Home Életmód Életmód hírek Roland egy cigány faluból, Zoltán a mélyszegénységből tört ki

Roland egy cigány faluból, Zoltán a mélyszegénységből tört ki

Petrovic Roland (középen) és Kovácsfalvi Zoltán (tőle jobbra) az eskütételre készülve. Fotó: Török János

Az alsószentmártoni roma Petrovic Roland egy szinte színtiszta cigány faluban határozta el, hogy rendőr szeretne lenni. A szintén roma származású mélykúti Kovácsfalvi Zoltán a mélyszegénység elől menekült az egyenruhásokhoz.

– A Baranya megyei Alsószentmártonból származom. Ez szinte száz százalékban cigányok lakta falu. Már általános iskolásként rendőr akartam lenni – mondta Petrovic Roland.

Több cigány rendőr kellene

A 21 éves fiatalember szerint sokszor nem alaptalanul ellenőrzik a rendőrök a cigányokat, akik néha még egy-egy rutinellenőrzést is zaklatásnak tartanak.

– Ha egy rendőrpáros kimegy egy cigánycsaládhoz, ott garantáltan rengeteg embert talál majd. Erre a járőröknek fel kell készülniük, és nagyon határozottan kell fellépniük. Ha pedig beszélgetés közben a tonfára teszik a kezüket, azt a romák sokszor már támadásnak vélik. Egyszer én is szemtanúja voltam egy ilyen ügynek. Édesapámmal nyugtattuk meg a szomszédainkat, hogy a rendőrök csak a munkájukat végzik, és egyáltalán nem agresszívek velük szemben. Ha viszont a járőr közül az egyik roma, senki sem mondhatja a cigányok közül, hogy csak a származásuk miatt mentek ki hozzájuk az egyenruhások. Ezért kellene még több cigány rendőr az országba – vélekedett Roland. Középiskolába szülőfalujába járt, hálás oktatóinak, akik miután megbizonyosodtak arról, hogy valóban rendőr akar lenni, mindenben segítették.

Támogató háttér

– Én is már az általános iskolában döntöttem el, hogy rendőr leszek. A mélyszegénységből akartam kitörni, hogy nekem legalább sikerüljön az, ami a szüleimnek nem. Édesapám több mesterséget is kitanult, de senki nem alkalmazza, mert cigány. Anyukám varrónő, de ő is csak ritkán kap munkát. Nekem szinte csak magyar barátaim voltak az általános és a középiskolában, akik közül szintén sokan jelentkeztek rendőrnek. Ezért is tetszett meg ez a hivatás – mondta a mélykúti Kovácsfalvi Zoltán. Mindkét fiatalembert támogatta döntésében a családja.

– Azért persze volt egy-két haverom, aki az első hazalátogatásomkor azt mondta, hogy úgysem sikerül nekem az iskola, sose leszek rendőr, vagy úgyis megbuktatnak a bőröm színe miatt. Nem volt igazuk, amikor ezt a megállapításukat az „évekkel meg a rutinnal” magyarázták. Akkor is azt mondtam nekik, hogy ki kell próbálni ezt az iskolát, és csak utána mondjanak véleményt – közölte Roland. Kovácsfalvi Zoltán azt mondta, hogy napi egy órát minimum foglalkozni kell a tananyaggal annak, aki sikeresen akarja letenni a vizsgáit a rendészetiben.

Nők a családban
A kormány nemrég 151 millió forintos programot indított azzal a céllal, hogy minél több roma lány folytassa a tanulmányait a nyolc általános iskolai osztály elvégzése után.

– A falumban szerencsére egyre többen gondolkodnak úgy, hogy a lányok is továbbtanulhatnak. De azért még mindig sokan vannak úgy, hogy a cigány nőknek elsősorban a szülés, a főzés és a takarítás a feladatuk. Hamar házasodnak, korán jönnek össze leendő férjeikkel, általában 70 százalékban a barátjuk, 30 százalékban a családjuk nem engedi őket továbbtanulni – magyarázta Roland. Zoltán azt mondta, hogy őt anyukája 18 évesen szülte.

– Én azt tanácsolnám a roma lányoknak, hogy szülés helyett tanuljanak minél többen tovább. Ráadásul régebben a cigány férfi a mai viszonyokhoz képest könnyebben tudta eltartani a családját – mondta.

A két fiatalembert szombaton avatták ünnepélyesen rendőrré Szegeden.

Toborzás

A CSMRFK roma származású fiatalokat vár a testületbe. Jelentkezhet a középfokú intézmények nappali tagozatos első, második vagy harmadik évfolyamos tanulója, akit évismétlésre semmilyen tantárgyból nem köteleztek és a pályázat benyújtásának évében év végi átlaga legalább 3-as volt. Feltétel többek között a magyar állampolgárság és a büntetlen előélet. A sikeres pályázók többek között ingyen szállást, ételt és ruházkodási segélyt kapnak. A pályázattal kapcsolatban felvilágosítás kérhető a 62/562-400-as telefonszám 14-56-os mellékén. A pályázatot június 30-áig kell a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjének megküldeni.

delmagyar, police.hu, Hirmagazin.eu

ElőzőEgyedülálló természeti csoda a székesfehérvári Sóstón! Oszd meg!
KövetkezőPár hét és 40 fok feletti hőhullámok érkeznek felénk..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás