Home Főhírek Bűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfó Romlik a migrációs helyzet határon innen és határon túl – videó

Romlik a migrációs helyzet határon innen és határon túl – videó

Illusztráció. A svéd rendőrség egyre tehetetlenebb a migránsokkal szemben. FORRÁS: AFP/BORIS HORVAT

Rendőrökre támadt és randalírozott az egyik dél-angliai kisvárosban az odaérkező, többségében fekete-afrikai férfiakból álló tömeg.

Szinte egyik pillanatról a másikra árasztották el az egyébként nyugodt tengerpartot, ahová eredetileg egy étterem szervezett volna pikniket.

Az összejövetelnek azonban hamar híre ment az interneten, és sötétedésre több ezren jelentek meg a helyszínen.

A zavargások részleteiről Nigel Farage bevándorlásellenes politikus szerint a brit média nagy része nem számolt be

– hangzott el az M1 Híradójában.

Nigel Farage, a brit Brexit Párt elnöke (Fotó: EPA)

A dél-angliai Greatstone Beachről jelentkezett egy internetre feltöltött videóban Nigel Farage. A brit Brexit Párt elnöke egy néhány nappal korábbi zavargásról számolt be: elmondása szerint eredetileg az egyik londoni étterem hirdetett, korlátozott létszámú tengerparti pikniket.

A koronavírus-járvány miatt csak szűk körnek szánt összejövetelre pár tucat embert vártak hivatalosan. Hat óra után azonban hirtelen több ezer, többségében fekete-afrikai bulizó jelent meg.

A bevándorlásellenes politikus elmondása szerint a családok ezután gyorsan elhagyták a helyszínt, a tömeg pedig a szociális távolsággal nem törődve kezdett ünneplésbe, káoszt, szeméthegyeket, vizelettel teli üvegeket és ürüléket hagyva maguk után.

Nigel Farage úgy fogalmazott: az eset legfelháborítóbb része, hogy

a brit média nagy része elhallgatta az ügy részleteit.

Pedig a zavargáson készült felvételeken látszik, hogy a randalírozó tömeg több rendőrre is rátámadt, miután a helyiek beszámolója szerint az egyenruhások megpróbáltak fellépni a jogsértők ellen. A színesbőrű, többségében férfiakból álló csapat ezután földre vitte a járőröket, akik közül négyen megsérültek.

 

A közszolgálati BBC ennek ellenére azt emelte ki, hogy az eseményt hátrányos helyzetű fiataloknak rendezték, de a bulin többen jelentek meg, mint ahány embert a szervezők vártak.

Hogy lehet, hogy az ilyen jogsértő viselkedésnek nincs hírértéke a brit nemzeti médiában? Egyszerűen elfogadtuk, hogy a rend és a szabályok nem léteznek többé? Talán félünk kritikát megfogalmazni egy bizonyos közösséggel szemben? Vagy engedünk nekik, mert mondjuk éppen a jamaicai függetlenség napját ünnepelték? Mi történik az országunkkal? Mi történik a médiánkkal? Miért nekem kell idejönnöm, hogy a britek értesüljenek arról, mi történt?

– fogalmazott az üggyel kapcsolatban Nigel Farage, akinek a helyi független tanácsnok arról beszélt, hogy a helyiek bezárkóztak a házaikba, a kisváros pedig másnap háborús övezethez hasonlított.

Kormányzati becslések szerint,

már több mint egymillió illegális bevándorló tartózkodik az Egyesült Királyságban, és a britek több mint kétharmada komoly problémaként tekint a migrációra.

Ezt hangoztatta a brit pénzügyminiszter is, miután a szigetország kedden a francia kormány tagjaival egyeztetett. A két ország közötti tengerszoroson csak augusztusig négyezernél is több illegális bevándorló kelt át, míg ez a szám tavaly egész évben nem érte el a háromezret.

„Az emberek mérgesek és frusztráltak a helyzet miatt, és azt várják el, hogy véget vessünk ennek. Franciaország biztonságos ország, ezért onnan nem lehetne menedékkérőként az Egyesült Királyságba érkezni. Ezt együtt kell megoldanunk, és bármi is szükséges a helyzet megállításához, meg kell tennünk”

– mondta Rishi Sunak brit pénzügyminiszter.

(Fotó: EPA)

Csakhogy a két ország hiába egyezett meg kedden abban, hogy közösen lépnek fel a La Manche csatornán tetőző illegális migráció ellen, az elmúlt pár napban nem csökkent a próbálkozók száma. Bár a francia hatóságok külön figyelmeztetést adtak ki, hogy a migránsok ne vágjanak neki a világ egyik legforgalmasabb és ezért különösen veszélyes tengeri útvonalának,

a határsértők ezzel mit sem törődve, legtöbbször gumicsónakokban vagy a kompokon átkelő kamionokban elrejtőzve indulnak útnak.

Pénteken a francia haditengerészet először egy 16, majd egy, kilenc és egy 13 fős csoportot tartóztatott fel: az összesen 38 bevándorló kis csónakokban ült a tengeren.

A francia rendőrség gyakori őrjáratokkal igyekszik elejét venni annak, hogy illegális bevándorlók elérjék az Egyesült Királyság partjait.

London mindezek ellenére felszólította Párizst, hogy tegyen többet a migránsok feltartóztatására, akiknek a száma júliusig Calais-nál elérte az ezret.

Az öt évvel ezelőtti migrációs válságot idézik azok az állapotok, amelyek a bosznia-hercegovinai Bihácson vannak. Hosszú, végeláthatatlan sorban masíroznak az illegális bevándorlók az utcán. A horvát határ közelében pedig folyamatosan érkeznek a migránsokat szállító buszok, a bevándorlók pedig megpróbálnak átjutni Horvátországba.

A magyar határon is egyre nagyobb a nyomás,

az M1 stábja több olyan migránssal is találkozott, akik azt mondták, nem adják föl. Pénteken újabb alagutat találtak a rendőrök Kunbajánál. Bakondi György azt mondta: ez a módszer most már a magyar hatóságokat sem lepi meg.

A horvát határ közelében szinte nap mint nap érkeznek olyan buszok, amelyeken kizárólag migránsok ülnek. A bevándorlók többsége a leszállás után azonnal Horvátország felé veszi az irányt.

A balkáni útvonal valamennyi országában romlott a helyzet. A magyar határ mentén, Szerbiában is sok migránssal lehet találkozni. A helyiek azt mondják, sötétedés után már nem mennek utcára, de vannak, akik már vásárolni is inkább a környező településeken szoktak.

A bevándorlók meg vannak győződve arról, hogy Nyugat-Európában jobb élet vár rájuk,

ezért mindent megtesznek, hogy átjussanak a határon.

(Fotó: MTI/EPA/Fehim Demir)

Csak szombaton délután 40 bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök. Egy nappal korábban pedig még több dolguk volt, 80 határsértőt állítottak meg. Emellett pedig több mint 30 olyan migránst is elfogtak, akik már bejutottak az országba.

A módszereik változatosak, az utóbbi időben egyre többen próbálkoznak alagutakon keresztül is. Legutóbb csütörtökön Bács-Kiskun megyében bukkantak egy járatra rendőrök, csak ebben az évben tizenhat hasonlót fedeztek már fel.

A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1-en azt mondta: ez a módszer már a magyar hatóságokat sem lepi meg. Folyamatosan járőröznek, és hőkamerákkal is figyelik a határt, így rendszeresen megtalálják ezeket.

Bakondi György hozzátette,

további probléma, hogy a migránsokat a magyar oldalon rendszerint már várják a segítőik, akikkel Ausztria felé indulnak.

Ráadásul a bevándorlók egymást is segítik: a mostanában aktív embercsempészek jelentős része ugyanis még 2015-ben, a migránshullámmal érkezett Európába.

A címlapfotó illusztráció.

M1, Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás