Rekordot döntött a VÉDA-rendszer: 623 ezer gyorshajtásos csekket küldött szét 2018-ban az ORFK, a kiszabott bírságösszeg 21,17 milliárd forint. Közben rengetegszer elromlottak a szupertraffik, viszont a bevételt nézve telitalálat, hogy szeptember óta újra rejtekhelyről is mérnek a rendőrök.

„A rendőrség a 2018. évben (…) a megengedett legnagyobb sebességre vonatkozó rendelkezések megsértése miatt 623 142 esetben szabott ki bírságot” – közölte az ORFK a Vezess kérdésre. Soha ennyi gyorshajtót nem fogtak még a rendőrök.

Rekordot döntött a kipostázott bírságösszeg is tavaly, összesen 21,17 milliárd forint értékben küldött szét csekkeket a rendőrség. Egy évvel korábban még csak 16,14 milliárd forint volt az összesített gyorshajtásos bírságösszeg.

Folyamatosan növekedik a 365 fix és 160 mobil sebességmérőből álló VÉDA-rendszer által kiosztott büntetések összege a rendszer első teljes éve óta, különösen látványos az emelkedés, ha féléves bontásban nézzük. Miközben 2017 első 6 hónapjában 6,61 milliárd forintot tett ki a teljes összeg, 2018 második 6 hónapjában már 12,64 milliárdot. Vagyis a legutóbbi fél év termése közelebb áll 2017 egészéhez, mint a másfél évvel korábbi 6 havi összeghez.

Egyre több pénzt termel

Megérte ismét elbújni a rendőröknek?

Az egyre rosszabb baleseti statisztikákra reagálva szeptember elején bejelentette a rendőrség, hogy visszatér régi gyakorlatához, ismét traffipaxoznak rejtekhelyekről az egyenruhások. Több oldalról kell vizsgálni, hogy járt-e érdemi eredménnyel a döntés.

Tisztán látszik, hogy 2018 második félévében jóval több gyorshajtásos bírságot szabtak ki, mint az első 6 hónapban (12,64 milliárd vs. 8,52 milliárd), vagyis a költségvetés bevételei 48,3 százalékkal megugrottak.

Sajnos balesetekből is több volt a második fél évben.

  • Személyi sérüléses balesetek száma: 7734 ilyen eset volt 2018 első félévben, 9182 a másodikban. Egyértelmű növekedés, ráadásul mindkettő a legrosszabb adat 2010 óta.
  • Halálos balesetek: 247 volt 2018 első félévben, 320 a másodikban. Éves szinten itt minimális csökkenést látunk 2017-hez képest (575 vs. 567).
  • Súlyos sérüléses balesetek 2018 első és második felében: 2153 vs. 2737.
  • Könnyű sérüléses balesetek: 5334 vs. 6125.

A lesből traffizás időszakában tehát durván megugrott a bírságszám, a baleseti statisztikákból azonban mi nem tudjuk kiolvasni, hogy csodát tettek volna a bokorba állított sebességmérők. Ennél sokkal több kell, és természetesen nem csak a rendőröktől, hanem a jogalkotóktól, és a közlekedőktől is. Személyautósoktól, gyalogosoktól, kerékpárosoktól stb.

Nem csökkentik a baleseteket

Újkoruktól kezdve gyakran elromlanak a szupertraffik

Lassan elhagyhatjuk a „szuper” jelzőt az Európai Unió által közlekedésbiztonsági fejlesztésre adott közel 15 milliárd forintból kiépített traffipaxrendszer emlegetésekor, a készülékek szereplését a kezdetektől problémák kísérik.

„Több mint kétéves előkészítés után már tesztelik a zsaruk a közutakon azokat az intelligens kamerákat, amelyeket már-már tudományos-fantasztikus filmet idéző, Európában egyedülálló intelligens közlekedés-ellenőrzési hálózat elemeiként helyeznek üzembe közútjainkon 2015 végéig” – így harangozta be a rendőrség a rendszert. Első lépésben kapásból nem tudták tartani a dátumot, feltűnően hosszú ideig tartott a tesztüzem, állítólag azért, hogy a rendszer teljes élesítése után megbízhatóan működjön az 525 készülék.

Ez sem jött be, az első hónapoktól mostanáig, újkorától kezdve a mai napig állandóak a meghibásodások:

  • 2018-ban 411 esetben kellett javítani a készülékeket (288-szor a fix mérőket, 123-szor a mobilokat)
  • 2017-ben ennél is sokkal többször, 804 alkalommal (406-szor a mobil készülékeket, 398-szor a fixeket)
  • 2016-ban 497-szer kellett javítani őket (307 alkalommal a mobilokat, 190-szer a fix sebességmérőket).

A Vezess információi szerint tavaly volt olyan készülék, amely meghibásodás miatt 5 napra kiesett a rendszerből, holott abban az esetben a javítás (egy kameracsere) mindössze 2 órát vett igénybe.  2017-ben pedig előfordult 20 napos kiesés is, mivel forgalomterelést kellett előzetesen megrendelni a javítás érdekében.

Kérdésünkre, hogy a meghibásodásokat nézve miként értékeli a rendszer több éves működését az ORFK, így válaszolt korábban. „Egy olyan automatizált detektáló rendszer esetében, mint a VÉDA, a rendelkezésre állás időtartama és a meghibásodások száma megfelel a hasonló elven működő, több résztvevős rendszerek üzemeltetésében tapasztaltaknak.”

Sajnos meglehetősen hosszú az elromló alkotóelemek sora, derül ki a szerkesztőségünkbe eljuttatott listából. A változtatható helyű sebességmérőknél a tápcsatlakozó, a LAN-csatlakozó, a belső akkumulátor és a belső GPS-modul miatt voltak javítások 2018-ban, a fix telepítésűeknél kamerahiba, ipari-számítógép-, kategorizálólézer-, UPS- és switch-hiba miatt. A 2017-ben elromlott alkatrészek sora még hosszabb volt: a mobil traffiknál akkumulátor- vagy akkumulátortöltő-, GPS-, GSM-antenna-, szivargyújtótöltő-, csatlakozó-, állvány-, kamerahiba miatt, a fix készülékeknél pedig SICKLaser-, csatlakozó-, akkumulátor-, merevlemez-, kamera- és lézer-elszennyeződési hiba miatt voltak javítások.

Elromlanak

Az elmúlt években a hibákat garancia keretében mindkét traffipax-típusnál a szállító ARH Informatikai Zrt. végezte. A VÉDA-rendszer garanciális időszaka 3 év volt, amely a mobil sebességmérőknél 2018. augusztus 3-án járt le, míg a rögzített eszközöknél 2018. december 10-én. „A KKEP eszközök üzemeltetését és javítását a garancia lejártát követően is az ARH Informatikai Zrt. végzi; az ORFK és a cég szerződése alapján átalánydíjas elszámoláson alapuló szolgáltatás keretében.” Azaz ma már fizetni is kell a javításokért.

Jó helyen vannak egyáltalán a fix kamerák?

Miközben az elmúlt években egyre több és több bírságot szór szét a VÉDA, egyre több személyi sérüléses baleset is történik az utakon, 2018 negatív rekordot hozott. Még tavaly megkérdeztük az ORFK-t, hogy az elmúlt évek gyorshajtásos statisztikái és balesethelyszínes adatai alapján szerintük ideális helyen van-e a 365 darab fix készülék?

„A VÉDA-rendszer telepítése során kiválasztott 134 útszakaszon, útkereszteződésben kiépített 365 fix telepítésű komplex közlekedési ellenőrzési pontnál naponta összesen 1-1,5 millió jármű halad el. A közúti ellenőrzések mindenki számára jól látható kivitelezése önmagában is figyelmeztető, így komoly visszatartó erővel bír, amely nemcsak a fix portálok helyszínéhez köthető, hanem a rendszer általánosságban is képes pozitív hatást kifejteni a közlekedésbiztonságra” – írta akkor a rendőrség.

Arra a kérdésre, hogy tervezik-e egyes készülékek áthelyezését, a „jelenleg nem” választ kaptuk.

Ritka és különleges autókból is traffipaxozik a rendőrség?

Egészen meglepő autókat birtokol a rendőrség, derül ki a Vezess által megszerzett listából, amely az ORFK komplett járműparkjának márkáit sorolja fel. Megkérdeztük őket, hogy melyiket mire használják, amire érdekes választ kaptunk. Nézze meg itt a rendőrség járműparkját, és a válaszukat!

nyitókép: Hirmagazin.eu

vezess

Előző1500 méter hosszú híd épül a Balatonnál?
KövetkezőKitünteti Sorost Bécs balos vezetése, amiért odaköltözik az egyeteme
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza