Évek múltán a tömzsi ki szúrós gömbből oszlopszerű kaktusz fejlődik, melyet idővel virágok is díszítenek.

óriási sünkaktusz2

Mexikó száraz, erős napsütésnek kitett, sivatagos vidékéről származik, így a lakásban is hasonló körülményeket kedveli. Legjobb enyhén fűtött üvegházban vagy télikertben tartani, de meleg, déli ablakban is jól érzi magát.

Első sorban vonzó formája és színei miatt népszerű kaktusz. Világoszöld testén szabályos formájú, vékony hosszanti bordák futnak végig, ezekből fejlődnek többesével az aranysárga tövisek. Kezdetben szabályos gömb formája idővel megnyúlik, oszlopszerű lesz. Csak az idős, teljesen kifejlődött növények hoznak virágot, melyek átmérője már meghaladja a 38 cm-t. Kicsi, élénksárga virágai a kaktusz tetején fejlődő gyapjas szőrök közül emelkednek ki.

Nagyon lassú növésű kaktusz, a 15 cm-es magasságot is sok év alatt éri el. A kimondottan idős növények azonban nagyra nőnek, a 90 cm-es átmérőt is elérhetik. A fiatal kaktuszokat célszerű más kaktuszokkal együtt nevelni, de a nagyobbak már önmagukban érzik a legjobban magukat, és így a legmutatósabbak is amúgy. Jó vízelvezető képességű közegben és teljes napon a tövisek megőrzik a fényességüket, és a virágok is hosszan megmaradnak. Ha a növényünk egyáltalán nem fejlődik, valószínűleg nem jut elég fényhez.

óriási sünkaktusz3Úgy helyezzük el, hogy a lehető legtöbb közvetlen fényt kapja. Ha ez sem elég, kertészeti üzletekben beszerezhetünk speciális világító testeket is, melyek biztosítják az egészséges fényt a fejlődéshez. Az óriás sünkaktusz nagyon érzékeny a pangó vízre, a növény feketedni és rothadni kezd, ha túlönözzük vagy nem elég jó vízelvezető a közege, esetleg ha a felesleges vizet nem öntjük ki az alátétből. Ha az óriás sünkaktusz gyökerei is rothadni kezdenek, sajnos meg kell semmisítenünk a növényt. Ha a rothadás csak a növény néhány felső részét érinti, vágjuk le ezeket. Kellő víz hiányában a kaktusz azonban zsugorodni kezd, ernyedt és ráncos lesz. Ha ilyet tapasztalunk, jól áztassuk át a közegét vízzel, majd hagyjuk a felesleges vizet kifolyni.

Az óriás sünkaktusz egy éves fejlődési ciklusa

November- március: Tartsuk hűvösen, lehetőleg 7-10 °C között. Legjobb az enyhén fűtött télikert vagy üvegház. Ha hűvös helyen van, leáll a fejlődése, és nem igényel vizet sem, elegendő az, amennyit korábban elraktározott. Ha 15°C-on vagy afölött tartjuk, időnként szükséges lehet meglocsolni.

Április- május: Tegyük melegebb helyre, és ahogy melegszik az idő és hosszabbodnak a nappalok, kezdjük el óvatosan öntözni. Teljes napon legyen, de tápoldatra nincs szüksége.

Május vége- augusztus: Rendszeresen öntözzük, fontos, hogy a víz az alsó finom gyökerekig is eljusson. A cserép aljára terítsünk drénréteget, hogy a gyökerek ne álljanak a vízben. Havonta kapjon tápoldatot is. Kitehetjük a szabadba, de figyeljünk, hogy a felesleges víz itt is el tudjon folyni.

Szeptember- október: Hozzuk be, ha kell, ültessük át. Fordítsuk meg a cserepét és óvatosan üssük ki a gyökérlabdát. Ültessük nagyobb cserépbe, kaktuszföldbe, locsoljuk meg és tegyük a szokásosnál melegebb helyre. Pár napig védjük azért a közvetlen naptól.

óriási sünkaktusz

Vásárlási tudnivalók

Népszerű kaktusz, egész évben széles körben kapható, tehát a virágkereskedéseken kívül akár szupermarketekben is találkozhatunk óriás sünkaktusszal. Figyeljünk, hogy a kiválasztott példány ép legyen, és szilárdan üljön a cserepében, ne legyen laza, fejletlen gyökerű. Az élettartama megfelelő locsolás mellett sok éves lehet és robosztus, nagy kaktusszá fejlődik. Az árát megéri még akkor is, ha nem épp a legolcsóbban szerezzük be.

 

Forrás: delina