Amióta Putyin csapatai február 24-én átlépték az ukrán határt, megindultak az olaj- és földgáz árak fölfelé. Pénteken viszont már “csak” 94 dollárba került egy hordó Brent olaj a globális piacon.
Miért csökken az olaj ára? A londoni Financial Times szerint a válasz egyértelmű: szinte az egész világ globális visszaeséstől tart. Ez pedig automatikusan csökkentheti a keresletet és az árakat is. A brit gazdasági lap emlékeztet arra, hogy Putyin háborúja miatt 130 dollár fölé is ment egy időre egy hordó olaj ára, és ez feltöltötte az orosz kincstárat, amelyet alaposan kiürítenek a szankciók és a háború.
Még több külföldi hír
Csakhogy a magas olajárak felgyorsították az inflációt. Emiatt a jegybankok hozzáláttak a kamatemeléséhez, ez pedig fokozza a recesszió veszélyét. “A piacot nagyon aggasztja, hogy a recesszió lerombolja a globális keresletet, és ez fékezi majd a növekedést”- így értékeli a helyzetet Robert Yawger, aki a Mizuhonál az energiarészleget irányítja.
Az olaj nem az egyetlen nyersanyag a piacon, amelynek az ára visszaesik a recessziós félelmek miatt: ugyanígy járt a réz és a vas is, az áruk csökkent a tavaszi csúcs óta mintegy egyharmaddal. “Minden nyersanyag ára esik. Ez a legjobb mutatója annak, hogy mit várnak a gazdasági élet szereplői: fájdalmas változásokat, a gazdaság lelassulását” – nyilatkozta a Financial Timesnak Stephen Schork olajpiaci elemző.
Ami Bidennek nem sikerült, azt elintézték a recessziós félelmek
A magas olajárak nagy nyomást gyakoroltak a washingtoni vezetésre, mert a benzinkutaknál csaknem rekord árak várták az amerikai autósokat. Az Egyesült Államokban ősszel időközi választásokat tartanak, és ezen győzhet az ellenzék. Ily módon a republikánusok béna kacsát csinálhatnának Joe Bidenből, ha átvennék a washingtoni kongresszus irányítását. Ezért az amerikai elnök személyesen próbálta meg rábeszélni Mohamed bin Szalman szaúdi trónörököst, hogy növeljék az olajkitermelést, de nem járt sikerrel. Az OPEC+ csak minimális mértékben növelte az olajkitermelést, mert szeretné megtartani a magas árakat.
Még több külföldi hír
Ennek persze komoly a kockázata az eladók oldaláról: a washingtoni energiaminisztérium legutóbbi jelentése arról számolt be, hogy az amerikaiak egyre kevesebbet autóznak a magas benzinárak miatt. 1996 óta nem volt ilyen kicsi a benzin kereslet az USA-ban az évnek ebben az időszakában.
“Elfogytak az érvek az áremelés mellett, az adatok is azt sugallják: vége a nagy olajár-emelkedési kampánynak” – mondta a Financial Timesnak Paul Horsnell, a Standard Chartered nyersanyagkutatási részlegének vezetője.
hvg