Szinte egyik szektorban sem teljesültek az előző ötéves gazdasági terv célkitűzései Észak-Koreában
– jelentette ki az országot vezető Kim Dzsongun szerdán a kormányzó Koreai Munkapárt kongresszusának megnyitásakor.
Nyitó beszédében a diktátor Észak-Korea önellátási képességének megerősítésére szólított fel, ami szerinte segíthetne leküzdeni a fejlődést akadályozó belső és külső kihívásokat.
„Bár az előző ötéves tervnek már tavaly teljesülnie kellett volna, az eredmények iszonyatosan elmaradtak a célkitűzésektől csaknem minden ágazatban”
– mondta.
Kim Dzsongun kitért az országban hivatalosan nem létező koronavírus-járványra is, és méltatta az észak-koreai óvintézkedéseket.
A mostani ülésen új ötéves tervet készülnek elfogadni, az új körülményekhez igazítva a gazdasági és pártpolitikai stratégiát.
A több napig tartó rendezvényen hírügynökségi beszámolók szerint mintegy hétezren vesznek részt.
Legutóbb ilyen kongresszust négy éve tartottak, azt 36 év után először rendezték meg. Akkor a Kim Dzsongun által elővezetett ötéves tervben kilátásba helyezték az energiaellátás javítását, az ipari és a mezőgazdasági termelés növelését.
Az 5 éves terv nem jött be, de az atomfegyverkezés igen, ezzel többször is meglepte a világot a diktátor..
Mozgalmas éve volt Kim Dzsongunnak, Észak-Korea diktátorának, aki az elmúlt évek békülési stratégiája után 180 fokos fordulatot vett idén és megszakított minden tárgyalást Dél-Koreával és Amerikával, aztán bejelentette: elkészült az észak-koreai atomprogram és most már meg tudja védeni magát az ország a NATO agressziójával szemben. Ezen kívül bemutatott egy hatalmas ballisztikus rakétát és számos korszerűnek tűnő fegyvert is, melyeket korábban sosem látott a világ. Az év közben egyszer pedig úgy tűnt, a hatalom átadására készül, aztán valami történt és teljesen eltűnt a diktátor utódlásra vélhetően kijelölt húga. Nézzük, melyik volt az öt legnagyobb meglepetés idén Kim Dzsonguntól.
Szakítás Dél-Koreával
2018-ban látványos békülési folyamatot indított Észak-Korea Dél-Koreával és az Egyesült Államokkal, aztán idén júniusban váratlanul felrobbantották a keszongi összekötőirodát, minden kapcsolatot megszakítottak Dél-Koreával és ismét fenyegető hangnemben kezdtek el nyilatkozni déli testvérországukkal szemben. Kim Dzsongun rezsimje ezután minden további tárgyalástól elzárkózott.
Jelentős hatalmat kapott a diktátor húga, aztán hirtelen eltűnt
A fordulatért úgy tűnt, Kim Jodzsong, Kim Dzsongun húga volt felelős. A diktátor-testvér korábban szinte semmit nem szerepelt nyilvánosan, aztán tavasszal már személyesen fenyegette Dél-Koreát és ő adott utasítást a velük való kapcsolat ilyen jellegű megszakítására is. Közben sokan arról spekuláltak, hogy Kim Dzsongun hatalomátadásra készül, egyes források szerint pedig súlyos beteg lehetett és a halál széléről jött vissza.
A nyár vége felé viszont hirtelen ismét előkerült Kim Dzsongun, Kim Jodzsong pedig szinte teljesen eltűnt. Még a korábban vállalt tisztségeiből is kiszorították és a nyilvános szerepléseit is többnyire egy énekesnő vette át.
Elkészültek az atomfegyverek
A keszongi összekötőiroda felrobbantását júniusban még azzal magyarázták az elemzők, hogy Észak-Korea elégedetlen volt azzal, hogy a szankciókat nem oldotta még fel Amerika, később viszont kiderült, hogy valószínűleg inkább arról volt szó, hogy Észak-Korea atomfegyver-fejlesztési programja sikerrel járt, ezért nincs szükségük a továbbiakban arra, hogy „jófiút játsszanak.” Szeptember végén már az ENSZ BT előtt is elismerte az elszigetelt ország: kellő mennyiségű „elrettentőeszközzel” rendelkeznek ahhoz, hogy ismét a gazdaságfejlesztésre tudjanak fókuszálni.
Az óriásrakéta és a korszerű(-nek tűnő) harcjárművek
Októberben nagyszabású katonai parádét rendezett Észak-Korea a munkáspárt alapításának évfordulújára, mely során bemutattak pár nukleáris robbanófej célba juttatására is képes ballisztikus rakétát, köztük egy olyat, melyet az eseményeket szemlélő elemzők csak „szörnyetegként” jellemeztek.
A parádén a hatalmas rakéta mellett felvonultattak számos új harcjárművet és gyalogsági felszerelést is, nagy részük valamilyen orosz vagy NATO-s fegyverrendszer vagy kiegészítő olcsó másolatának tűnik. Építettek az oroszok saját Armata-harckocsit, K9 Thunder önjáró löveget, M270 MLRS-t, Sz-300-as légvédelmi rakétarendszert és Stryker gyalogsági szállítójárművet is. Azt nem tudni, hogy az eredeti eszközök színvonalával felveszik-e a versenyt az észak-koreai másolatok (valószínűleg nem), viszont megjelenésük mindenképp váratlan volt az idei parádén.
Nincs koronavírus, csak brutális szigor?
Kim Dzsongun ugyanezen a parádén oroszágának egyik legnagyobb eredményeként jellemezte azt, hogy egyetlen egy koronavírusos esetet sem találtak Észak-Koreában. A legtöbb nemzetközi szemlélő ezt erősen kétségbe vonta, Kim Dzsongun pedig dél-koreai hírszerzési források szerint durva lezárásokba és korlátozásokba kezdett. Lezárták teljes Phenjant, betiltották a halászatot, lezárták a kínai határokat és több embert is kivégeztek, akik megsértették az ország koronavírus ellen hozott intézkedéseit. Kim Dzsongunt épp a napokban oltották be egy rendesen nem tesztelt kínai Covid-vakcinával a japán hírszerzés szerint.
Kim Dzsongun tehát hirtelen kapkodni kezdett és nagyon durva, szigorú intézkedések sorozatát kezdte el meghozni országában a járványprevenció jegyében. Ha tényleg nincs is koronavírus az országban, Kim Dzsongun minden jel szerint nagyon retteg tőle.
hirado, portfolio