Több befektető is érdeklődött, de az anyavállalat végül egy cseh cégcsoportnak adja el kelet-közép-európai érdekeltségeit.
A Telenor ma jelentette be, hogy megállapodást kötött közép- kelet-európai leányvállalatai eladásáról a cseh bázisú PPF Csoport részére 2,8 milliárd euró (mintegy 840 milliárd forint) cégérték alapján számított áron. A Telenor igazgatósága tervei szerint meghatalmazást kér a társaság éves rendes közgyűlésétől részvényenkénti 4,40 norvég korona (kb. 140 forint) rendkívüli osztalék kifizetésére – a rendes 2017-es osztalékot is hozzáadva ez összesen mintegy 600 milliárd forintnak megfelelő osztalékot jelent. Korábbi bejelentése értelmében a társaság újabb engedélyt fog kérni a közgyűléstől részvények visszavásárlására, hogy a későbbiekben rugalmasan tudjon további kifizetéseket eszközölni a részvényesek felé.
Mint korábban beszámoltunk róla, korábban egy Mészáros Lőrinchez köthető befektető is érdeklődött a leányvállalatok iránt.(Frissítés: Nem sokkal a bejelentés után számoltak be arról a nagyobb magyar lapok, hogy az akvizíció nyilvánosságra kerülése után a magyar vállalkozóhoz tartozó befektetési alap megkereste a cseh milliárdos cégét, hogy szeretnék megszerezni a magyar leányvállalatot.)
A hivatalos közlemény szerint a tranzakció magában foglalja a Telenor kizárólagos tulajdonában álló magyarországi, bulgáriai, montenegrói és szerbiai mobilszolgáltatóit, valamint a Telenor Common Operation technológiai szolgáltatót. A közép-kelet-európai leányvállalatok a Telenor Csoport árbevételének kb. 9 százalékát adták 2017-ben, együttesen több mint 9 millió ügyféllel és mintegy 3500 munkavállalóval rendelkeznek.
„A Telenor Csoport stratégiája a növekedésre, a hatékonyságra és az egyszerűsítésre épül. Kelet-közép-európai leányvállalataink értékesítésével fontos lépést teszünk az egyszerűsítés terén, és olyan régiókra összpontosítunk a Telenor portfólióján belül, ahol a legnagyobb lehetőséget látjuk az értékteremtésre. Az ügyletet követően skandináviai integrált vezetékes és mobilszolgáltatók valamint erős ázsiai mobilszolgáltatók alkotják majd a Telenor Csoportot. A Telenor biztos benne, hogy térségbeli és iparági tapasztalata révén a PPF Csoportnál jó kézben lesznek a közép-kelet-európai leányvállalatok” – nyilatkozta Sigve Brekke, a Telenor Csoport vezérigazgatója.
A PPF Csoport a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektető csoportjaként megközelítőleg 35 milliárd euró értékű eszközt kezel. Befektetései különböző iparágakra terjednek ki, így a bank- és ingatlanszektorra, a lakossági pénzügyi szolgáltatások piacára, a bányászatra és a távközlésre. Korábbi befektetései közé tartozik a cseh O2 megvásárlása a Telefonicától 2013-ban, és a Nova Broadcasting Group megvásárlása Bulgáriában 2018-ban.
A felek megállapodtak a vételár halasztott kifizetéséről, mely szerint a bevételből 400 millió eurót a vevő négy év alatt, négy részletben fizet ki.
Az ügylet lezárásához a szabályozó hatóság jóváhagyása szükséges, mely 2018 harmadik negyedévében várható. A Telenor Csoport 2018 első negyedévétől kezdve eladásra kínált eszközként kezeli a közép-kelet-európai leányvállalatokat, és megszüntetett tevékenységként tünteti fel őket pénzügyi jelentéseiben.
A Telenor 25 éven át rendelkezett mobilszolgáltatókkal a közép-kelet-európai régióban. 1994-ben lépett be a magyar piacra a Pannon GSM felvásárlásával, majd regionális jelenlétét kiterjesztve, 1996-ban elindította el mobilszolgáltatásait Montenegróban, 2006-ban pedig felvásárolta a szerb Mobi 063 szolgáltatót. Bulgáriában 2013-ban vette meg a Globult a Telenor.
Forrás: itcafe.hu
Képek: index, 24, mfor