Home Főhírek Gazdaság Pozitív hírek szivárogtak ki Brüsszelből: a Magyarországnak járó uniós pénzekről van szó

Pozitív hírek szivárogtak ki Brüsszelből: a Magyarországnak járó uniós pénzekről van szó

Közel áll Magyarország az Európai Unióval való megállapodáshoz / Fotó: Northfoto

Magyarország közel áll a megállapodás eléréséhez, amelynek köszönhetően 28 milliárd eurónyi uniós forrás szabadulna fel

– jelezte a Bloomberg hírügynökségnek Orbán Viktor uniós megbízottja.

Közel áll Magyarország az Európai Unióval való megállapodáshoz, amivel az ország közelebb kerülne ahhoz, hogy hozzáférjen a jogállamisággal és az alapvető jogokkal kapcsolatos aggályok miatt befagyasztott, közel 28 milliárd eurós kerethez.

A legfrissebb hírek itt!

A hírügynökségnek mindezt Bóka János, Orbán Viktor magyar miniszterelnök uniós megbízottja mondta el csütörtökön. Arról is beszélt a megbízott, hogy az Európai Bizottság várhatóan a jövő hét elején válaszol a kulcsfontosságú igazságügyi reformokra vonatkozó magyar javaslatokra.

Ha a javaslatokat az Európai Bizottság elfogadja, a magyar parlament április közepén iktathatja törvénybe azokat, és ezzel elhárulna egy jelentős akadály a helyreállítási alap forrásainak felszabadítása elől, és a második félévben Magyarország hozzájuthatna 5,8 milliárd euróhoz – tudósít a hírügynökség.

Nagyon közel vagyunk a megállapodáshoz– mondta Bóka, aki egyúttal az Igazságügyi Minisztérium államtitkára is.

Nem maradtak hátra nyitott politikai kérdések

emelte ki.

A tárgyalásokra rálátó uniós tisztviselő a hírügynökségnek pedig arról beszélt, hogy a megállapodásról szóló tárgyalások előrehaladottak, és a következő napokban létrejöhet az egyezség. Közben Christian Wigand, az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, a tárgyalások folyamatban vannak.

Bóka azt vetítette előre, hogy Magyarország várhatóan az idei harmadik negyedévben hozzáférhet a helyreállítási forrásokhoz.

„Ehhez azonban fel kell gyorsítani a folyamatot”

 fogalmazott, hozzátéve: az igazságügyi reformokról szóló megállapodás nagyban hozzájárulna a szükséges politikai bizalom megteremtéséhez.

A hírügynökség azt is felidézi, hogy az Európai Bizottság egy külön eljárás keretében 22 milliárd euró visszatartásáról is döntött, ami az ún. kohéziós alapokat érintette, mivel aggályok merültek fel például az igazságszolgáltatás függetlenségével és az EU Alapjogi Chartájának be nem tartásával kapcsolatban, többek között az LMBTQ-jogok, az akadémiai szabadság és a menedékjog tekintetében. A cikk arra is kitér, hogy Magyarország számára 27 kulcsfontosságú feltételt szabott a Bizottság, amelyeket teljesítenie kell a kormánynak annak érdekében, hogy felszabadítsa a forrásokat. Ezen követelmények közé sorolható az uniós pénzek felhasználásával kapcsolatos aggályokat kezelő lépések, valamint négy, az igazságszolgáltatásra vonatkozó követelmény.

A legfrissebb hírek itt!

Bóka ezzel kapcsolatban azt mondta, a fennmaradó követelésekkel kapcsolatos munka nem halad olyan gyorsan, ahogyan azt remélnék, mert időről időre új aggályok merülnek fel az Európai Bizottság részéről, amelyek tovább bonyolítják a folyamatot.

A vállalásokat sorolva kitért arra, hogy Magyarország megerősíti a bírák vezette Országos Igazságszolgáltatási Tanács hatáskörét, többek között úgy, hogy egyes döntésekről kötelező érvényű véleményt adhat, valamint a Legfelsőbb Bíróság elnökének megválasztásával is erősítik a szervezet szerepét. Ezen túl a magyar kormány Bóka János elmondása szerint automatikus ügyelosztási rendszert vezet be a Legfelsőbb Bíróságon a politikai befolyásolás kockázatának csökkentése érdekében, megszüntet minden akadályt a bírák elől, hogy kérdéseket terjesszenek az Európai Bíróság elé, és korlátozza a hatóságok lehetőségét arra, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljanak panasszal – írja a Portfolio.hu

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás