„Mementó Szmolenszkért” elnevezéssel emlékművet avattak pénteken, Budapesten, amely Lech Kaczynski egykori lengyel államfőnek, a 2010-es szmolenszki tragédiának állít emléket.

Az ünnepségen beszédet mondott Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság párt elnöke és Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.

 Orbán Viktor elmondta: vannak rejtélyes dolgok az életben, ilyen a barátság és a népek barátsága. Nem kell ezt megérteni, csak hagyni kell, hogy a mélyből táplálkozó magyar–lengyel barátság „egyszerűen körülöleljen és vigyen a jövő felé” – fogalmazott.

„Magyarországon mindenki tudja, hogy Lengyelország egy nagy ország, valamint Közép-Európa vezető hatalma” – jelentette ki Orbán Viktor, majd hozzátette: amikor Lengyelországot támadják, akkor Közép-Európát és Magyarországot is támadják. Amikor kiállunk Lengyelország mellett, saját magunk mellett is kiállunk. Lengyelország, ahogy eddig is, ezután is számíthat Magyarországra.

A magyarok és a lengyelek útja, harca közös, céljuk felépíteni és megvédeni otthonunkat, Közép-Európát, és megőrizni nemzetinek és kereszténynek – mondta Orbán Viktor.

Olyan Közép-Európát akarunk – emelte ki a budafoki ünnepségén a kormányfő –, amelyet „nem lehet fehér asztalok mellett felosztani”, amelyről nem dönthetnek nélküle, amely nem engedi magát megfélemlíteni, megleckéztetni, ahol a nemzetek kiállnak egymásért, ahol magától értetődően mi döntjük el, kit engedünk be a területünkre, és ahol „a saját törvényeink és igazságunk szerint élhetünk”.

Orbán Viktor hangsúlyozta: „hiszünk az összefogás erejében”, és a most átadott emlékmű azt üzeni, hogy megőrizzük Katyn és Szmolenszk emlékét, felépítjük és megőrizzük azt a Közép-Európát, amelyet e tragédiák áldozatai megálmodtak.

Több tiszteletet Lengyelországnak, több tiszteletet Magyarországnak – hangoztatta a miniszterelnök.

A magyar–lengyel barátságot testvériséggé edzették az évszázadok csapásai

A 2010-es szmolenszki légikatasztrófában elhunyt Lech Kaczynski lengyel elnökről a miniszterelnök felidézte: 2008-ban találkozott vele utoljára a Varsó melletti elnöki rezidencián, ahol a magyar–lengyel barátság jövőjéről és lehetőségeiről beszéltek.

A magyar és lengyel nemzet barátságát „testvériséggé edzették” az évszázadok csapásai, sorsközösségük nem csak hazájuk földrajzi közelségéből fakad, és gyökereik is egymásba fonódtak – mondta. Hozzáfűzte: a történelem sorsfordító pillanataiban újra és újra megtalálják egymást, testvériségük a szabadságért érzett közös szenvedélyből és az érte vívott közös harcból fakad.

Orbán Viktor közölte: ma közösen emlékeznek a nyolc évvel ezelőtti tragédiára, fejet hajtanak az áldozatok előtt, és hitet tesznek az általuk képviselt küldetés előtt. Lech Kaczynski kiváló jogtudós, a Szolidaritás elszánt harcosa, köztársasági elnök volt, aki hűségesen ragaszkodott az elveihez – mondta. Úgy vélte, a magyarok igaz barátjuknak tartották, és hálás szívvel emlékeznek a közép-európai politikusra.

Kiemelte: olyan Közép-Európát akarunk, ahova soha nem térhetnek vissza a 20. században átélt szörnyűségek, ezért az emlékezés közben a szmolenszki áldozatoktól örökölt feladatokra is összpontosítani kell.

A sorsközösség vállalását fejezi ki az emlékmű

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke arról beszélt, hogy az átadott emlékmű azt üzeni: Magyarország szolidáris a katyni és a szmolenszki tragédia áldozataival és hozzátartozóikkal, szolidáris Lech Kaczynski egykori lengyel államfővel és testvérével, Jaroslaw Kaczynskivel.

Szmolenszk máig tisztázatlan hátterű tragédiája pár nappal a sorsfordító 2010-es magyar választás előtt következett be – emlékeztetett. Hozzátette: a két nép történelmi pillanatai elválaszthatatlanok egymástól, sorsközösségük napjainkban is valóság, ezt az elmúlt nyolc év nemzetközi küzdelmei is bizonyították.

Németh Zsolt úgy látja, a magyar–lengyel sorsközösség vállalását fejezi ki az emlékmű is, amelynek átadását tudatos időzítették mára. Ez az emlékműállítás ugyanis értékválasztást tükröz, ígérve, hogy a választás után „ugyanezen az úton megyünk tovább”, vállalva a magyar–lengyel sorközösséget – jelentette ki.

Az emlékmű egy csodálatos gesztus

A lengyel–magyar barátságnak nagyon mélyek a gyökerei, mind a két nép történelmének a mélyére lenyúlik. A népek közötti barátságnak nemcsak a múltra, hanem a jövőre is tekintenie kell, a meglévő kapcsolatokat folyamatosan erősíteni kell – mondta Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke pénteken Budapesten, ikertestvére, a néhai lengyel elnök emlékművének avatásán.

 

Az emlékmű nem más, mint egy csodálatos gesztus, amely megerősíti a barátságunkat. Az átadott szmolenszki emlékmű más tragédiára is utal, a katyni tragédiára – tette hozzá. A közös emlékezés nélkül nem létezhetne a népek barátsága, semmi szilárd nem épülhetne-e nélkül – közölte.

A lengyel elnökkel a fedélzetén zuhant le a gép

A szmolenszki tragédiában 96 ember lelte halálát, férfiak és nők, akik a honfitársaink voltak – emlékeztetett Jaroslaw Kaczynski.

Minkét tragédiában a lengyel nép sarja veszett el. A Katynba tartó gépen utazott Lech Kaczynski is, akinek 1968-ban indult el a karrierje, amikor részt vett a munkások és diákok tüntetésén, majd később részt vett a szabad szakszervezetek megalakításában is – mondta.

Mindezen tevékenységnek az volt a célja, hogy megépítse annak az iránynak az alapjait, amerre most Lengyelország tart. Nélküle nem jöhetett volna létre az a változás, amely most Lengyelországban történik – fogalmazott.

Utat mutatunk Európának

Jaroslaw Kaczynski kifejezte háláját az emlékmű felállításáért. „Voltak próbálkozások arra, hogy a kelet-közép-európai államokat megváltoztassák, ezekben a változásokban kivételes szerepet tölt be Orbán Viktor” – vélekedett.

„Nem lehet úgy gondolni a jövőre, hogy közben ne emlékezzünk Magyarországra, Orbán Viktorra és a Fideszre, ugyanis a mi barátságunk a közös út. Ez a közös út vezet oda, hogy szabadok legyenek a népeink, hogy saját magunk dönthessünk magunk sorsáról. Mi utat mutatunk Európának. A miniszterelnök úr szerepe ebben a vállalkozásban óriási” – hangsúlyozta.

„Orbán Viktor szeme előtt Magyarország sorsa lebeg, nem pedig a saját hírneve. Az Európai Unió egységének az erős nemzetállamoknak kell épülnie” – fogalmazott, majd hozzátette: ez a helyes út, amin járunk, akkor is ezen az úton haladunk, amikor megépül egy ilyen emlékmű.

„A magyarok a világ szabadságában is meghozzák a döntésüket a vasárnapi szavazáson. A nemzetek szabadsága és méltósága a lengyelek számára is szorosan kapcsolódik Orbán Viktor nevéhez” – mondta Jaroslaw Kaczynski.

Orbán Viktornak köszönhetően ki fogjuk harcolni a jobb Európát

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő kiemelkedőnek és meghittnek nevezte magyarországi látogatását.

A lengyel kormányfő felidézte Orbán Viktornak Nagy Imre újratemetésén, a Hősök terén 1989. június 16-án elmondott beszédét, amelynek ő is fültanúja volt, és összehasonlította az akkor és a mostani eseményt, amely szavai szerint ugyanolyan megható volt számára, és ugyanúgy „a szabadság fuvallatát érezte bennük”.

„A két nép egymás nélkül nem tudna megélni. Ez a közös jövő különböző módokon kezd előjönni Európában. Látom, ahogy Orbán Viktor harcol az igazságosabb jövőért, és biztos vagyok benne, hogy ez a jobb jövő Magyarországról fog elindulni” – fogalmazott.

Ha visszatekintünk az elmúlt 10 vagy 20 évre, egyre több ilyen „szabadság fája van”, ami korábban nem létezett. Mélyen hiszek abban, hogy Orbán Viktornak köszönhetően ki fogjuk harcolni a jobb Európát – hangsúlyozta.

Forrás: Hirado.hu, MTI

ElőzőSorsdöntő választás következik!
KövetkezőKözös ellenőrzés, közös elfogás! (Olvasd el és nézd meg!)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza