Az első trolibuszjáratot Óbudán indították el 1933. december 16-án, a troli a Vörösvári út és az Óbudai temető között járt, és a 7-es jelzést viselte magán.

A troli elnevezést onnan kapta, hogy az első időkben a felsővezetéken található áramszedők helyett kis görgőkocsi futott, ami összekapcsolta a a járművet a vezetékkel. A görgőkocsi pedig angolul így hangzik: trolley.

Így lett, kicsit magyarosítva trolibusz a neve.

Budapest, 1950. január 21. Az első budapesti trolibuszjárat, a 70-es végállomásán az Erzsébet királyné útján (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/MAFIRT: Bartal Ferenc)

A trolik elterjedése az első világháború után kezdődött, elsőként Angliában. Eleinte nem vol túl népszerű, de az 1930-as évektől fokozatosan terjedt el az elektromos hajtású tömegközlekedési eszköz. Hiszen ezekben az években a felújításra szoruló villamosvágányok helyett inkább egyre több helyen elkezdték bevezetni a trolibuszokat, felhasználva a már meglévő villamos felsővezetékeket.

Magyarországon elsőként az 1910-es években jelentek meg a tömegközlekedésben a trolibuszok, elsőként Poprád és Ótátrafüred között.

A budapestiek az első trolibuszt 1933-ban vehették birtokba.

Összesen három busz állt rendelkezésükre, melyeknek egyenként 55 ember szállítására képes befogadótere volt.

Budapest ostroma alatt nemcsak a nyilvános telefonfülkék, hanem a trolibuszvonal is megsemmisült, és nem építették újjá. Ezután a járműveket tanulókocsinak használták, majd később 1953 és 1955 között álltak újra forgalomba.

Trolibuszok élete a második világháború után

A második világháborút követően az első trolivonalat 1949. december 21-én helyezték üzembe, Sztálin 70. születésnapján. Ez a trolibusz került a 10-es villamos helyére a Nagymező és a Király utcában. Innen ered a trolivonalak 70-nel kezdődő számozása.

Budapest, 1959. december 19. A 70-es troli a Majakovszkij utcában. Tíz évvel ezelőtt, 1949. december 21-én állították üzembe a Szovjetuniótól kapott első 27 trolibuszt. Azóta már Magyarországon is megkezdték a kocsik gyártását, s ma már 206 trolibusz közlekedik Budapesten (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/Lajos György)

Innentől kezdve a szűk, kanyargós belvárosi utcákban már nem villamosok, hanem trolibuszok közlekedtek.

Budapest, 1952. április 2. Az első magyar gyártmányú Ikarus trolibusz – IK-60T – a Damjanich utcai garázs előtt áll. A troli a 70-es vonalán közlekedik (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/Magyar Fotó: Botta Ferenc)

Budapest, 1962. augusztus 9. Szerelik a felsővezetéket – melyet, az Alkotmány ünnepére, augusztus 20-ra be is fejeznek – a Pongrácz úti új trolibusz garázs területén. A több millió forintos költséggel épülő létesítményben szeptemberre elkészülnek a szervizépületek, valamint a 200 kocsi befogadására alkalmas szabadtéri tároló. Az utolsó épületet és a javító csarnokot a tervek szerint jövőre adják át rendeltetésének (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/Lajos György)

Budapest, 1956. április 13. Dózsa György úti látkép, háttérben a Műcsarnok (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/Vadas Ernő)

(Címlapfotó: Nemzeti Fotótár/MTI Fotó/Magyar Fotó) 

ElőzőA Télapó csapott le a bandavezérre
KövetkezőDöntöttek: nem zárják ki a Néppártból Deutsch Tamást
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza