Home Főhírek Belföldi hírek Optimistábbak lettek a magyarok

Optimistábbak lettek a magyarok

forrás: MTI

Most 48 százalék gondolja, hogy jól fog alakulni az ország számára a 2016-os év. Korábban ez a szám 34 százalék volt – a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásának eredményei szerint.

2015 végén a magyarok majdnem fele (48 százalék) úgy vélte, összességében jól fog alakulni az ország számára a 2016-os év. 2014 decemberében csupán 34 százalékuk gondolta ugyanezt, tehát csaknem másfélszer többen optimisták – közölte a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásának eredményeit szerdán az MTI-vel.

Optimistábbak lettek a magyarok
MTI/Czeglédi Zsolt

A Nézőpont Intézet 2014 végén, hasonló időszakban készült felmérése alapján akkor csak minden negyedik válaszadó (25 százalék) gondolta, hogy összességében jól alakult a 2014-es év az ország szempontjából. 2015 végén ugyanakkor már a magyarok kétötöde (40 százalék) volt elégedett az eltelt évvel, ami egyértelmű javulást jelez – olvasható a közleményben.

Kiemelték: a 2016-os várakozásokat illetően elmondható, hogy az ország általános, jövőbeli kilátásainak megítélése még inkább pozitív irányba fordult. 2014 végén még kevesebben voltak optimisták (34 százalék), mint ahányan borúlátóak (46 százalék). 2015 végén viszont már egyértelműen többen voltak azok, akik szerint összességében jól fog alakulni Magyarország szempontjából a következő év (48 százalék), mindössze az emberek csaknem egyharmada (32 százalék) pesszimista.

Jelezték: ezzel kapcsolatban „nem lehet figyelmen kívül hagyni” a politikai klíma változását. Míg 2014 végén a kormánypártok támogatottsága mélyponton volt, ezzel szemben 2015 végére – főként a bevándorlási válsággal összefüggésben kialakult „nemzeti egység” miatt – a Fidesz-KDNP tábora visszaerősödött. Hozzátették: mivel összességében magas az általános elégedettségi szint, és a várakozások túlnyomórészt pozitívak, a kormányzás félidejéhez közelítve elmondható: „nincs protesthangulat az országban”.


Migránsok a lezárt Horgos-Röszke határátkelőhelynél, a magyar-szerb határon 2015. szeptember 16-án (MTI/Ruzsa István)

Kitértek arra is, hogy a magyarok több mint kétötöde (43 százalék) szerint javult az ország gazdasági helyzete az elmúlt évben. 2014-hez képest ez esetben is jobb az összkép, akkor még csaknem kétszer annyian (54 százalék) ítélték rossznak az évet az ország gazdasági helyzete szempontjából, mint ahányan javulást tapasztaltak (29 százalék).

Ipsos: pozitívan értékelték a tavalyi évet a magyarok 

Személyes életük, közvetlen környezetük 2015-ös eseményeit inkább pozitívan minősítik a magyarok, az ország tavalyi történéseit azonban többségük negatívan ítéli meg – egyebek között ez derül ki az Ipsos és a ZRI Závecz Research kutatócégek közös felmérésének decemberben készült reprezentatív felméréséből.

Az MTI-hez szerdán eljuttatott kutatás szerint a magyarok kétharmada elégedett volt a magánéletével, ugyanennyien nyilatkoztak pozitívan az egészségi állapotukról.  Az anyagi helyzetére, a pénzügyeire gondolva felemás mérleget vont a magyar lakosság: 50 százalék jónak, 48 százalék rossznak minősítette az elmúlt évét.

Az ezer fő személyes megkérdezésével készült évzáró felmérés egyik érdekessége, hogy a korábbi években megszokottnál kevesebben panaszkodtak az egzisztenciális helyzetükre, a mindennapi megélhetés nehézségeire: a lakosság egyik fele jónak, a másik fele rossznak minősítette anyagi pozícióját. Ugyanakkor az eddigieknél nagyobb szakadék mutatkozik az egyes társadalmi rétegek szubjektív helyzetértékelése között.

 

Exit mobile version
Megszakítás