Az Országos Vízügyi Főigazgatóság kezdeményezte a szlovák vízügyi szerveknél, hogy a Duna vízhozamának részleges visszatartásával gyorsítsa fel az árhullám apadását.

A szlovák fél a kezdeményezésre pozitív választ adott. Az M1 információi ismét előkerült egy holttest Budapesten, a Bálna közelében.

A mentőcsapat tagjai a Kitűző V. hajón (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője elmondta: az OVF kezdeményezte a szlovák vízügynél, hogy

a Duna vízhozamának részleges visszatartásával

segítse az árhullám apadásának meggyorsítását.

A megállapodás szerint a hidrológiai előrejelzések függvényében egy megbeszélt időpontban négy órán keresztül ezer köbméter vizet tartanak vissza Szlovákiában. Ettől azt várják, hogy a Duna magyarországi szakaszának apadása átmenetileg felgyorsul – fejtette ki a szóvivő.

Így a Clark Ádám úszódaru hamarabb közelítheti meg a múlt szerdai hajóbaleset helyszínét, és kezdheti meg a hajóroncs kiemelését.

Tovább emelkedett a Duna vízszintje

Tovább emelkedett a Duna vízszintje Budapestnél, ezért még mindig nem tud a Clark Ádám hajódaru a múlt szerdán elsüllyedt Hableány közelébe menni, így tovább csúszik a roncs kiemelése. A hajóbaleset tizenhatodik és tizenhetedik dél-koreai halottja a budapesti szakaszon került elő, egy harmadik holttestet pedig Érdnél találták, ebben az esetben az azonosítás még nem ért véget, tíz embert még mindig keresnek.

Folytatódott a nyomozás is, az ügyészség megerősítette, hogy a szállodahajó ukrán kapitánya néhány héttel a budapesti tragédia előtt

Hollandiában balesetet okozott,

ott is meggyanúsították, de nem zárták börtönbe, így folytathatta a munkát a svájci hajós cégnél.

(Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Áprilisban az ukrán kapitány az őt foglalkoztató vállalat egy másik szállodahajóját vezette Hollandiában, amikor nekiütközött egy olajszállító tankernek. A magyar nyomozók információi szerint Hollandiában is meggyanúsították a férfit, mégis tovább dolgozhatott.

A 64 éves ukrán férfi tagadja, hogy ő okozta volna a budapesti tragédiát, ám az ügyészség arra is felhívta a figyelmet, hogy a kapitány adatokat törölt a telefonjáról a baleset után – közölte az M1 Híradója.

Hét másodperc alatt süllyedt el a Hableány

Az óriási szállodahajó másodpercek alatt gyűrte maga alá a kis turistahajót. A Hableány alig hét másodperc alatt süllyedt el a híd alatt.

A szállodahajó ukrán kapitányát szombaton letartóztatták. A 64 éves férfi elvileg 15 millió forintos óvadék ellenében bűnügyi felügyelet alá kerülhetne, és nyomkövetővel ugyan, de szabadlábon védekezhetne Budapest területén. Az ügyészség

fellebbezett ez ellen,

így a férfi egyelőre őrizetben maradt. A Fővárosi Főügyészség csütörtökön azt közölte, hogy a szállodahajó kapitánya rögtön a baleset után adatokat törölt a telefonjáról.

(Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Emellett a Fővárosi Főügyészség megerősítette azt a sajtóhírt is, hogy a kapitánynak nem ez volt az első balesete. Korábban a hajozas.hu oldal írt arról, hogy az ukrán férfi vezette azt a szállodahajót, amely április elején Hollandiában 171 utassal a fedélzetén, többszöri rádiós figyelmeztetés ellenére, nekiütközött egy olajszállító tankernek.

Megállás nélkül keresik az áldozatokat

A hatóságok közben megállás nélkül keresik az áldozatokat, a folyó teljes déli szakaszát vizsgálják.

Szerdán éjszaka a Szabadság híd környékén találtak egy újabb holttestet. A rendőrség csütörtök délután megerősítette,

a férfi is a Hableány utasa volt.

Így ő a hajóbaleset tizenhatodik dél-koreai áldozata. A tizenhetedik áldozatot pedig csütörtök kora este találták meg a Rákóczi hídnál. Az MTI információi szerint Érdnél is előkerült egy holttest, azonosítása még tart.

A holttesteket dél-koreai és magyar szakemberek a nemzetközi előírások szerint közösen vizsgálják a Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézetében. A helyszínen dolgozó csoport dél-koreai vezetője elmondta: amennyiben fénykép alapján nem tudnak azonosítani egy holttestet, akkor DNS-mintázat, fogazat vagy ujjlenyomat alapján vizsgálják meg az áldozatokat.

A szakemberek hangsúlyozzák: az ilyen típusú azonosítás időt vesz igénybe, azonban olyan áldozatokról is képesek azonosításra alkalmas ujjnyomot rögzíteni, akik akár több hétig is a vízben voltak.

A fedélzeten összesen harmincöten utaztak, harminchárom dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet. Ha az Érdnél talált holttestről is bebizonyosodik, hogy a hajón utazott, akkor még további tíz embert keresnek a hatóságok – közölte az M1.

Újabb holttest került elő a fővárosban 

Ismét előkerült egy holttest a Dunában Budapesten – jelentették be az M1 Híradójában. Az M1 információi szerint a holttest a Bálna közelében került elő.

Az időjárás továbbra sem segíti a mentőakciót

Emelkedett a Duna vízszintje a hóolvadás miatt az elmúlt másfél napban, így továbbra sem fér át a Clark Ádám hajódaru a Margit híd alatt. A búvárok közben folyamatosan dolgoznak a roncsnál, úgy mondják a szakértők, hogy

„füleket és rögzítési pontokat”

alakítanak ki a hajótesten, hogy előkészítsék a roncs kiemelését a daru segítségével.

A Margit híd közelében napközben már látható volt az a kék uszály, amire a tervek szerint Hableány roncsa kerül majd, miután sikerül kiemelni a Dunából. A munka folyamatosan zajlik, a szakemberek napról napra közelebb kerülnek ahhoz, hogy megkezdődhessen a roncs felszínre hozása.Csütörtökön már kora reggel megjelentek a hatóság hajói és csónakjai a Duna vizén. A búvárok pedig egész nap merültek a Hableány roncsaihoz. A kitűzött feladat ugyanis

a hajótest rögzítése volt.

A Terrorelhárítási Központ osztályvezetője szerint hatékonyan zajlik a munka, a szakemberek az ütemterv szerint haladnak. A Hableány roncsának stabilizálása megtörtént, ezután az emelőkötelek befűzése kezdődött el.

A búvároknak továbbra sincs könnyű dolga, a sodrás ugyanis is erős. Délután szinte alig tudtak eltávolodni a létráktól, amelyeken leereszkedtek. A körülmények miatt pedig sokszor csak 10-15 percet tudnak a víz alatt tölteni, optimális esetben ez az idő akár két óra is lehet.

Ha minden a tervek szerint halad, a szakemberek péntek délutánig befejezik a kötelek áthúzását a hajótest alatt. Így, ha a Clark Ádám úszódaru megérkezik a baleset helyszínére, már minden készen áll majd a kiemeléshez. A Duna magas vízállása miatt azonban a 200 tonna teherbírású eszköz egyelőre nem fér át a Margit híd alatt, így az Újpesti vasúti hídnál várakozik.

m1, mti, Hirmagazin.eu

ElőzőMegkezdődött a 19. Pécsi Országos Színházi Találkozó
KövetkezőSokszor csinálok rántott cukkinit, de ez a recept mindent visz! Az egész család repetázik belőle!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza