Home Hírek Főhírek Névcserés támadás

Névcserés támadás

2015 05 05 081641

Az elmúlt években országszerte számos közterület és közintézmény kapott új nevet, de a folyamatot sok helyen vita kísérte.

Az utóbbi hónapokban a Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyarkorló-gimnáziumának az Emberi Erőforrások Minisztériuma által szorgalmazott átkereszteléséről szólt a polémia. Az ügyben számos közéleti szereplő és politikus is felszólalt, de hallatták hangjukat az iskola jelenlegi és volt diákjai, tanárai is. A kérdés, úgy tűnik, lezárul: nemrég eldőlt, hogy összevonják az általános és középiskolát, és szeptembertől SZTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium néven működik majd az intézmény.

A vita alapját az a 2012-es törvénymódosítás adja, amelynek értelmében nem lehet közterület vagy közintézmény neve olyan személyé, aki a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be, illetve olyan kifejezés vagy olyan szervezet neve, amely egy 20. századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható. A jogszabály előírta, hogy az önkormányzatoknak szükség esetén a Magyar Tudományos Akadémiától kell állásfoglalást kérniük az elnevezésekkel kapcsolatban. Az Akadémia 2013 áprilisában kiadott egy neveket és fogalmakat tartalmazó dokumentumot, ezt azonban sokan kritizálták. Maguk a készítők is elhatárolódtak az elkészült anyagtól, mondván: javaslataikat politikai indíttatású jogszabályra kellett alapozniuk, ráadásul az MTA vezetése utólag módosított is a leadott listán.
Ságvári itt és ott
Tatabányán óvoda, iskola és utca is viselte Ságvári nevét. A két intézményt 2011-ben keresztelte át a képviselő-testület, előbbit Benedek Elekről nevezték el, utóbbi Óvárosi Általános Iskola néven folytatta működését. Az utcanév viszont maradt, annak – valamint az Ifjúmunkásnak – a lecseréléséről csak idén januárban, több lakossági fórum összehívása után döntött az önkormányzat. Az Ifjúmunkásból egyszerűen Ifjúság utca lett, a Ságvárit pedig több szakaszra osztották, amelyek mind külön nevet kaptak.

Nyíregyházán tizenegy utcanév változott a közelmúltban az állásfoglalás alapján, a Ságvári Endre utcából például Zágráb utca lett. Szemán Sándor, a város főjegyzője a Metropolnak elmondta: az átnevezéseket széles körű egyeztetés előzte meg, a Nyíregyházi Városvédő Egyesület javaslatait is figyelembe vették. – Arra törekedtünk, hogy lehetőség szerint a környéken már meglévő utcanevekhez, illetve az adott városrészhez illeszkedő elnevezéseket terjesszünk elő. A javasolt utcaneveket a Nyíregyházi Főiskola Magyar Nyelvészeti Intézeti Tanszékének tanárával előzetesen egyeztettük.
Ha nem úgy úttörő?
Az MTA szerint az úttörő kifejezés sem szerepelhet közterület vagy -intézmény neveként, de lehetnek-e vajon speciális esetek? A Vas megyei Répcelak Úttörő utcájának lakói ragaszkodnak az elnevezéshez – amelynek lecserélését egy helybeli javasolta ­–, annak ugyanis szerintük semmi köze a kommunista gyermekmozgalomhoz. – Az utca azért kapta ezt a nevet, mert a szénsavgyár oda, egy akkor még üres területre építtetett lakótelepet a dolgozóinak, amiért aztán ők úttörőknek nevezték magukat – mondta az önkormányzat egyik illetékes munkatársa. A település emiatt a múlt év végén ismételt állásfoglalást kért az Akadémiától, választ azonban egyelőre nem kaptak.

Jóval könnyebb volt lecserélni a Mező Imre utca nevét, abból egyszerűen Mező utca lett. Az önkormányzatnál úgy tudják, a településen nem maradt olyan közterület, amelyet a jogszabályok miatt szükséges lenne átnevezni, a nemkívánatos neveket már a kilencvenes években lecserélték.
Jöhetnek a tippek
Siófokon is úgy tudták, hogy nincs már tennivaló, hiszen 2012 decemberében több olyan utcanév lecseréléséről is határoztak, amely a 20. századi önkényuralmi rendszerekhez volt köthető. Akkor is felmerült már a Felszabadulás utca átnevezése – ezt több helybeli is kérte –, amit azonban a képviselő-testület akkor nem támogatott. Aztán nemrég a Somogy Megyei Kormányhivatal – az MTA állásfoglalásával megtámogatott új megkeresésében – arra hívta fel az önkormányzat figyelmét, hogy akadna még néhány átnevezendő utca. Ennek nyomán a testület nemrég határozott a Felszabadulás, a Kilián György és a Gorkij utca átkereszteléséről. A kormányhivatal által kifogásolt negyedik név megmaradt, az MTA ugyanis Ortutay Gyula nevéről nem mondja ki egyértelműen, hogy nem használható.

– A határozatot harminc napra kifüggesztjük, ez alatt érkezhetnek még javaslatok a lakosoktól. A testület ugyan nem köteles figyelembe venni őket, de most úgy döntöttek, szeretnék megismerni a siófokiak véleményét – mondta Bankós Róbert, Siófok főépítészi referense.
Sok a macera
Több településen nem most futnak neki először a gyanúsan csengő nevű közterületek átkeresztelésének, sok helyen a lakosok jelezték, hogy szeretnének megszabadulni például a Tanácsház vagy a Vöröshadsereg utcától. Akadt azonban olyan önkormányzat is, amely azért nem támogatta az átnevezési javaslatokat, mert úgy ítélte meg, hogy túl sok macerával – táblacserével, hivatali utánajárással – járna a művelet nemcsak a hivatal, de a helybeli lakosok számára is.

Most, hogy már nincs lehetőség a halogatásra, rengetegen szembesülnek majd a nehézségekkel. Bár az érintetteknek az illetékes járási hivatal az új lakcímkártyát automatikusan és ingyen kiállítja és kézbesíti, továbbá a földhivatalnál is illetékmentesen írják át a címet, a munkahelyen, a különféle szolgáltatóknál, a biztosítóknál, a bankoknál és más egyéb szervezeteknél is jelenteni kell az adatváltozást. A forgalmik cseréjére is szükség van, és a vállalkozásoknak is jelezniük kell a cégbíróságon, hogy módosul a székhelyük. Az illetéket és a közzétételi költséget ez esetben sem kell megfizetni, az új adatok átvezetése a céges papírokra azonban pénzbe kerülhet.

Bíróságra mehet a kormányhivatal
A névváltoztatás elmulasztása esetén az illetékes kormányhivatal törvényességi felhívást bocsát ki, amelyben kifejti, miért tartja jogsértőnek a képviselő-testület döntését vagy mulasztását.

30 nap után az önkormányzatnak tájékoztatnia kell a hivatalt arról, mit tett a jogsértés megszüntetése érdekében.

Ha nem lép, a hivatal egyéb felügyeleti eszközzel élhet, például bírósághoz fordulhat.

Forrás: metropol; Kép: Google;

Exit mobile version
Megszakítás