Több millió cikket használtak fel bármilyen engedély vagy ellentételezés nélkül ahhoz, hogy segítségükkel fejlesszék a mesterséges intelligenciájú chatbotok képességeit.
Nyolc amerikai lap indított pert kedden a ChatGPT-t készítő OpenAI és a Microsoft ellen a szerzői jogok megsértése miatt a New York-i szövetségi bíróságon.
A The New York Daily News, a Chicago Tribune, a Denver Post más lapokkal közösen azt állítja, hogy a technológiai vállalatok szerzői jogi oltalom alatt álló több millió cikket használtak fel bármilyen engedély vagy ellentételezés nélkül ahhoz, hogy segítségükkel fejlesszék a mesterséges intelligenciájú chatbotok képességeit.
„Dollármilliárdokat költöttünk arra, hogy információkat gyűjtsünk és híreket adjunk kiadványainknál, és nem engedhetjük meg az OpenAI-nak és a Microsoftnak, hogy a mi kárunkra, a mi munkánk ellopásával fejlesszék a nagy technológiai szabálykönyvet és építsék fel saját vállalkozásukat” – írta Frank Pine, a MediaNews Group és a Tribune Publishing főszerkesztője állásfoglalásában.
A Microsoft nem reagált megkeresésekre az ügyben, az OpenAI pedig közölte, gondot fordít a hírlapok támogatására.
A mostani pusztán a legújabb azon perek sorában, amelyek a két technológiai vállalattal szemben indultak szerzői jogok megsértése címén. Egyebek között a The New York Times, de olyan nagysikerű szerzők is pereltek, mint John Grisham, Jodi Picoult és George R.R. Martin.
A cégek azzal érvelnek, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése nyilvánosan elérhető internetes tartalmak kiaknázásával az amerikai szerzői jogi törvényben meghatározott méltányos használat fogalmának védelme alá tartozik.