15.2 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességRémisztő dolgot fedeztek fel az óceán mélyén, hatalmas katasztrófát idézhet elő

Rémisztő dolgot fedeztek fel az óceán mélyén, hatalmas katasztrófát idézhet elő

Riasztó hőhullámokat azonosítottak az óceánok mélyén, ennek pedig pusztító hatása lehet a partvidékek élőlényközösségére.

2013 és 2016 között súlyos tengeri hőhullám pusztított a Csendes-óceán északkeleti részén. Az Egyesült Államok nyugati partvidékénél a vizek felmelegedtek, ez pedig alaposan felforgatta a helyi ökoszisztémákat; a korallzátonyok kifehéredtek, és több mint egymillió madár pusztult el Észak-Amerika szerte.

A folyamat riasztónak látszik, pedig ez csak a jéghegy csúcsa, ennél sokkal komolyabb, félelmetes dolgok történnek a háttérben;

NEMCSAK AZ ÓCEÁNI HŐHULLÁMOK LÉTÉRE TALÁLTAK BIZONYÍTÉKOT, DE KIDERÜLT, HOGY EZEK HOSSZABB IDEIG TARTANAK, DRASZTIKUSABB FELMELEGEDÉST OKOZHATNAK, MIKÖZBEN A FELSZÍNEN ENNEK VAJMI KEVÉS JELÉT ÉRZÉKELJÜK.

Ezek a hatások katasztrofálisak lehetnek mind a tengeri ökoszisztémákra, mind pedig az ezekre épülő iparágakra nézve. Kevesen tudják, de a kibocsátott szén-dioxid által termelt többlethő 90 százalékát az óceánok nyelik el, így nagyon nem mindegy, mi történik azok mélyén.

AZ ÓCEÁNOK GYORSABBAN MELEGSZENEK, MINT A BOLYGÓ ÁTLAGA: AZ ELMÚLT SZÁZ ÉVBEN MINTEGY 1,5 CELSIUS-FOKKAL EMELKEDETT A HŐMÉRSÉKLETE, A TENGERI HŐHULLÁMOK PEDIG CSAK AZ ELMÚLT TÍZ ÉVBEN KÖRÜLBELÜL 50 SZÁZALÉKKAL GYAKORIBBÁ VÁLTAK.

FORRÁS: PIXABAY 

A tengeri hőhullámokat már évek óta tanulmányozzák a szakemberek, ilyen mélységbe azonban csak most sikerült bepillantani. Ehhez korszerű technikai eszközökre és számítógépes modellekre volt szükség.Az óceánfenék megnövekedett hőmérsékletét számos ökológiai problémával hozták összefüggésbe. A változás kedvez az invazív fajok terjedésének, ami viszont az őshonos fajokat szoríthatja ki eredeti élőhelyükről.

A tanulmányt jegyző egyik kutató, Michael Jacox szerint szükség van a tengeri hőhullámok valós idejű nyomon követésére ahhoz, hogy a helyzetet kezelni lehessen, és a partvidék ökoszisztémáját meg tudják menteni.

FORRÁS: AFP/NEKTON/HO

A tanulmány teljes terjedelmében a Nature Communications című tudományos lapban olvasható.

Forrás

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work