A kedden Franciaországban lezuhant német utasszállító másodpilótája vélhetően szándékosan pusztította el a repülőgépet – közölte a balesetet vizsgáló marseille-i ügyész csütörtökön.
Szándékosan pusztíthatták el a lezuhant gépet
A tragédia feldolgozásában segítő lelkipásztorok a halterni Joseph-König gimnázium bejáratánál lévő mécsessor előtt 2015. március 26-án. (fotó: MTI)
A másodpilóta egyedül irányította a repülőt a katasztrófa bekövetkeztekor, ő volt az, aki a gép végzetes süllyedését előidézte. A 28 éves német férfi, Andreas Lubitz bár egy szót sem szólt ezalatt, de végig normálisan lélegzett, nem vesztette el eszméletet – mondta Brice Robin ügyész a pilótafülke kommunikációját rögzítő fekete doboz felvételeire hivatkozva. Leszögezte, hogy nem hajlandó információkat szolgáltatni a pilóták vallásáról és etnikai hovatartozásáról, mivel ezeket nem tartja lényegesnek a nyomozás szempontjából.
A másodpilóta utáni nyomozást a német hatóságok veszik át, szándékos emberölésből indulnak ki. A hatóságoknak nincs tudomásuk arról, hogy a másodpilótának lettek volna terrorista kapcsolatai. Ezt az álláspontot erősítette meg a Fehér Ház szóvivője is, aki szerint egyelőre terrorcselekményre semmi nem utal – mondta el Josh Earnest a CNN-nek.
A Lufthansa szerint egyelőre csak találgatnak arról, hogy mi lehetett a Germanwings Airbus A320-asát az Alpoknak vezető másodpilóta tettének motivációja – mondta Carsten Spohr, a Lufthansa vezérigazgatója.
Az utolsó pillanatban jöhettek rá az utasok, hogy mi történik
• A Barcelonából Düsseldorfba tartó járat útjának legelején a pilóták „nagyon udvarias, nagyon fesztelen” beszélgetést folytattak egymással, de amikor a kapitány elkezdett a tervezett düsseldorfi leszállás részleteiről beszélni, kurtán kezdett válaszolni neki. Az ügyész szerint az még nem világos, hogy a másodpilóta előre tudta-e, hogy a kapitány el fogja hagyni a pilótafülkét.
• A kapitány ezután távozott a pilótafülkéből, vélhetően a mellékhelyiségbe.
• A másodpilóta szándékosan nem nyitotta ki az ajtót, amikor a kapitány megpróbált visszamenni.
• A becsapódás előtti percekben dörömbölés hallatszott a pilótafülke ajtaján.
• Megszólaltak a süllyedést jelző riasztók is megszólaltak, de a másodpilóta egy szót sem szólt.
• Az utasok a felvételek szerint csak röviddel a becsapódás előtt kezdtek el sikoltozni. „Azt hiszem, az áldozatok csak az utolsó pillanatokban ébredtek rá”, hogy mi történik – mondta az ügyész.
Az áldozatok hozzátartozóit már a mostani nyilvános bejelentés előtt tájékoztatták a nyomozás állásáról, de „nehezen hiszik el” a hatóságok megállapításait.
Több légitársaság is módosítja a pilótafülkére vonatkozó szabályozást
Ezentúl a személyzet két tagjának repülés közben folyamatosan a pilótafülkében kell tartózkodnia.
Az EasyJet brit fapados légitársaságnál péntektől lépnek életbe az új szabályok. A vállalat által kiadott sajtóközlemény szerint az ügyben egyeztettek a polgári légügyi hatósággal. „A vállalat számára az utasok és a személyzet biztonsága az első” – írták a kommünikében.
Hasonló intézkedéseket fogadtak el több más légitársaságnál is, egyebek mellett a kanadai Air Transat és Air Canada, a norvég Norwegian Air Shuttle, a finn Finnair és az izlandi Icelandair vállalatnál.
A hozzátartozók a helyszínen, DNS-mintát kértek tőlük
Időközben a hozzátartozók megérkeztek a szerencsétlenségének helyszínére a francia Alpokba. Közel négyszáz ember hét busszal érkezett a marseille-i repülőtérről – ahova két külön járattal érkeztek Németországból és Spanyolországból. A hozzátartozókat a mentőalakulatok tagjai fogadták, kezükben a katasztrófában érintett 18 nemzet zászlóival.
A családtagoktól DNS-mintát kértek a francia hatóságok azért, hogy a maradványok alapján azonosítani tudják az áldozatokat. A nyomozást végző marseille-i ügyészség szerint ez napokig, sőt hetekig is eltarthat. Az azonosításban az Interpol nemzetközi rendőri szervezet is segítséget nyújt a helyszínre küldött szakértőivel.
Az újságírókat és a kamerákat a hatóságok nem engedték a családok közelébe, akik közel egy órán át imádkozhattak, beszélgethettek, emlékezhettek a helyszínen. Mindegyik családot a Lufthansa légitársaság egy-egy képviselője kísérte, a helyszínen pszichológusok, ápolók, tolmácsok állnak a rendelkezésükre.
Egy emlékhelyet és egy kápolnát is kialakítottak a francia hatóságok, ahol a családok leróhatták kegyeletüket.
Nem volt vele gond
Az Európai Pilóták Egyesülete (ECA) szerint súlyos hiba volt idő előtt információkat szivárogtatni a Germanwings járatának balesetéről, mert még a másik fekete doboz adatai nélkül nem lehet biztosan tudni, mi történt. A szervezet független vizsgálatot követel. A pilótákat sokkolta a francia nyomozók és ügyészek bejelentése.
A Lufthansa sajtótájékoztatóján azt mondták, sokkolták őket a történetek. Ők ugyanis nagyon gondosan választják ki a pilótáikat, a pszichológiai állapotot is felmérik a szakmai felkészültség mellett. Habár a kiképzését egy időre orvosi okok miatt félbeszakította (erről a személyiségi jogok védelme miatt nem mondhattak többet), végül minden vizsgát letett és a munkája másodpilótaként megfelelő volt. A történtek után megvizsgálják, hogy lehet-e javítani a kiválasztási rendszerükön, de továbbra is megbíznak az eljárásban.
Később kiderült, a fiatal másodpilóta kiképzése idején azért szakította meg hosszabb időre tanulmányait, mert depressziós volt – írta a Frankfuter Allgemeine Zeitung online kiadásában a másodpilóta egy ismerősére hivatkozva. Ugyanerről írt a Passauer Neue Presse című lap is online kiadásában, szintén egy ismerősre hivatkozva.
Andreas Lubitz „megszállott, mindenképpen pilóta akart lenni, de lelkileg labilis, és ezért a kiképzését is megszakította több hónapra” – mondta a Passauer Neue Presse forrása, aki a másodpilóta jó ismerősének nevezi magát.
Lubitznak már az általános iskolában az volt a vágya, hogy pilóta legyen. „Az egész szobáját repülőgép-poszterekkel tapétázta ki, mindenütt Lufthansa-logók voltak” – mondta a lap forrása.
Forrás: metropol; Kép: Google;