Home Főhírek Belföldi hírek Nagyon kevés az öt osztályzat a tanárok szerint

Nagyon kevés az öt osztályzat a tanárok szerint

hirmagazin 2015 06 17 064036
forrás: Napközben/Kossuth Rádió, MTI Fotó: Czimbal Gyula

Minél inkább alkalmazni kell a diákok teljesítményének jelzéséhez a szöveges értékelést – értettek egyet a Kossuth Rádiónak nyilatkozó szakértők.
A héten több százezer diák kapja meg bizonyítványát, amely azonban több fajta is lehet, nem csak érdemjegyeket tartalmazhat.Kangyal Ágnes iskolapszichológus szerint nagyon fontos, hogy minél több esetben, helyzetben és évfolyamon legyen szerepe a szöveges értékelésnek. Utóbbi ugyanis sokkal differenciáltabban jelzi a gyerekek teljesítményét, mint egy érdemjegy. A szakember szerint az szintén fontos, hogy lehetőség szerint valamelyik cikluszáráskor a bizonyos évfolyamtól felfelé a gyerekek maguk is értékelhessék a munkájukat – természetesen nem a bizonyítványukban. A személyiségfejlődésük szempontjából ugyanis lényeges, hogy ők hogyan látják a teljesítményüket.

Kangyal Ágnes szerint öt osztályzat alkalmazásával nyilván nem lehet személyre szabott értékelést adni, ezért, ahol nincs mód másfajta visszajelzésre, a pedagógusok legalább évzárókon, a bizonyítványok átadásakor jó, ha pár szóval értékelik a gyerek elmúlt évét. A diák számára ekkor kiderülhet, mi az, ami már jól megy neki, és mibe kell még további energiákat fektetnie.
Szöveges értékelés vagy érdemjegy? – Napközben

Marosi Márta, a dunaharaszti Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola tanára elmondta, náluk alsó tagozaton a gyerekek még szöveges értékelést kapnak, ami nagyon nagy munka a tanítók számára, viszont valóban sokkal árnyaltabban tudják mérni a diákok teljesítményét. A felső tagozatos tanároknak marad az öt osztályzat, hivatalos szöveges értékelés ekkor már nincs, ám ők is próbálnak ezen változtatni, hogy a gyerekek érezzék a jegyek súlyát. A dunaharaszti oktatási intézményben a pedagógusok megkülönböztetnek zöld jegyeket, amelyekkel a legkevésbé fajsúlyos házi feladatokat, szorgalmi feladatokat értékelik, valamint felelésért, témazáróért járó jegyeket.

Lányi Marietta tanító, a budapesti Gyermekek Háza nevű alternatív iskola pedagógiai vezetője elmondta, ők a diákokról több éven át csak szöveges értékelést adnak, emellé a gyerekek hatodik osztály végén kapnak először érdemjegyeket is. Az öt szám kevés, de a hét és a tíz is, mert osztályzatokkal nem lehet megjeleníteni egy gyerek teljesítményét – hangsúlyozta.

Érdekes lehet számodra:
A Golgota után védett lesz a Krisztus Pilátus előtt is
megosztás
Mindenre képes lehet, aki állatot kínoz
megosztás
Durván drágul a benzin
megosztás

Marosi Márta arról is beszélt, hogy a második félévben kicsit azt érezte, a gyerek nem belső motivációból hajtanak a jó jegyért, hanem azért hogy megfeleljenek a szülőknek. A felnőttek ugyanis nagyon megszokták ötfokú osztályzást, így nekik az a mérce. A tanár azonban hangsúlyozta, nem csak évzárókor, hanem a témazáró nagydolgozatok értékelésekor is elmondja a gyerekeknek, mit jelent a kapott jegyük saját magukhoz képest. Az öt jegy ugyanis erre tényleg nem alkalmas – tette hozzá.

A pedagógus példaként említette, hogy egyik tanítványa az osztályzatai alapján négyes az átlaga, ám az év végi szorgalomjegye ötös lesz, mert rengeteget dolgozott, és a képességeihez mérten talán még túl is szárnyalta önmagát. Hajtott, dolgozott, küzdött azért, hogy minél többet elérjen.

Exit mobile version
Megszakítás