Hatalmas mennyiségű szén-dioxid jutott Európa légkörébe a kontinensen pusztító nyári erdőtüzek miatt, ami azért is nagy probléma, mert ez hozzájárul a globális felmelegedés gyorsulásához, vagyis többek között az újabb erdőtüzekhez.
Az idén szeptember 3-ig 750 000 hektár erdő égett le Európában, ebből 508 260 hektár a nyári hónapokban. Ez két-háromszor annyi, mint 2006 és 2021 között. Németországban például 4293 hektár vált a lángok martalékává, ami majdnem kétszerese a korábban feljegyzett 2437 hektáros rekordnak
– olvasható az Európai Bizottság jelentésében.
A Kopernikusz Légkör Megfigyelő Szolgálat adatai szerint az erdő- és a bozóttüzekből nagyon sok károsanyag jutott a levegőbe – mondta a szakértő.
A fa égésénél elsősorban szén-dioxid keletkezik, vagyis minél több erdő válik a tűz martalékává, annál több ilyen üvegházhatású gáz kerül a levegőbe, gyorsítva azt a klímaváltozást, ami egyébként az erdőtüzek gyakoriságának a növekedését okozza, tehát ez egy spirálisan egyre növekvő probléma – fogalmazott a Levegő Munkacsoport projektvezetője.
A friss fa égésekor egyéb légszennyező-, akár mérgező anyag is keletkezik, illetve például olyan korom is kerül a levegőbe, ami az Északi-sark környékén a jégre rakódva elősegíti az olvadást, gyorsítva az éghajlatváltozást.
A Kopernikusz műholdas Föld-megfigyelési programja kimutatta, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban pusztító erdő- és bozóttüzek 6,4 megatonna szén-dioxidot termeltek, ami 2007 óta a legmagasabb szint. Különösen rossz a helyzet Franciaországban és Spanyolországban. 2003 óta sehol Európában nem jutott annyi szén-dioxid a légkörbe, mint ebben a két országban idén június és augusztus között.