Home Főhírek Belföldi hírek Szakértők szerint nem lesz konszenzus az EU-csúcson

Szakértők szerint nem lesz konszenzus az EU-csúcson

forrás: M1 Szemtől Szembe

A migrációs válság jelenti a legnagyobb kihívást Európának, ezért ez a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-s csúcsértekezlet központi témája. Vonják vissza, tegyenek új javaslatot és új alapokról kezdődjön újra a tárgyalás – mondta a magyar miniszterelnök a kötelező betelepítési kvótára utalva.

Orbán Viktor szerint a bizottság javaslatának semmi esélye sincs arra, hogy konszenzusos támogatást kapjon, mivel azt Magyarország sosem és semmilyen formában nem fogja támogatni. Ezzel szemben viszont indítványozná, hogy az ukrán állampolgárok kapjanak vízummentességet az unióban. Azt mondta, ideje volna végre tenni valami Ukrajnáért.

Szakértők szerint nem lesz konszenzus az EU-csúcson
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor magyar (b2), Matteo Renzi olasz (j2), Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök (b, takarásban) és Angela Merkel német kancellár (j) az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának első napján, 2016. október 20-án.
MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely

Speidl Bianka szerint már egy éve havi rendszerességgel zajlanak ezek a különböző szintű találkozók az EU-ban. A mostani találkozót megelőzően nem volt arra utaló jel, hogy a brüsszeli csúcson konszenzus alakulhatna ki akár a kvóták tekintetében – tette hozzá a Migrációkutató Intézet vezető elemzője. Az egyetlen változást a V4-ek szorosabb együttműködés és állásfoglalása jelenti.

Ugrósdy Márton sem lát a frontvonalak tekintetében előre mozdulást. A V4-ek egységes állásfoglalása erős politikai erőként áll az egyik oldalon, ami ezt a tervet elutasítja – magyarázta az M1 szemtől Szemben című műsorában a Magyar Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.

Németország és Franciaország pedig a jövő évi választásokat figyelembe véve nem erőlteti ezt a kérdést – tette hozzá a szakértő, aki szerint, mivel továbbra is messze vannak az álláspontok egymástól, nem születik megállapodás a mostani csúcson ebben a kötelező betelepítési kvótákról.

Az Európai Néppárt által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök a konzervatív Európai Néppárt, az EPP csúcsértekezletén, amelyet az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozója előtt tartanak 2016. október 20-án. (MTI/Európai Néppárt)

Speidl Bianka szerint Orbán Viktor a népszavazás eredményeként egyfajta felhatalmazással ment Brüsszelbe. A Migrációkutató Intézet vezető elemzője hozzátetette, hogy Brüsszelben „csak a népakarattal lehet megértetni bizonyos dolgokat”. Úgy véli, hogy a V4-ek Ausztriával és Romániával kiegészülve egyfajta blokként való tiltakozásán „nem léphetnek keresztül a demokratikus alapelveknek ellentmondása nélkül”.

Angela Merkel német kancellár az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójára érkezik az esemény első napján, 2016. október 20-án. (MTI/AP/Alastair Grant)

Ugrósdy Márton megjegyezte, hogy nem véletlen az ellentét az Európai Tanács és Bizottság között, de úgy véli, hogy az utóbbi időben a Tanács szerepe megerősödött, ez volt látható már a görög válság kezelésénél is. Ezért a szakértő biztos abban, hogy semmilyen javaslat nem mehet át, amit az uniós állam- és kormányfők nem támogatnak.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az unió jövőjéről szóló viták egyik legfontosabb kérdése, hogy a Bizottságnak legyen-e önálló politikai álláspontja.

Az Európai Unió demokratikus működésének egyik feltétele, hogy az Európai Tanács milyen mértékben tudja érvényesíteni az általa megfogalmazott véleményeket – mondta Speidl Bianka.

A kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójára érkező Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik az Európai Tanács ülése előtt 2016. október 20-án. Közvetlenül mögötte jobbra Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, balra Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely

Az EU-török viszonnyal kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, hogy a kérdés csupán az, meddig éri meg Erdogannak visszatartani a menekülteket. Jelenleg viszonylag kevés menekült érkezik Európába Törökországból, de a hangsúly a szakértő szerint a „viszonylag”-on és a „most”-on van. Negatív változásra lehet ebben a kérdésben számítani, ezért szükség lehet egy „B-tervre”.

Ugrósdy Márton szerint a kérdést a szíriai polgárháború lezárásával lehet megoldani, amely kérdésben Európa nem játszik fontos szerepet, sokkal inkább Moszkva és Washington a két meghatározó szereplő.

 

Exit mobile version
Megszakítás