forrás: Kossuth Rádió/Napközben

Meghatározott szabályok szerint vonulnak ki a tűzoltók a helyszínre, de törekednek a túlbiztosításra. A tűzcsapokat rendszeresen ellenőrzi a katasztrófavédelem, a tűzesetek feltárásánál pedig a rendőrség is felhasználhatja a tűzvizsgáló megállapításait. Emellett praktikus tanácsok is elhangoztak az otthoni tűzesetek elkerülésére, eloltására a Kossuth Rádió adásában.

Szakzsargon szerint jelzőnek nevezi a tűzoltóság a betelefonálót. Az ügyeletes műveletirányító a bejelentés során azért kérdez, hogy minél pontosabb képet kapjon a tűzről, így a megfelelő eszközöket, és létszámú rajt tudja küldeni a lángok megfékezésére – nyilatkozta Dr. Kanyó Ferenc tűzoltó alezredes, a fővárosi katasztrófavédelmi igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője. Sokszor hangoztatatják a civilek, hogy túl sokat kérdezünk egy riasztáskor, de erre azért is szükség van, mert a betelefonálók – főleg, ha valakinek a saját tulajdona ég – felfokozott idegállapotban megfeledkeznek akár a pontos cím közléséről is. „Ha a kérdések helyett rögtön kivonulnánk, akkor sikertelen lenne a tűzoltás” – tette hozzá a szakértő. „Arra is törekekszünk, hogy lehetőleg több laktanyából küldjünk kocsikat, annak érdekében, hogy egy esetleges forgalmi dugó miatt biztosan a helyszínen legyünk. A budapesti tűzcsapokat állandóan ellenőrzi a tűzoltóság, szemrevételezik a csap tisztaságát, az elzáró szerelvényeket, a nyomást. Jegyzőkönyvet vesznek fel, és jelzik a vízműveknek, ha valami nincs rendben” – mondta el Kanyó Ferenc.

zűz
Tűzoltók dolgoznak Budapesten, az Alkotás utcában a Testnevelési Egyetem atlétikai csarnokánál, amely kigyulladt 2015. október 15-én hajnalban (MTI-fotó: Mihádák Zoltán)

Nem érheti az a vád a tűzoltókat, hogy későn érkeznének, persze, ha valakinek valamije ég, akkor minden másodperc soknak tűnhet. Ezt már Fentor László tűzoltó alezredes, országos tűzvizsgáló, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának munkatársa hangsúlyozta.

Tűzvizsgálónak születni kell

A „tűznyomozásról” a szakember elmondta: sok éves tapasztalat után jut el oda valaki, hogy meg tudja mondani, mitől is alakult ki a tűz. Vannak tanfolyamok, de alapvetően olyan attitűdökkel kell rendelkezni, amelyek nem mindenkinél adottak- mondta el Fentor László.