Forrás: MTI

Az amerikai különleges erők Irakba küldendő egysége mintegy száz főből áll majd – mondta szerdán az Iszlám Állam (IÁ) ellen harcoló koalíció szóvivője.

Száz amerikai katona megy Irakba az IÁ ellen

Az Iszlám Állam elleni küzdelem segítésére Irakba vezényelt egység létszáma valószínűleg száz, de lehet, hogy kevesebb lesz – jelezte Steve Warren ezredes Bagdadban. Hozzáfűzte: nem valamiféle nagyobb szárazföldi erőről van szó, a katonai egységnek csupán egy kisebb része végez majd kommandós, azaz támadó műveleteket, nagyobb része inkább kisegítő személyzetként tevékenykedik majd.

A hadműveletekben résztvevők „sebészi pontossággal” fognak végrehajtani „rendkívül korlátozott” akciókat „különösen jól meghatározott” célpontok ellen – mondta az ezredes.

Ashton Carter amerikai védelmi miniszter kedden egy képviselőházi bizottságban rendezett meghallgatáson jelentette be, hogy Washington kész erősítést küldeni a Szíria északi részén szolgáló különleges erőinek, a tanácsadói feladatokkal megbízott mintegy ötven katonájának, ezen kívül pedig különleges kiképzésű egységet tervez Irakba telepíteni, hogy segítse az iraki erőket és a kurd önvédelmi erőket az Iszlám Állam elleni küzdelemben. Ez utóbbinak az lesz az elsődleges feladata, hogy támadásokat szervezzen, túszokat szabadítson ki, hírszerzési adatokat gyűjtsön és foglyul ejtse az Iszlám Állam vezető embereit. Ezekkel az akciókkal az amerikai különleges erőknek ez az egysége „ösztönözni” akarja a helyi erőket a dzsihadisták elleni küzdelemben.

Steve Warren hangsúlyozta, hogy az új egység telepítéséről Washington hetek óta tárgyal Haider al-Abádi iraki miniszterelnökkel. Hozzátette: Carter keddi bejelentése után Abádi közleményt adott ki, amelyben leszögezte: mindenfajta amerikai hadműveletet csak az iraki kormánnyal egyeztetve szabad végrehajtani. A kormányfő – anélkül, hogy elutasította volna az amerikai kezdeményezést – leszögezte: „Nincs szükség külföldi harcoló erőkre iraki területen”.