Home Tartalom Várak Rezi vára

Rezi vára

0

A Balaton északi, északnyugati részén több olyan vár romja is megtalálható, mely a török elleni küzdelem során töltött be fontos szerepet, kitéve a több évtizedes háborúskodások viszontagságainak. Ezek egyike a Keszthelytől néhány kilométerre fekvő Rezi határában, egy négyszáz métert meghaladó magasságú sziklaszirtre épült vár, Rezi.
Bár a település első írásos emléke 1236-ból kelteződik, ekkor még nem volt megerődítve. IV. László király 1284-ben adományozta a területet a Tomaj nemzetségbeli Tibának. ő azonban csak néhány esztendeig élvezhette új birtokát, mert azt a szomszédos Tátikát elfoglaló Pécz nemzetség is magának követelte, és 1290 környékén az e famíliához tartozó Apor erőszakkal el is ragadta.
Az új birtokos ezt követően egy lakótornyot emeltetett a szirtre, mely a későbbi vár magját képezte. Az Árpád-ház kihalása utáni trónviszályokban Apor már korán Károly Róbert mellé állt, ezért birtokát fiúörökös nélküli haláláig meg is tudta tartani, majd azt a Dunántúlt uraló Kőszegiek csapatai vették birtokba. A Rezi feletti tényleges uralmat – bár Apor halála után az a királyt illette volna – I. Károly csak a Kőszegi család hatalmának megtörése után, 1321-től tudta érvényesíteni.
A vár közelében haladt el a Zágrábon át Velence felé vezető útvonal, mely miatt az uralkodók nagy jelentőséget tulajdonítottak annak, ki birtokolja Rezit. Ezért I. Lajos király a neki oly sok szolgálatot tevő Lackfi családnak adományozta a területet. Az Anjoukhoz rendíthetetlenül hű família kibővíttette a védőműveket, falat építtetett, melyet szárazárokkal vettek körül. Az így megerősített vár azonban 1397-ben Zsigmond király kezére került, aki – az ellene való lázadásban bűnösnek találtatott – Lackfiak vezetőit felkoncoltatta, birtokaikat elkobozta.
1433-ban aztán a Gersei Pethő család szerezte meg, és évszázadokig birtokolta. Mátyás király halála után a Dunántúlra betörő Habsburg Miksa csapatai 1490 őszén megostromolták, azonban Kinizsi Pál rövid idő múlva visszavette. A sérült erődítményt a Pethő család helyreállíttatta és bővítéseket is végzett rajta.
A fenyegető török hódítás a XVI. század közepére elérte a Balaton környékét is, ezért minden megerődített helyre szükség volt, hogy belőlük új védelmi vonalat építsenek ki az oszmánok megállítására. Bár Rezi addigra a Pethők tán legfontosabb birtokközpontjává vált, védelmi ereje jelentéktelen maradt, a família nem rendelkezett megfelelő jövedelemmel, hogy korszerűsíthesse.
Rezi állandó csatározások színhelyévé vált. A korszerűtlen kis vár csekély számú helyőrsége nem tudta megakadályozni, hogy az ismétlődő török betörések ne dúlják fel rendszeresen az alant fekvő településeket és azt sem, hogy adókat hajtsanak be tőlük. Kedvező fekvése miatt azonban a portyázó török csapatok nem tudták elfoglalni.
1589 körül nyilvánvalóvá vált, hogy a família képtelen tovább fenntartani a várat. Emiatt döntés született annak elhagyására és – hogy a hódítók ne használhassák támaszpontul – lerombolására. A hadi krónikákban többé nem szerepelt, helyreállítására később sem került sor.
Az ezredforduló környékén jelentős lépések történtek az évszázadok óta pusztuló romok feltárására, konzerválására. A jelzett úton megközelíthető várrom területéről gyönyörű kilátás nyílik a környező tájra.

GPS koordináták: 46.8443 / 17.219

Cím: Rezikülterület, Meleg – hegy
Tel: (+36) 83 331-001
E-mail: reziph@rezinet.hu
Web: http://www.freeweb.hu/rezi/tortenet_lancz.php

NO COMMENTS

Exit mobile version
Megszakítás