Lakhatási támogatás: itt vannak a részletek, kinek, hogyan adható
A vállalkozások munkaerőhiányának enyhítése, a munkavállalók elhelyezkedésének elősegítése érdekében a munkáltatók kedvező adózási feltételekkel úgynevezett mobilitási célú lakhatási támogatást adhatnak a munkavégzés helyétől távol lakó munkavállalóik számára. Cikkünk ismerteti e juttatásra vonatkozó szabályokat.
A lakhatási támogatás 2017. január 1-jétől a személyi jövedelemadóról szóló törvény(szja-törvény) 1. számú mellékletének 2.11. és 9.7. pontja alapján meghatározott mértékig adómentesen adható. A lényegében albérleti támogatás adómentes mértéke legfeljebb havonta
– a munkavállaló által bérelt lakás bizonylattal igazolt havi bérleti díjából a munkáltató által térített rész,
– a munkáltató által bérelt lakás bizonylattal igazolt havi bérleti díjából, illetve a munkáltató tulajdonában álló lakásban biztosított lakhatás szokásos piaci értékéből a munkavállaló által meg nem térített rész,
lehet, de ugyanazon munkáltatónál (ide értve a munkáltatónak a társasági adóról szóló törvény (taotörvény) szerinti kapcsolt vállalkozását is) 2017-ben havonta legfeljebb
– a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40 százalékát,
– a foglalkoztatás második 24 hónapjában a minimálbér 25 százalékát,
– a foglalkoztatás 48. hónapját követő 12 hónapban a minimálbér 15 százalékát
nem haladhatja meg.
Változás, hogy 2018. január 1-jétől
– a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 60 százalékát,
– a foglalkoztatás második 24 hónapjában a minimálbér 40 százalékát,
– a foglalkoztatás 48. hónapját követő 12 hónapban a minimálbér 20 százalékát
meg nem haladó összeg lehet adómentes.
Forrás: adozona (Surányi Imréné okleveles közgazda)
NAV-figyelmeztetés: összeférhetetlen a nyomtatványkitöltővel az új JAVA!
Nem kompatibilis a 2017. szeptember 21-én kiadott, Oracle új JAVA (Java SE 9, platform JDK, JRE) verziója a jelenlegi ÁNYK programmal (v2.77) – figyelmeztet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az ÁNYK program működéséhez továbbra is a korábbi JAVA (Java Run Time (JRE) környezet 1.8-as) verzió szükséges, így a NAV azt javasolja, hogy a módosított ÁNYK keretprogram publikálásáig ne telepítsék a felhasználók a JAVA 9-es verziót.
Amennyiben valaki már frissítette a JAVA környezetét, akkor távolítsa el azt a gépéről, és térjen vissza az 1.8-as Java (JRE) környezethez.
Útiköltség-térítés megbízási jogviszony esetén
Adott egy cég, ahol az ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el a feladatot (másik cégben 8 órás alkalmazott). Élettársának autóját használja a céges ügyek intézéséhez. Milyen módon lehet megtéríteni az útiköltségét? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Az élettárs autójának használata esetén kiküldetési rendelvény nem alkalmazható, de a személygépkocsi üzleti használatára tekintettel ekkor is fizethető költségtérítés, amely összeg a személygépkocsit használó ügyvezető önálló tevékenységből származó bevallásköteles bevételének számít. Az ügyvezető
– a kifizetéskor nyilatkozhat arról, hogy mennyi költséget kíván elszámolni, és adóelőleget, járulékot, szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulástt csak a nyilatkozott összegen felül fizetett rész után kell megállapítani;
– az szja-törvény 3. számú melléklet IV. fejezetének a nem saját tulajdonú személygépkocsira vonatkozó rendelkezései szerint az őt terhelő költségeket (jellemzően üzemanyag) útnyilvántartás alapján majd az adóbevallásakor tételes elszámolással levonhatja.
A költségnyilatkozat a költségtérítés 100 százalékáig is terjedhet (választható a 10 százalékos költséghányad is, de akkor a megbízási díjra is azt kell alkalmazni). Fontos szabály, hogy ha a költségnyilatkozat alapján figyelembe vett költség meghaladja majd az adóbevallásban elszámolt igazolt költséget, akkor a költségkülönbözet 39 százalékát, valamint az emiatt mutatkozó adóbefizetési különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell feltüntetni, és a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetni [szja-törvény 48. § (4) bekezdés].
Nem kell ezt a rendelkezést alkalmazni, ha a költségkülönbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg.
Tételes költségelszámolás esetén az utazáshoz igénybe vett személygépkocsi magánszemély tulajdonosának (az élettársnak) cégautóadót kell fizetnie. Adókötelezettsége annak a hónapnak az első napján keletkezik, amelyet megelőző hónapban a költségelszámolás történt [Gjt. 17/C § (2) bekezdés].
Így lát bele a NAV a tranzakciókba
Az online számlázás tesztüzeme sikeresen zajlik, a számlázó programok adóhivatalhoz történő bekötésével évi 50 ezer milliárd forint összegű számlaforgalom válik láthatóvá és követhetővé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számára – közölte Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-vel.
Az NGM államtitkára kifejtette: az online számlázás lényege a számlákról történő adatszolgáltatás gyökeres átalakítása úgy, hogy az csökkentse a vállalkozások adminisztrációs terheit és elősegítse a gazdaság fehérítését. Az online számlázással az adóhivatalnak gyors és közvetlen rálátása lesz a gazdasági folyamatokra, már több mint 260 cég regisztrált a tesztoldalon.
A kockázatelemzők évi 50 ezer milliárd forintnyi számlaforgalom adatait vizsgálva akár valós időben ki tudják szűrni a csalárd cégeket, fiktív számlázókat, vagy a gyanús céghálókat. A számla kiállítójánál az adatszolgáltatást automatikusan a program végzi el, amely így semmilyen plusz feladatot nem jelent. A számlázó programmal szembeni követelmény ugyanis az, hogy emberi beavatkozás nélkül legyen képes az adattovábbításra. Tekintettel arra, hogy az adóhivatal a számla kiállítását követően szinte azonnal tudomást szerez a számla legfontosabb adatairól, ezért az online számlázás a belföldi összesítő jelentést teljesen kiválthatja a számlát kiállító vállalkozónál. Könnyebbség lesz, hogy az online számlázásnak köszönhetően megszűnik a számlázó programok bejelentési kötelezettsége.
A lehető legkisebb adminisztráció és a rendkívül egyszerű működtetés mellett az online számlázás bevezetése csak úgy lehetséges, ha a tesztelésre a vállalkozásoknak elegendő idejük van. A jövő nyári hatálybalépést ezért egy egyéves felkészülési időszak előzi meg – mutatott rá az államtitkár.
Mintegy félezer tesztadaton vizsgálták az érintettek, hogy az általuk előállított adatállomány megfelel-e a rendelet által előírt sémának. Az adóhivatal közvetlenül is segíti a piaci szereplők felkészülését. Adótanácsadókkal, szoftverfejlesztőkkel egyeztet azért, hogy 2018. július 1-jén már zökkenőmentesen működhessen a gazdaságfehérítés legújabb fegyvere – tette hozzá Tállai András.
Az államtitkár jelezte: a gyakorlati kérdések a szeptember 28-án kezdődő adókonzultáción kerülhetnek szóba, ahol a kiemelt témák között az új adóeljárási törvény és a NAV 2.0 mellett az online számlázás is szerepel majd.
Tállai András emlékeztetett arra: azokról a számlákról kell 2018. július 1-jétől adatot szolgáltatni, amelyekben az áthárított általános forgalmi adó összege eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot.
Forrás: adozona, MTI