a kurzusokat, amikor például önéletrajzírást tanulnak vagy éppen útmutatót kapnak a magyarországi élethez.
Nem csak Basil, hanem a többség is hasznosnak tartja, amit itt kap – mondja az OLIve nevű program egyik szervezője, Prem Rajaram. Ezért további kurzusokat terveznek, a következő áprilisban indul.
-Amikor ezek az emberek idekerülnek, nincs könnyű dolguk, alig kapnak állami segítséget, kevés a tanulási lehetőség és a hétköznapi élethez szükséges információ is, ezért úgy látjuk, hogy ez sokat segít abban, hogy megtalálják a helyüket – mondta Prem Rajaram.
A tanfolyam ingyenes, a tanárok pedig önkéntesek. Timár Eszter nem sokat gondolkozott, mielőtt úgy döntött, a szombatjait azzal tölti, hogy menekülteken segítsen.
– Rengeteget beszélünk arról, hogy segítsük a menekülteket, és ezzel én teljesen egyetértettem, hogy segítsünk nekik, hiszen tudom, hogy milyen borzalmas helyzetekből jöttek el, és úgy gondoltam, hogy akkor ne csak szóban segítsünk, hanem tényleg csináljunk valamit. Én tanár vagyok, ezt tudom tenni, ezt teszem értük – mesélte Eszter az Euronews-nak.
A palesztin Basil egyébként Belgiumban szeretett volna új életet kezdeni, de a dublini egyezmény értelmében visszaküldték az első uniós országba, ahol regisztrálták: Magyarországra. Azt mondja, nem könnyű itt neki menekültként, de még mindig jobb, mint amire számított.
– Minden pletyka arról szólt, hogy Magyarországon nem jó élni, de most, hogy már több mint hét hónapja itt vagyok, úgy látom, nem olyan rossz, lehet itt új életet kezdeni. Gázánál legalábbis biztonságosabb – mondta mosolyogva.
A palesztin férfi szerint az egyik legjobb dolog a kurzusban, hogy embereket ismerhet meg egy olyan országban, ahol senkije sincsen.
Forrás: euronews