A paracetamol tartalmú gyógyszerek alkalmazási területe igen széles.
Sokszor nyúl az ember hozzájuk, mikor láz vagy fájdalom jelentkezik. Ha a készítményben csak paracetamol hatóanyag van, vény nélkül kapható.
Többféle formában elérhető paracetamol gyógyszer a patikákban, mint például tabletta, szirup, kúp. A meghűléses betegségekben sokan választják a paracetamol tartalmú forró italporokat is, hiszen így az esetleges láz- és fájdalomcsillapítás mellett a folyadékpótlás is kipipálható.
Mire jó a paracetamol?
A paracetamol hatóanyagú gyógyszerek fogfájás, fejfájás, menstruációs fájdalom, izomfájdalom, meghűléses láz okozta fájdalom, fülfájás, torokfájás, műtét utáni fájdalmak csökkentésére használatosak. Általában enyhe és közepes fájdalomra ajánlott a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapító használata.
A paracetamol tabletták elterjedtek a láz – és fájdalomcsillapításban, de gyulladáscsökkentő hatásuk nem jelentős.
A paracetamol gyógyszereket elsődleges opcióként tartják számon, amikor a szalicilátok alkalmazása nem javasolható például gyomorfekély, asztma, véralvadási zavar vagy allergia esetén.
Paracetamol tartalmú láz- és fájdalomcsillapítók szedése esetén a túladagolás elkerülése érdekében az adagolásra gondosan ügyelni kell!
Öngyógyszerezés hatása
Nem minden típusú fájdalom vagy láz esetén és nem minden egyénnek a legjobb választás a paracetamol fájdalomcsillapító. A biztonságos gyógyszerhasználat érdekében egyeztessen kezelőorvosával, ha alapbetegsége is fennáll vagy valamilyen állandó gyógyszereket szed, esetleg rendszeresen fogyaszt alkoholt.
A beteg kórelőzményének ismeretében és az esetleges gyógyszerkölcsönhatások mérlegelésével személyre szabottan kell, hogy a kezelőorvos kiválassza az Önnek megfelelő láz- és fájdalomcsillapító szert, és meghatározza annak szükséges dózisát.
Ha valaki öngyógyszerezést folytat és szakember kontrollja nélkül szed gyógyszereket, az veszélyeket hordoz. Mik lehetnek ezek a veszélyek?
- gyógyszermellékhatások előfordulása (pl. vesekárosodás: paracetamol)
- gyógyszerkölcsönhatások növekedése
- téves diagnózis miatt a gyógyulás elmaradása, a betegség rosszabbra fordulása
- nem megfelelő dózis miatt toxikus hatóanyag koncentráció a vérben, esetleg a túl alacsony dózisok miatt elmaradt javulás
Paracetamol túladagolása – hátrányai
Mivel vény nélkül is számtalan paracetamol hatóanyagú lázcsillapító, paracetamol tartalmú fájdalomcsillapító, paracetamol szirup, forróitalpor beszerezhető és sok az ezekre irányuló reklám is a TV-ben, újságokban, előfordulhat, hogy különböző nevű készítményekből vesz be valaki, de ugyanazt a hatóanyagot.
Ekkor sajnos a terápiás adag kétszeresét vagy háromszorosát juttathatja be a szervezetébe, ami ugyan még nem feltétlenül mérgezést okoz, de vannak, akiknél már toxikus. (egyes enzimhibák megléte esetén főleg). Amikor a paracetamol lebomlik a testben, keletkeznek olyan metabolitok, amik toxikusak. Normál esetben ezt a szervezet kezeli.
Ha viszont valaki túlzott mértékben paracetamolt fogyasztott, ezeknek a toxikus vegyületeknek a mennyisége megnő és a szervezet készletei is kimerülnek, ami ezek lebontásához, átalakításához kellenének.
Paracetamol előnyei
A paracetamol nem károsítja a gyomor nyálkahártyáját, ellenben több, más hatóanyagú fájdalom és lázcsillapító hosszú ideig és nagyobb dózisban használva káros hatással lehetnek a nyálkahártyára. (acetilszalicilsav, szalicilsav származékok, diklofenak stb). Gyomor és nyombélfekélyes betegnél is a válaszható opciók között szerepel. Akik véralvadásgátlót szednek, a paracetamol tartalmú gyógyszerek alternatívát jelenthetnek fájdalom fellépése, láz megjelenése esetén, mert nem befolyásolja a véralvadási értékeket.
A paracetamol sem veszélytelen, de a kockázatok ismeretével és helyes alkalmazással biztonsággal alkalmazható szer. A paracetamol gyulladáscsökkentő hatása terápiás szempontból elhanyagolható.
Paracetamol szedése
A paracetamol szedéséhez kövesse a betegtájékoztató útmutatását! Ne lépje túl a napi bevehető mennyiséget! Alap betegségek megléte vagy más gyógyszerek szedése esetén egyeztessen kezelőorvosával a választandó gyógyszerről és annak adagjáról! Felnőttek esetén 4 óránként egy darab 500 mg-os tabletta vehető be, gyermekeknél testtömeg kilogrammonként 10-15 mg hatóanyag számolandó 4-6 óránként.
Gyermekek esetén egyeztessen a gyermekorvosával arról, hogy a gyermek életkorához, súlyához melyik hatóanyag milyen mennyiségben és az milyen formában (kúp, szirup, tabletta) optimális.
Paracetamol gyerekeknek
Gyermekek esetén is szükség lehet a láz-és fájdalom csillapítására. Pici korban a gyermekorvosok sok esetben a kúpokat ajánlják, később a szirupot majd nagyobb korban már a szétrágható vagy lenyelhető tabletták is rendelkezésre állnak. Tudni kell, hogy a paracetamol tartalmú lázcsillapítók 2 hónapos kor alatt NEM adhatóak! Gyermekeknek a paracetamol és az ibuprofén hatóanyagokat alkalmazzák legtöbbet a láz – és fájdalom csillapítására.
Az egyik legismertebb paracetamol hatóanyagú a Panadol, míg ibuprofén hatóanyagú a Nurofen szirup. A mellékhatások minimalizálása érdekében a legkisebb dózis alkalmazása ajánlott a lehető legrövidebb ideig. (Láz és lázcsillapítás tudnivalóiról gyermekek esetében bővebben itt olvashat: A lázról és a lázcsillapításról – Bethesda Gyermekkórház)
Paracetamol terhesség alatt
A terhesség alatti gyógyszerszedés még nagyobb fokú körültekintést igényel, mintha nem áll fenn terhesség. Terhesség alatt csak akkor szabad a kismamáknak gyógyszert szedni, ha az orvosilag indokolt. A kezelőorvos a panaszok, fennálló betegségek, az elvárható előny, a lehetséges hátrányok, kockázatok mérlegelésével választja ki azt a gyógyszert, amit a kismama szedhet. Jelenleg egyébként a paracetamol terhesen az elsődlegesen választandó opció, ha az édesanya állapota a magzatra is veszélyes lehet, mint például egy magas láz esetén.