Home Főhírek Külföld Orosz jégtörővel vittek ellátmányt a jégtábla fogságában sodródó sarkkutató hajóhoz – videó

Orosz jégtörővel vittek ellátmányt a jégtábla fogságában sodródó sarkkutató hajóhoz – videó

Forrás: Michael Gutsche/AWI

Egy orosz jégtörőnek sikerült elszállítania az ellátmányt és a váltás személyzetet minden idők legjelentősebb sarkkutató expedíciójához (MOSAiC), mely a német Polarstern, vagyis Sarkcsillag nevű kutatóhajón, az Északi-sarktól több mint 150 kilométerre vizsgálja a klímaváltozást

– közölte az Alfred Wegener Kutatóintézet.

A Dranyicin Kapitány nevű orosz jégtörő a szállítással rekordot is döntött, ugyanis messzebb jutott saját erejéből, mint bármely más hajó eddig az évnek ilyen korai szakaszában.

Forrás: Ernst Stürmer/AWI

A Polarstern személyzetváltása komoly kihívást jelentett, mivel az Arktiszon ilyenkor szinte egésznapos a sötétség és a tengeri jég ebben az időszakban a legvastagabb. Miután a Dranyicin keresztültörte magát a befagyott tengeren és a Polarsterntől biztos távolságban, egy kilométernyire megállt, a legénység speciális fűtött tartályokban szállította át a friss gyümölcsöt és zöldséget az akár -58 Celsius-fokost is elérő hidegben. A hétvégét az emberek és az ellátmány mobilos és gyalogos átszállításával töltötték.

A kutatóhajón tartózkodó nagyjából 100 ember az expedíció második, tízhetes szakaszában mintegy 8100 tojást, 1360 kilogramm burgonyát és 86 üveg Nutellát fogyasztott el. A következő váltást és szállítást már repülőgéppel végzik, mivel március végére lesz elég fény, hogy a jégtáblán megoldják a leszállást.

Forrás: Stefan Hendricks/AWI
Forrás: Folke Mehrtens/AWI
Forrás: Michael Gutsche/AWI

Két nappal a találkozás előtt a Polarstern saját rekordot állított fel: 156 kilométerre közelítette meg az Északi-sarkot, vagyis messzebb jutott, mint bármely hajó eddig az arktiszi télben. A 140 millió eurós expedíció kutatóhajóját ősszel egy 2,5 kilométer széles, 3,5 kilométer hosszú jégtáblához “fagyasztották oda”, a jégen kutatótábort alakítottak ki.

A hajó a jégtáblával egy éven át sodródik a Jeges-tengeren, a sarkvidék belsejébe is eljuthat, ahova jégtörőhajók nem lennének képesek utat törni a vastag téli jégben. A sodródás 2020 júniusáig tart, amikor megindul az olvadás, és a Polarstern valahol Grönland és a Spitzbergák között kiszabadul a jég fogságából. Ezt követően indul a begyűjtött adatok értékelése.

Forrás: Michael Gutsche/AWI
AWI-Meereisphysikers arbeiten auch bei auffrischendem Wind und zunehmender Schneedrift auf dem Meereis.
Polarsternexpedition ANT-XXIX/6; 8. Juni – 12. August 2013; Kapstadt-Punta Arenas
Ziel der Expedition: Ein interdisziplinäres Forschungsprogramm in Atmosphäre, Meereis, Ozean und Ökosystem im antarktischen Winter, um die physikalischen und biogeochemischen Eigenschaften und Prozesse während der Wachstumsphase des Meereises besser zu verstehen. Fahrt war die erste antarktische Winterexpedition seit dem Jahr 2006. (Kurs wie im Winterexperiment 1992)
English
AWI sea-ice physicists are working on the sea ice, while the wind is acclerating and the snow drift is increasing.
Polarsternexpedition ANT-XXIX/6; 8. June – 12. August 2013; Cape Town -Punta Arenas (Chile); The aim of the cruise is to carry out an interdisciplinary research programm on atmosphere, sea ice, ocean, and ecosystem during winter to obtain an understanding of physical and biogeochemical properties and processes during the sea ice growth season. It was the first Antarctic winter expedition since the year 2006.

 

A kutatók elsősorban a klímaváltozást tanulmányozzák, hogy jobban megértsék, milyen hatást gyakorol a globális éghajlatra az Északi-sarkvidék, a Föld klímájában bekövetkező változások korai barométere, amely az elmúlt évtizedekben minden más térségnél gyorsabb felmelegedésen ment át. Húsz ország – köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Oroszország és Kína – kutatói használják alaptáborként a hajót, hogy méréseket és kísérleteket végezzenek.

erdekesvilag, Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás