Home Szabadidő Vadászat hírei Róka kószál a játszótéren, vaddisznó a parkban

Róka kószál a játszótéren, vaddisznó a parkban

orrás: Kossuth Rádió/Hajnal-táj

Róka a játszótéren, vaddisznó a parkban. A természetes élőhelyek zsugorodásával egyre több vaddisznó, borz, róka költözik az erdőből a városba. Budapestnek és a nagyobb városoknak már saját vadállománya van, köztük olyan jószágok is, amelyek már nem is láttak erdőt.

A budai erdős, ligetes parkosított részek kiváló menedéket nyújtanak, a ritkábban látogatott hétvégi házak kertjei pedig egész évben terített asztalt jelentenek a négylábú honfoglalóknak. A tulajdonosok nincsenek könnyű helyzetben, mert a vadriasztók nem sokat érnek, vadászni pedig nem lehet a házak között.

MTI Fotó: Ujvári Sándor

Vaddisznó a kirakatban, szarvas a benzinkúton

Pécsett két éve egy vaddisznó konda kelt át az úttesten, vadkanok, kocák és malacok. Akkor lokális vadászatot rendeltek el, amelynek nyomán száz állatot ejtettek el. Pár éve a Somogy megyei Osztopánban egy üzlet kirakatába ugrott be egy megrettent vaddisznó, olyan gyorsan, hogy a szemtanúknak még megijedni sem volt idejük, Komlón pedig nemrégiben egy délelőtt szarvasborjú tűnt fel egy benzinkútnál, igaz, szerencsére aztán betalált az erdőbe.

Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

 


Előny a négylábú honfoglalóknál

Róka a belvárosban

A baranyai településeken sűrűbben előfordulnak a kisebb állatok is, főleg a rókák, amelyek a csápszerűen benövő erdőrészeken könnyen elbújnak, aztán éjszaka vagy a nyugodtabb nappali időszakban a városszélen portyáznak, de belterületen is fogtak már meg be belőlük. A Hajnal-tájban megszólaló mánfai férfi pedig arra panaszkodik, unokái játszóparkját rendre feltúrják a vaddisznók, kereplővel, kolomppal, tapssal próbálja elzavarni őket, nem sok sikerrel. Az állatok nagyon nagy kárt okoznak a helyi kertekben is, kitúrják és megeszik a terményt, a kár akár milliós is lehet – meséli egy helyi asszony.

Ha nincs szemét, nehezen találnak ételt 

A szakhatóságok mellett az ingatlantulajdonosok is tehetnek a károk enyhítéséért: ha a szemetet, a háztartási hulladékot nem dobják be a kert végébe, és általában is rendben tartják a környezetüket, az állat sem talál olyan könnyen táplálékot – hívja fel a figyelmet a szakember. A Mecsek Állatmenhely vezetője ugyanakkor hozzáteszi: amikor az ember teret foglal a természetben, az reagál, és igyekszik helyet találni a civilizációban. Ezzel vagy megtanulunk együtt élni, vagy megtaláljuk a módszereket kirekeszteni – teszi hozzá.

 

Exit mobile version
Megszakítás