csütörtök, november 21, 2024
Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Nyolcvanévesen a vadászgép botkormánya mögött

Nyolcvanévesen a vadászgép botkormánya mögött

141

Október huszadikán különleges esemény színtere volt a tököli repülőtér.

A közelmúlt magyar repüléstörténetének élő legendája, Liszkai Gyula nyugalmazott állományú repülő-alezredes, nyolcvanadik születésnapja alkalmából újra beöltözött a hajózó overallba, és az 1960-as-70-es évek híres sugárhajtású vadászkiképző gépe, az L-29 Delfin fülkéjében ismét a magasba emelkedett.

Az egykori MiG-21-es vadászpilóta kezei alatt pilóták generációinak egész sora sajátította el a repülés fortélyait az elmúlt évtizedekben. A sikeres landolás után Liszkai Gyula exkluzív interjút adott az Origónak.

Harminchat év után ismét a vadászgép pilótafülkéjében

Ideális időjárási viszonyok között, gyönyörű napsütéses időben készülődött az egyedülálló repüléshez a Komo-Sky stábja a tököli reptér betonján.

Műszakiak készítik elő a felszálláshoz a Delfint. FORRÁS: KONCZ MÁRTON – ORIGO

A hangárból kigurított napfényben csillogó L-29 Delfin kétüléses gyakorló vadászgép körül már ott szorgoskodtak a műszakiak,

AMIKOR MEGÉRKEZETT A NYOLCVANADIK SZÜLETÉSNAPJÁT BETÖLTŐ LISZKAI GYULA NYUGÁLLOMÁNYÚ REPÜLŐ-ALEZREDES,

hogy harminchat év után – születésnapi meglepetésként – ismét egy katonai sugárhajtású gép pilótafülkéjében a magasba emelkedve ünnepelje meg a jeles évfordulót.

Liszkai Gyula nyá. repülő-alezredes, pilótagenerációk oktatója nyolcvanadik születésnapja alkalmából az L-29 Delfin kiképző vadászgéppel szállt fel a tököli reptérről. FORRÁS: KONCZ MÁRTON – ORIGO

A rövid köszöntő után „Liszkás” – ahogy a magyar repülőtársadalomban emlegetik a legendás pilótát – a hangár melletti irodában ismét magára öltötte a tűzálló „G” kezeslábast.

A gépet eközben feltöltötték kerozinnal, és Szakács Gábor oktató-pilóta – aki „civilben” Boeing 737-es kapitány –,  elvégezte a Delfin repülés előtti alapos külső szemrevételezését.

Szakács Gábor, az L-29 Delfin kiképző vadászgép gépparancsnoka, „civilben” Boeing 737-es kapitány. FORRÁS: ELTER TAMÁS

(A külső szemrevételezésnél kell ellenőrizni többek között, hogy a sárkányon – a gép törzsén -, a félszárnyakon, illetve azok belépő és kilépő élein, a függőleges és vízszintes vezérsíkokon, az antennákon, a fékszárnyakon, valamint a csűrőlapokon nincs-e sérülés, a sebességet mérő Pitot-csövek, valamint a hajtómű beömlőnyílásai szabadok-e, megfelelő-e a futóművek abroncsának állapota, valamint nincs-e olajszivárgás a futóműaknákban.)

Felszállás előtti készülődés. FORRÁS: KONCZ MÁRTON – ORIGO

Szakács Gábor azzal kezdte a felszállás előtti eligazítást, hogy az ünnepelt feltehetően az összes jelenlévőnél jobban ismeri a repülés fiziológiáját és mesterfogásait, majd ismertette a repülési tervet,

AMELY SZERINT A VELENCEI-TÓ KÖRNYÉKÉN KIJELÖLT LÉGTÉRBEN ALAP MŰREPÜLŐ FIGURÁKAT FOGNAK VÉGREHAJTANI.

A korát meghazudtolóan friss Liszkai Gyula szálfaegyenesen állva hallgatta végig az eligazítást, majd beszíjazták a Delfin hátsó, oktatói ülésébe, és a gépet a futópályához vontatták.

Liszkai Gyula 36 év után ismét egy vadászgép pilótafülkéjébe száll be. FORRÁS: KONCZ MÁRTON – ORIGO

Az indítás után mennydörgésszerű robajjal kelt életre a Delfin Motorlet M701-es gázturbinás sugárhajtóműve. Néhány perces várakozást követően (a start megkezdése előtt az olajhőmérsékletnek, az olajnyomásnak és a gázhőnek el kell érnie az előírt értékeket) felsüvített a gázturbina,

MAJD A DELFIN APRÓ DÖCCENÉSEKKEL MEGKEZDTE A KIGURULÁST.

Liszkai Gyula nyá. repülő-alezredes felszállásra készül, a nyolcvanadik születésnapja alkalmából. FORRÁS: KONCZ MÁRTON – ORIGO

Amikor a futópálya végén várakozó gyönyörű vadászgép megkapta a toronytól a felszállási engedélyt, a hirtelen felerősödő dübörgés és a turbina sivításának magas tónusba váltása jelezte, hogy a gépparancsnok előretolta a gázkart a felszálló-teljesítmény eléréséhez.

Végigdübörög a betonon a felszálló-teljesítményre felgyorsított L-29-es. FORRÁS: KONCZ MÁRTON – ORIGO

Az elszabaduló lóerőktől a futópálya vége felé rohanó Delfin néhány másodperc alatt parányivá zsugorodott, majd méltóságteljesen felemelkedett a kék levegőóceánba.

A sikeres landolás után Liszkai Gyulát kérdeztük repülős életútjáról, és természetesen a nyolcvanadik születésnapján végrehajtott repülés élményéről is.

A repülős társadalomban közismert, hogy Ön a legrégebbi aktív magyar pilóta. Tudomásom szerint még idén is képzett ki növendékeket. Ilyen szép és hosszú szakmai életút ismeretében önként adódik a kérdés; mikor repült először, és hogyan vált katonai pilótává?

Életemben először 1955-ben repültem, Algyőn. Kisiskolás koromban került a kezembe egy második világháborús katonai pilóta memoárja, és ennek hatására határoztam el, hogy én is vadászpilóta leszek.

A LEGELSŐ REPÜLÉS EGÉSZ ÉLETRE SZÓLÓ, MEGHATÁROZÓ ÉLMÉNYNEK BIZONYULT,

mert rögtön utána beiratkoztam egy vitorlázó repülőgép-vezetői tanfolyamra, és már abban az évben önállóan repültem a legendás magyar repülőgép-tervező, Rubik Ernő Koma, illetve Vöcsök típusú vitorlázógépein.

A híres magyar repülőgép-tervező, Rubik Ernő Koma nevű vitorlázógépe, amelyen Liszkai Gyula először repült. FORRÁS: FORTEPAN/MÉSZÁROS ZOLTÁN

Megszakítás