Franciaországban már sorozatban a negyedik hétvégén tiltakoznak a járványkorlátozások ellen, Olaszországban pedig a védettségi igazolvány ellen tüntettek szombaton.
Van-e visszatérés a „normalitáshoz” az oltásoknak köszönhetően? Egyáltalán: mi az „új” normális? Utazunk? Nyaralunk? Bulizunk? Megyünk színházba és koncertre? Mennyire fenyegetőek a vírus különböző mutációi? Kell-e tartanunk negyedik, ötödik vagy sokadik hullámtól? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
A francia belügyminisztérium szerint csaknem 240 ezren tüntettek Párizsban és más francia városokban szombaton: ez volt sorozatban a negyedik hétvége, hogy az emberek utcára vonultak a koronavírus-járvány megfékezése érdekében életbe léptetett korlátozások ellen.
Még több külföldi hír
A megmozdulásokra két nappal azután került sor, hogy a francia alkotmánytanács jóváhagyta azt a törvényt, amely előírja, hogy csak védettségi igazolvánnyal látogathatók a bárok és éttermek, és kötelezővé teszi az egészségügyi dolgozóknak a koronavírus elleni védőoltást. A hétfőtől hatályos szabályok alapján egyes esetekben a kórházak is elkérhetik a dokumentumot, amely a friss negatív Covid-tesztet, az oltást vagy a betegségből felgyógyulást igazolja. Az igazolvány már eddig is kellett a kulturális és rekreációs célú létesítmények – köztük a mozik, koncerttermek, vidámparkok – látogatásához, amennyiben azok ötvennél több embert fogadtak be.
A szombati tüntetések nagyrészt békésen zajlottak. Párizson kívül Marseille-ben, Nizzában és Lille-ben is utcára vonultak az emberek. A tiltakozók azt kifogásolták, hogy az új rendelkezések csorbítják szabadságjogaikat, és burkoltan kötelezővé teszik az oltást.
A megmozdulások ellenére felmérések azt mutatják, hogy a franciák többsége támogatja a védettségi igazolványról szóló rendelkezéseket.
Egy másik, Florian Philippot jobboldali politikus által szervezett tüntetésen ezrek gyűltek össze az egészségügyi minisztérium épülete előtt Párizs központjában. A tiltakozók Emmanuel Macron francia elnök lemondását követelték.
Még több külföldi hír
Az Indiai-óceánon található Réunion szigetén is ezrek vonultak utcára, hogy tüntessenek a védettségi igazolvány ellen. Réunion francia tengerentúli terület.
Franciaországban naponta legalább 21 ezerrel nő a regisztrált fertőzöttek száma a koronavírus delta variánsának terjedése miatt. Eddig több mint 112 ezren vesztették életüket a Covid-19-ben.
A mintegy 67 millió lakosú Franciaországban a lakosság közel 54 százalékát oltották be teljesen. Legalább hétmillióan kapták meg az első oltást azóta, hogy Macron július 12-én bejelentette: védettségi igazolványra lesz szükség több létesítményben.
Számos európai országban vezették be a védettségi igazolványt, köztük Olaszországban, Dániában és Ausztriában.
Ezrek az utcákon számos olasz városban
Olaszországban több helyszínen tüntettek szombaton, miután az olasz kormány a héten minden 12 éven felüli számára kötelezővé tette a koronavírus elleni védettségi igazolást az éttermekben, a múzeumokban, az uszodákban és a fürdőkben, valamint a szabadtéri kulturális és sporteseményeken. Ezrek vonultak utcára Rómában, Milánóban, Torinóban, Bolognában és Nápolyban. A tüntetők megfogadták: minden szombaton tiltakoznak, addig, amíg el nem törlik az úgynevezett zöld kártyát, amely szerintük a kötelező oltás bújtatott formája.
Olaszországban 128 187 halálos áldozata és 4 383 787 fertőzöttje van a koronavírusnak a Johns Hopkins baltimore-i egyetem legfrissebb összesítése szerint. Az elmúlt huszonnégy órában 6599 új esetet regisztráltak, és 24-en vesztették életüket a vírus okozta Covid-19 betegségben. A járvány csúcsán, 2020 végén 40 902 és 993 volt ez az adat.
Még több külföldi hír
Milánóban is demonstráltak, a képen látható transzperensekkel: „egyesülve a választás szabadságáért, mindeféle megkülönböztetés ellen”.