Home Főhírek Belföldi hírek Szörnyű félreértés a központi felvételin: háromismeretlenes egyenletet kellett megoldaniuk az iskolásoknak –...

Szörnyű félreértés a központi felvételin: háromismeretlenes egyenletet kellett megoldaniuk az iskolásoknak – videó

0
Egy félreérthető matematikafeladat miatt átírta a központi felvételi megoldókulcsát az Oktatási Hivatal / Illusztráció: MTI / Szigetváry Zsolt

A felvételi matematika feladatsorában az egyik – a legtöbb pontot érő – feladat félreérthető volt, és – sajnos – a diákok többsége félre is értette. A helyes megoldáshoz háromismeretlenes egyenletet kellett volna felírni a diákoknak, ám ezt általános iskolában még nem tanítják.

Az aggódó szülők panaszai után az Oktatási Hivatal végül megváltoztatta a megoldókulcsot.

Kétféleképpen lehetett értelmezni a legtöbb pontot érő feladatot a központi felvételi matematika feladatsorában. A diákok összetörve jöttek ki a teremből, hiszen a megoldáshoz – olyan módón, ahogyan a legtöbben értelmezték – egy háromismeretlenes egyenletet kellett volna megoldaniuk. Mint kiderült, ha másképpen értelmezik a feladat utasításait, csak egy egyismeretlenes egyenletre lett volna szükség, amit pedig a nyolcadikos diákok már meg tudnak oldani.

„Három szám összege 103. Gabi észrevette, hogy

  • ha az első számot kettővel növelné,
  • a második számot kétszerezné,
  • a harmadik számot megfelezné,

akkor ugyanazt a számot kapná eredményül. Melyek az eredeti számok?”

– szólt a feladat.

Csapodi Csaba, az ELTE egyik oktatója felhívta a figyelmet, hogy a problémát egyetlen szó okozta:

„A félreértelmezett verzióban, az »ugyanaz« arra vonatkozott, hogy a három szám összege ezen változtatások után is 103 lesz” – magyarázta az oktató, aki azt is elmondta, hogyan lehetett volna úgy értelmezni, ahogy azt a feladatsor összeállítói gondolták:

Vagy a három művelet után – amit kapnak eredményül – ugyanazt a számot kapják-e.

Míg az egyik értelmezéshez elég egy egyismeretlenes egyenletet megoldani, addig a másikhoz egy háromismeretlenesre van szükség. Utóbbinak megoldását egy nyolcadikos diák nem tanulta még.

A problémával kapcsolatban értesítették az Oktatási Hivatalt, akik ma délután változtattak a megoldókulcson, így elfogadható vált a háromismeretlenes egyenlettel való megoldás is. Sok iskolában – ahol már végeztek a javítással – most a módosított megoldókulcs szerint újra kell javítani a dolgozatokat.

blikk

Exit mobile version
Megszakítás