Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Sikeres pályakorrekciós manővert hajtott végre a Juno űrszonda

Sikeres pályakorrekciós manővert hajtott végre a Juno űrszonda

Az amerikai űrügynökség napelemes szondája sikeresen elvégezte pályamódosító manőverét, hogy júliusban randevúzhasson a Jupiterrel.

A NASA napenergiával működő Juno szondája február 3-án végezte el az ehhez szükséges hajtóműbegyújtást, amelynek során 0,6 kilogrammnyi üzemanyagot égetett el, hogy sebességét óránkénti 1,1 kilométerrel növelje. A manőver pillanatában körülbelül 82 millió kilométerre járt a Jupitertől és 684 millióra a Földtől.

Scott Bolton, a misszió szakembere szerint ez volt az első ama kettő röppálya-módosító manőverből, amellyel finomhangolják a szonda pályáját a Nap körül, és előkészítik a július 4-re tervezett randevút. A következő korrekciós manővert május 31-re tervezik.

Sikeres pályakorrekciós manővert hajtott végre a Juno űrszonda

A hajtóműbegyújtás koncepciórajza. (Fotó: NASA)

Az 1,1 milliárd dolláros szondát 2011 augusztusában bocsátották fel. Fő célja részletesen feltérképezni a Jupiter gravitációs és mágneses mezejét, ezzel segítve a kutatóknak több információt begyűjteni a bolygó szerkezetéről, keletkezéséről és fejlődéséről. Tudományos munkáját orbitális pályáról végzi majd, a tervek szerint 33-szor kerüli meg a bolygót és 14 naponként 5000 kilométerre közelíti meg felhőtakarójának felső rétegét.

A négytonnás szonda három, 9 méter hosszú napelemtáblával van felszerelve, ezek összességében 18 ezer 698 napelemet hordoznak. Szükség is van eme hatalmas fénygyűjtő területre, hogy a viszonylag halovány, Jupiter körüli régióban is működőképes maradjon. (A bolygó a Földnél ötször távolabb kering a Nap körül.)

A Juno januárban az űrtörténet legmesszebbre szakadt, napelemes űrszondájává vált. A korábbi rekordtartó az Európai Űrügynökség Rosetta szondája volt, amely 792 millió kilométerre jutott a Földtől 2012 októberében.

 

Exit mobile version
Megszakítás