15.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódGasztronómia, vegaRonda és gusztustalan, de az EU-ban imádják! Itt az első engedéllyel ehető...

Ronda és gusztustalan, de az EU-ban imádják! Itt az első engedéllyel ehető kukac!

A szárított sárga lisztkukac lett az első ehető rovar, amely élelmiszerként megszerezte a kereskedelmi forgalomba hozatali engedélyt az Európai Unióban.

A termék azután került az engedélyezett új élelmiszerek uniós jegyzékébe, hogy a sárga lisztkukac – vagyis a Tenebrio molitor bogár lárvája – még januárban pozitív kockázatértékelést kapott az EU Élelmiszer-biztonsági Ügynökségétől (EFSA).

Itt az első engedéllyel  ehető rovar: rovarlelmiszerként engedélyezte a lisztkukacot az EU

Magyarország ellenezte az EFSA szakvéleményén alapuló döntést, de a döntés minden tagállamra érvényes.

Az erősödő globális élelmiszerválság miatt szakértők szerint előbb-utóbb a fejlett világban is elkerülhetetlen lesz, hogy a fehérjebevitel egy részét rovarok fogyasztásával oldják meg.

A nyű lárva-alak, mely különösen a légyféle rovaroknál fordul elő. Ismertető jele, hogy lábatlan. Kukacnak is nevezik. Egyesek ugrani is képesek, mások állatokban vagy növényekben élve károsak; ismét másoknak, rothadó anyagokkal táplálkozva, fontos szerepük lehet különböző betegségek átvitelében.

Az emberekre, élőlényekre káros férgek mellett vannak hasznos kukacok, például a sajtlégyé, amely kulináris ízt ad sokak kedvenc csemegéjének.

Foto:123rf.com

A kukac egy féreg azonban nemcsak undorító élőlény, amelytől irtózni kell, hanem esetenként hasznos táplálék lehet ínyencek számára.

A napidoktor.hu gasztro szakértője,  Tóth Elemér elmondta, hogy például az olasz (szardíniai) eredetű Casu Marzu sajt különlegessége, hogy a sajtguriga tele van nyüvekkel. Nyolc milliméter hosszú, áttetsző kis nyűlárvák táplálkoznak a zsíros juhtejből készült sajtban, szivacsos struktúrát képezve. Közben a  lárvák kiválasztanak egy fehéres folyadékot is, amit az olaszok “lagrimá”-nak, azaz könnycseppnek neveznek és ez a fehér színű váladék ad egy édeskés zamatot az amúgy erős ízű sajtnak.

Foto:pixabay.com

A sajtlegyek azok, amelyek tojásaikat rakják a sajtba, egy nőstény sajtlégy több, mint 500 petét tud lerakni egyszerre. A peték kikelnek és elkezdik beenni magukat a sajtba. Az emésztésükből származó savak tovább bontják a sajtban található zsírokat, amitől az omlós puha lesz. A szardíniaiak úgy tartják, hogy nem szabad az olyan sajtot elfogyasztani, amiben a lárvák elpusztultak. Emiatt csak élő lárvákkal együtt esznek belőle – bár ez nem vonatkozik arra az esetre, ha a sajtot hűtőbe teszik, ott ugyanis elpusztulnak a lárvák.

napidoktor

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work