A Nemzeti Népegészségügyi Központ megerősítette, hogy egyre többen érdeklődnek a sugárvédő készítmények iránt.
„Egyre több beteg érdeklődik afelől, hogy milyen készítményeket, jódtartalmú tablettákat lehet vásárolni megelőzésre” – mondta az RTL Híradónak Marjai Tamás, a négyszáz patikát tömörítő Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója.
Az indokolatlanul szedett jódtartalmú készítmények ugyanakkor befolyásolhatják a pajzsmirigy hormonműködését. Ha ezekből a termékekből egyszerre nagy mennyiséget vesz be valaki, mérgezéses tünetek jelentkezhetnek.
A fertőtlenítésre használt jódkészítményeket senki se próbálja meginni, mert ezek nagyon nagy mennyiségű jódot tartalmaznak, így ha közvetlenül megpróbálják elfogyasztani, akkor szinte biztos, hogy mérgezés lesz a vége – fogalmazott Marjai Tamás. Azt is megjegyezte, hogy a gyógyszertárakban szabadon beszerezhető jódtartalmú készítmények nem arra szolgálnak, hogy nukleáris katasztrófa esetén pótolják a jódot. Ezek alapesetben arra valók, hogy hosszú távon a szervezet működéséhez szükséges jód mennyiséget tudják biztosítani.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ az RTL Híradó kérdésére megerősítette, hogy az orosz-ukrán helyzet miatt hazánkban is egyre nagyobb a lakossági kereslet a jódtabletták iránt. A szervezet szerint ugyanakkor a helyzet nem indokolja a rendkívüli jódbevitelt, ezért arra kértek mindenkit, hogy indokolatlanul ne vegyen be jódtartalmú készítményt. A jódtabletták ilyen jellegű alkalmazását kizárólag az egészségügyi hatóságok rendelhetik el.
Az NNK egyébként folyamatosan méri a levegő radioaktivitás-tartalmát, benne a radioaktív jód mennyiségét is, jelenleg pedig a szervezet tájékoztatása szerint nincs radioaktív jódkibocsátás.