hirmagazin_2015-07-31_123615

Dolgoznak a kerékpáros útvonalak korszerűsítésén, hogy többen teljesítsék a kört.

A balatoni kerékpártúrák több szegmensnek szólnak: van, aki csak meg akarja kerülni a tavat kezdőként, de olyanok is akadnak, akik edzeni szeretnének.Több látnivaló
– A Balaton különlegessége, hogy ekkora, teljes egészében körbejárható tó nincs még egy Európában – mondta el Németh Zsolt, a Balatoni Kerékpáros Turisztikai Egylet ügyvezetője.

hirmagazin_2015-07-31_123548
– Az emberek keresik az attrakciókat, az élményeket, a Balaton megkerülése pedig sokaknak nagy kihívás, és jó érzés a számukra, hogy később elmondhatják: teljesítettek egy ilyen túrát – tette hozzá. Nem gyakori, hogy az ember egyedül induljon útnak, a 230 kilométeres Balatoni Bringakörutat általában csoportosan szokták teljesíteni. – Kerékpáron sokkal többet lehet látni a tájból is, mintha 60-70 km/h-val elszáguldanánk mellette, részben ezért is lett divatja a Balaton-körnek – árulta el Németh Zsolt.

Szezon és ételek
A balatoni bringaszezon már tavasszal elkezdődik – fürdeni ugyan még nem lehet ilyenkor, de legalább nem a legnagyobb hőségben kell teljesíteni a távot. Egy szezonban nagyjából 200–300 ezer kerékpáros érkezik, hogy megkerülje a tavat.

– Általában tavasszal vannak a legtöbben, ősszel pedig sok nyugdíjas érkezik a biciklis körre, magyar és külföldi kerékpáros turisták egyaránt – mesélte Németh Zsolt. A bicikliút biztonságos, és az  autósok is oda szoktak figyelni, hiszen tudják, hogy sok a biciklista.

– Ha valaki meg akarja kerülni a tavat, és jelentkezik a Balaton Bringánál, kap egy kerékpáros térképet, hogy biztonságosan tudjon haladni. Működik egy pecsételőrendszerünk is, amely egyfajta teljesítésigazolás azoknak, akik megtették a távot. Ha pedig bemutatják a pecséteket, ajándékba kapnak egy érmét, és egy Balaton Bringa nyomatos pólót is, hogy kézzelfogható emlékük is legyen a kalandos  útról – mondta el az ügyvezető.

– A bringások többsége egészségtudatos ember, és azért is érkezik kerékpárral, mert így nem szennyezi a környezetet. Ezek a turisták szeretik az aktív időtöltést, és azért is vonzó számukra a tó, mert itt van lehetőség úszni, csónakázni, vitorlázni, kajak- kenuzni is – vélekedett a kerékpáros egylet ügyvezetője.

Sokan jönnek a Balatonhoz a gasztronómia miatt is – a biciklivel érkezők egyébként is rá vannak utalva, hogy étteremben egyenek, hiszen nem tudnak több napra való élelmiszert magukkal hozni.

– Mára a vendéglátósok is felismerték a lehetőséget a kerékpáros turistákban. Míg korábban nem volt jellemző, hogy egy éjszakára fogadtak vendégeket, mostanra már a legtöbb helyen rövid időre is meg lehet szállni.  A kerékpárosok nem maradnak sokáig egy helyen, ezért már a szállodák is fogadják egy éjszakára a vendégeket – mondta Németh Zsolt. Ha valaki bicikli nélkül érkezik, és mégis kedvet kap a Balaton-körhöz, nyugodtan vágjon bele a kalandba, hiszen a tó körül több kerékpárkölcsönző is működik.

Felújítás lesz
A rengeteg bringás miatt tervben van a bicikliút megújítása, hogy szélesebb, biztonságosabb és jobban járható legyen.

– Új nyomvonalat szeretnénk létrehozni, új szolgáltatóközpontokkal, hogy még több élményben lehessen része az idelátogatóknak.

A balatoni bringakörút akár 50 nappal, azaz 4-6 hónapra is meg tudja nyújtani a szezont, ezért most egyre több támogatás jut a biciklis útvonal korszerűsítése. Remélhetőleg 2020-ra kiépítik a Budapest–Balaton-kerékpárutat is; ha elkészül, várhatóan még többen érkeznek majd kerékpárral a tóhoz – árulta el a terveket Németh Zsolt, a kerékpáros egylet ügyvezetője.

Jó tanácsok kerékpárosoknak
Lenge, bő ruházatban ne induljon útnak, mert balesetveszélyes.

Ha saját biciklivel túrázna, ellenőriztesse a fékeket és a kereket is.

A jó biciklistáskát magára tudja csatolni, és biztonságos hely van benne az iratoknak.

Ne induljon el ivóvíz nélkül, és ahol van lehetősége, ott töltse is fel a kulacsát.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu