Egy nemzetközi kutatócsoport újabb bizonyítékot talált a folyékony víz jelenlétére a Mars déli-sarki jégsapkája alatt. Ha pedig folyékony víz van, akkor abban élet is lehet.
Megvannak az első radarméréstől független bizonyítékok a folyékony víz marsi jelenlétére
A Cambridge-i Egyetem által koordinált együttműködésben a kutatók egy űrszondára szerelt lézeres magasságmérő adatait használták fel a Mars déli-sarki jégsapkájának feltérképezésére. A jégpáncél felszínének alakja, a magasság apró ingadozásainak mintázata egybecseng azoknak a számítógépes modelleknek a jóslataival, amelyek azt hivatottak szimulálni, vajon miként befolyásolná a jégsapka felszínét egy alatta megbúvó folyékony víztömeg.
Az eredmények megerősítik azokat a korábbi, jégen áthatoló radarral végzett méréseket, amelyeket egyes kutatók már akkor is a jég alatt meghúzódó víztömeg lehetséges bizonyítékaként értelmeztek. Ezt az értelmezést azonban annak idején többen vitatták, mivel más tanulmányok szerint.
A RADARON LÁTOTT JEL NEM FELTÉTLENÜL FOLYÉKONY VÍZBŐL SZÁRMAZOTT.
A Nature Astronomy csillagászati szakfolyóiratban most publikált közlemény szolgáltatja az első, radarmérésektől független bizonyítékot a Mars déli-sarki jégsapkája alatt rejtőző folyékony víz létezésére.
„Az új topográfiai adatok, a számítógépes modell eredményei, valamint a radarmérések együttvéve erősen valószínűsítik, hogy legalább egy jég alatti folyékony víztest létezik a mai Marson, amiből az következik, hogy a Marsnak még ma is geotermikus aktivitást kell mutatnia, különben nem tudná folyékonyan tartani a jég alatti víztömeget” – összegezte Neil Arnold, a Cambridge-i Scott Sarkkutató Intézet professzora és a kutatás vezetője.
Sokáig vitatták a folyékony víz létezési lehetőségét
A Földhöz hasonlóan a Mars pólusait is vastag vízjégtakaró borítja, s a két jégsapka együttes tömege nagyjából a grönlandi jégpáncéllal összevethető. Ugyanakkor a hideg marsi klímára való tekintettel sokáig az a feltevés tartotta magát, hogy a marsi sarki jégsapkák teljes vastagságukban, egészen az alapkőzetig fagyottak, ellentétben földi párjaikkal, amelyeknek a mélyén víz átjárta csatornák, sőt, nagy kiterjedésű jég alatti tavak húzódnak.
Ám az Európai Űrügynökség Mars Express műholdja által 2018-ban készített felvételek megingatták ezt a hipotézist. A műholdat egy MARSIS nevű, a jégpáncélon „átlátó” radarral szerelték fel, amely be tudott pillantani a Mars déli-sarki jégsapkája alá. A berendezés olyan területet tárt fel a jégpáncél fenekén, amely erősen visszaveri a radarjelet,
S EZT A KUTATÓK ELSŐ MEGKÖZELÍTÉSBEN A JÉGSAPKA ALATTI VÍZTÖMEG BIZONYÍTÉKAKÉNT ÉRTELMEZTÉK.
Későbbi tanulmányok azonban úgy érveltek, hogy a Marson ismerten létező száraz anyagok hasonló visszaverést produkálhatnak a jégpáncél alól.