Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Sikeresen hazatértek az egyéves űrmisszió asztronautái

Sikeresen hazatértek az egyéves űrmisszió asztronautái

forrás: NASA/BBC/Space.com/hirado.hu

Egyéves, a Nemzetközi Űrállomáson eltöltött missziója után szerdán sikeresen földet ért a NASA és a Roszkoszmosz asztronautája a kazah sztyeppén. A küldetésük során elvégzett vizsgálatok elősegítik a hosszú távú űrexpedíciók megtervezését.

Sikeresen hazatértek az egyéves űrmisszió asztronautái
Mihail Kornyijenko orosz űrhajós és honfitársa, Szergej Volkov, valamint Scott Kelly amerikai űrhajós (b-j), miután a Szojuz TMA-18M orosz űrhajó leszállóegységével földet ért a kazahsztáni Dzsezkazgan térségében 2016. március 2-án. Kelly és Kornyijenko egyévi űrbéli tartózkodás után, harmadik társuk, hat hónap után tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról. (MTI/EPA/NASA/Bill Ingals)

 

A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) történelmi, 340 napos űrbeli tartózkodása után, kazahsztáni idő szerint szerda délelőtt sikeresen hazatért Scott Kelly a NASA asztronautája, a 46-os expedíció parancsnoka, valamint Mihail Kornyijenko kozmonauta.

A Szojuz TMA-18M fedélzetén velük együtt utazott Szergej Volkov is, aki 2015. szeptember 4-én dokkolt az űrállomáson. A trió Dzsezkazgan városának közelében ért földet.

Az egyéves küldetés során az űrállomás legénysége majdnem 400 vizsgálatot végzett el a NASA missziójának előremozdítására és az emberi tudásanyag elmélyítésére. Kelly és Kornyijenko részt vett jó néhány, kifejezetten rájuk épült vizsgálatban, ezek a marsi utat célozzák: többek között vizsgálták, hogyan adaptálódik az emberi test a súlytalansághoz, az elszigetelődéshez, a sugárzáshoz és a hosszú távú űrrepüléssel járó stresszhez.

Kelly ikertestvére, a korábbi asztronauta Mark Kelly is részt vett az úgynevezett ikervizsgálatokban, ezzel segítve a földi kutatókat összehasonlítani az űrbeli környezet emberi szervezetre gyakorolt hatásait, egészen sejtszintig.

Scott Kelly amerikai űrhajós, miután a Szojuz TMA-18M orosz űrhajó leszállóegységével földet ért a kazahsztáni Dzsezkazgan térségében 2016. március 2-án. Kelly és Mihail Kornyijenko orosz űrhajós egyévi űrbéli tartózkodás után, harmadik társuk, Szergej Volkov orosz asztronauta hat hónap után tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról. (MTI/EPA/NASA/Bill Ingals)

A legénység előnyt kovácsolt az űrállomás egyedülálló pozíciójából, hogy alaposan megfigyelje bolygónkat, emellett üdvözölte egy új, a sötét anyag vizsgálatára fejlesztett műszer érkezését is. Kelly salátamagokat is hazahozott, ezeket még Tim Peake vitte fel decemberben. A magvakat iskolák között osztják majd szét, ezáltal a diákok összehasonlíthatják növekedésüket a földiekkel.

Kelly és Kornyijenko missziója során hat teherűrhajó érkezett az űrállomásra. Kelly szerepet játszott két kapszula, a SpaceX Dragonja és az Orbital ATK Cygnusa, robotkarral történő dokkoltatásában is. Emellett egy japán, valamint három orosz, több tonnányi ellátmánnyal érkező teherszállítót is fogadott.

Kelly háromszor ruccant ki az űrbe missziója során: az első alatt egy sor karbantartási munkálatot látott el, a másodikon segítette az ammónia hűtőrendszer sikeres átkonfigurálását, valamint az űrállomás napenergia-termelésének helyreállítását, míg a harmadik kiránduláson a komplexum mobil szállítórendszerét javították meg.

Mihail Kornyijenko orosz kozmonauta Dzsezkazgan közelében a sikeres landolást követően. (Fotó: Reuters/ Kirill Kudryavtsev/Pool)

Gennagyij Padalka mellett – akivel Kelly és Kornyijenko 2015. márciusában megérkezett az állomásra – hat ország (Amerika, Oroszország, Japán, Dánia, Kazahsztán és Anglia) 10 asztronautája és kozmonautája élt a komplexumon az egyéves misszió során.

A misszió végeztével Kelly összességében 520 űrben eltöltött napot könyvelhet el két misszióval, ami a legtöbb az amerikai asztronauták között. Kornyijenko 516 napot gyűjtött be szintén két küldetésen, míg Volkov 548-at hárommal. Az egyéves küldetés ellenére Kelly és Kornyijenko a leghosszabb küldetés tekintetében még mindig messze elmarad az orosz Valerij Poljakovtól, aki a 90-es években 437 napot töltött el a Mir űrállomás fedélzetén.

A Nemzetközi Űrállomás legénységét, Scott Kellyt, Szergej Volkovot és Mihail Kornyijenkót szállító Szojuz kapszula ereszkedik Dzsezkazgan kazah város közelében a földre 2016. március 2-án. (Fotó: Reuters/ Kirill Kudryavtsev/Pool)

Az 5440 keringés alatt a két űrhajós 231 millió 498 kilométert tett meg óránkénti 28 ezer kilométeres sebességgel. Mivel a bolygót az ISS 90 perc alatt kerüli meg, 10 ezer 944 napfelkeltét és napnyugtát láttak, naponta 16-ot. Kelly több mint ezer fényképet posztolt a Földről és űrállomásbeli életükről.

Jelenleg a 47-es expedíció él a komplexumon Tim Kopra, a NASA asztronautájának vezetésével. Mellette Tim Peake az Európai Űrügynökség asztronautája, és Jurij Malencsenko kozmonauta működteti az ISS-t, a következő trió két hét múlva esedékes érkeztéig. Jeff Williams, Alekszej Ovcsinyin és Oleg Szkripocska a tervek szerint március 18-án indul Bajkonurból.

A Nemzetközi Űrállomást 2000 óta folyamatosan lakják, több mint 200 ember, valamint számtalan nemzetközi és kereskedelmi űrhajó látogatta meg.

 

Exit mobile version
Megszakítás