A szárított sárga lisztkukac lett az első ehető rovar, amely élelmiszerként megszerezte a kereskedelmi forgalomba hozatali engedélyt az Európai Unióban.

A termék azután került az engedélyezett új élelmiszerek uniós jegyzékébe, hogy a sárga lisztkukac – vagyis a Tenebrio molitor bogár lárvája – még januárban pozitív kockázatértékelést kapott az EU Élelmiszer-biztonsági Ügynökségétől (EFSA).

Itt az első engedéllyel  ehető rovar: rovarlelmiszerként engedélyezte a lisztkukacot az EU

Magyarország ellenezte az EFSA szakvéleményén alapuló döntést, de a döntés minden tagállamra érvényes.

Az erősödő globális élelmiszerválság miatt szakértők szerint előbb-utóbb a fejlett világban is elkerülhetetlen lesz, hogy a fehérjebevitel egy részét rovarok fogyasztásával oldják meg.

A nyű lárva-alak, mely különösen a légyféle rovaroknál fordul elő. Ismertető jele, hogy lábatlan. Kukacnak is nevezik. Egyesek ugrani is képesek, mások állatokban vagy növényekben élve károsak; ismét másoknak, rothadó anyagokkal táplálkozva, fontos szerepük lehet különböző betegségek átvitelében.

Az emberekre, élőlényekre káros férgek mellett vannak hasznos kukacok, például a sajtlégyé, amely kulináris ízt ad sokak kedvenc csemegéjének.

Foto:123rf.com

A kukac egy féreg azonban nemcsak undorító élőlény, amelytől irtózni kell, hanem esetenként hasznos táplálék lehet ínyencek számára.

A napidoktor.hu gasztro szakértője,  Tóth Elemér elmondta, hogy például az olasz (szardíniai) eredetű Casu Marzu sajt különlegessége, hogy a sajtguriga tele van nyüvekkel. Nyolc milliméter hosszú, áttetsző kis nyűlárvák táplálkoznak a zsíros juhtejből készült sajtban, szivacsos struktúrát képezve. Közben a  lárvák kiválasztanak egy fehéres folyadékot is, amit az olaszok “lagrimá”-nak, azaz könnycseppnek neveznek és ez a fehér színű váladék ad egy édeskés zamatot az amúgy erős ízű sajtnak.

Foto:pixabay.com

A sajtlegyek azok, amelyek tojásaikat rakják a sajtba, egy nőstény sajtlégy több, mint 500 petét tud lerakni egyszerre. A peték kikelnek és elkezdik beenni magukat a sajtba. Az emésztésükből származó savak tovább bontják a sajtban található zsírokat, amitől az omlós puha lesz. A szardíniaiak úgy tartják, hogy nem szabad az olyan sajtot elfogyasztani, amiben a lárvák elpusztultak. Emiatt csak élő lárvákkal együtt esznek belőle – bár ez nem vonatkozik arra az esetre, ha a sajtot hűtőbe teszik, ott ugyanis elpusztulnak a lárvák.

napidoktor

Hirmagazin.eu

ElőzőKritikus a Föld állapota: drasztikus lépésekre lesz szükség, különben baj lesz
KövetkezőCOVID – Nincs vége: 4-5-6. oltásra is szükség lesz…
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza